Olkusz
W miniony weekend funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu dwukrotnie interweniowali wobec mężczyzn, którzy, znajdując się pod wpływem alkoholu, stosowali przemoc fizyczną i psychiczną wobec swoich żon: obaj sprawcy zostali zatrzymani i niebawem odpowiedzą za swoje zachowanie przed sądem. Grozi im do 5 lat więzienia.
Pierwsze zgłoszenie dotyczyło 42-latka, który, znajdując się pod wpływem alkoholu, uderzył swoją żonę, popychał ją oraz kierował pod jej adresem groźby karalne. Mężczyzna został zatrzymany oraz przewieziony do policyjnego aresztu, a następnie prokurator przedstawił mu zarzut znęcania się: zgodnie z art. 207 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, „Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”. Wobec agresora zastosowano także środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania się z pokrzywdzoną, zakazu zbliżania się do niej na odległość mniejszą niż 5 metrów oraz nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego z nią mieszkania.
Druga interwencja została natomiast przeprowadzona wobec 43-latka, który, również po spożyciu alkoholu, wszczął awanturę z żoną, po czym stosował wobec niej przemoc fizyczną oraz psychiczną: przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało, że miał on 3 promile alkoholu w organizmie. On także został zatrzymany i przewieziony do aresztu, a w celu ochrony osoby pokrzywdzonej, stróże prawa wydali wobec mężczyzny nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się do swojej żony oraz zakaz kontaktowania się z nią. W obu przypadkach wszczęto ponadto procedurę „Niebieskiej Karty”.
Przy okazji tych zdarzeń warto przypomnieć, że przemoc domowa stanowi poważny problem społeczny, którego nie należy lekceważyć: osoby doświadczające przemocy często pozostają bowiem same ze swoimi problemami, ukrywając przez wiele lat swoją trudną sytuację ze wstydu lub z obawy. Tymczasem, brak reakcji oraz niezgłaszanie aktów przemocy odpowiednim służbom sprzyja poczuciu bezkarności sprawców, dlatego kluczowe jest przerwanie cyklu przemocy. Wymienione wyżej środki zapobiegawcze stosowane przez policję oraz prokuraturę pozwalają na skuteczne przeciwdziałanie temu zjawisku: nie tylko chronią one bowiem osoby pokrzywdzone przed dalszą krzywdą, ale także uświadamiają sprawcom nieuchronność konsekwencji swoich działań.
Policjanci po raz kolejny deklarują zasadę „zero tolerancji” wobec osób sprawców przemocy: funkcjonariusze zapewniają, że zawsze będą wspierać osoby pokrzywdzone, oferując im pomoc i ochronę: wsparcie to obejmuje również powiadomienie odpowiednich instytucji, takich jak powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej, które specjalizują się w udzielaniu pomocy. Jeśli ktoś doświadcza zatem przemocy ze strony bliskich lub jest świadkiem takiej sytuacji, to nie powinien zwlekać z szukaniem pomocy: obojętność wobec krzywdy drugiego człowieka nie jest bowiem rozwiązaniem.
zdjęcie przykładowe: Pixabay
Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu