Olkusz

Cisza jak makiem zasiał – tak można określić reakcję widowni na pierwszą część występu jubileuszowego, którą stanowił koncert pieśni i piosenek ze spektakli i happeningów: Legendy Olkuskich Gwarków, Mickiewicz – to lubię, Wszystko jest dobrze, jesteśmy szczęśliwi i Afrykańskiego Bajo-Grania.

Muzykę skomponowała Pola Stechura, która napisała również większość fantastycznych tekstów – niektóre, mając lat zaledwie czternaście. Niezwykły talent. Piosenki zawierają nutę dramatycznego romantyzmu, kojarzą się z bezlistnym lasem osnutym poszarpanymi welonami nocnych mgieł. Oczywiście z wyjątkiem pełnego radosnej energii bajo-grania.

W koncercie wystąpili: Pola Stechura, Maja Banasik, Ola Berkowicz, Kinga Cieluch, Ula Babiuch, Daria Marzec, Amelia Grzanka, Jola Wilgosz, Marta Kochanowska, Maciek Maj.

Gości powitali założyciele i prowadzący grupę Agnieszka Wołoszyn i Maciek Nabiałek. Pokrótce wspomnieli piętnastoletnią historię, wszystkie „naj” i „po raz pierwszy”. Któż nie zna Glutów? Każdy ich występ jest wydarzeniem. Każdy budzi wiele emocji i jest niezapomniany. Wszystko perfekcyjnie przygotowane, dopięte na ostatni guzik, ale pozbawione perfekcyjnej sztywności. Jest tu fantazja, polot, łatwość podania nawet najtrudniejszego przekazu i przede wszystkim pasja i talent. Glutaminian to spektakle, Olkuskie Noce Teatru, happeningi artystyczne, akcje „Puść bańkę”, noce z duchami na rabsztyńskim zamku…

Glutaminian to dobrze przygotowani aktorzy z doskonałą dykcją, a nie mamroczący w łokieć. To świetna aranżacja i reżyseria.

Składającemu jubileuszowe życzenia Dyrektorowi MOK Michałowi Mączce przyszło na myśl skojarzenie z nastolatką – bunt, fochy, walki na domowym froncie – jednak przyznał, że grupa jest już dojrzała i wszystko to ma za sobą.

Dziś Grupa Teatralna „Glutaminian Sodu” wystąpiła w przedstawieniu „Klaun”, czeskiego dramaturga Pavla Kohouta. Premiera spektaklu odbyła się podczas tegorocznej Nocy Teatru. Zagrane tak pięknie, że zapewne sam autor biłby brawo na stojąco, tak jak zrobili to widzowie.

W przedstawieniu wystąpili: Mikołaj Smentek, Maciej Maj, Maja Banasik, Amelia Grzanka, Marta Kochanowska, Wiktoria Burdziakowska, Urszula Babiuch, Patryk Smentek, Hanna Filus, Inga Czarnul, Lena Mizgier, Lena Pęgiel, Milena Pieniążek, Eliza Ślusarek, Judyta Podesek, Karolina Jakubas, Weronika Gałka. Muzyka w spektaklu – Kamil Babiuch.

Na koniec przyszedł czas na podziękowania wszystkim, którzy w ciągu tych lat przyczynili się do sukcesów Glutaminianu, poczynając od Stasi Szarek, która podczas swojego wieloletniego, genialnego prowadzenia sekcji teatralnej dała skrzydła wielu znanym dziś artystom.

Był też piękny tort i szampan, jak na urodzinach przystoi.

Życzymy Glutaminianowi dalszych sukcesów, wychowania kolejnych pokoleń aktorów, którzy jak klaun August będą podążać za swoimi marzeniami nie pozwalając ich zabić w drodze do celu.

MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze