warsztatoadm14

9 kwietnia w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbyły się warsztaty „Olkuskiej Akademii Dobrych Manier”. Na warsztaty zaproszeni zostali uczniowie klas czwartych ze szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej w Braciejówce, Szkoły Podstawowej w Kosmolowie, Szkoły Podstawowej w Gorenicach, Szkoły Podstawowej w Zedermanie i Publicznej Szkoły Podstawowej w Żuradzie. Zajęcia prowadzone były przez Panią Marię Bujas-Łukaszewską.
W trakcie warsztatów uczniowie zapoznali się z zasadami etykiety towarzyskiej. Wiedza ta zaowocuje w życiu codziennym, w szkole, w domu i wśród rówieśników. Zakres i tematyka warsztatów dostosowana została do wieku i potrzeb uczestników oraz wsparta literaturą przedmiotu.
Dobre wychowanie czyni z nas kulturalnych ludzi, budzących sympatię i szacunek. Dobre maniery to życzliwość dla ludzi, uprzejmość, tolerancja, opanowanie emocji. Zasady te powinny być naszymi nawykami. Takie przesłanie towarzyszy naszym spotkaniom.
Dnia 16 kwietnia z kolei w Bibliotece odbył się Turniej Olkuskiej Akademii Dobrych Manier, w którym wzięły udział drużyny ze szkół podstawowych w Braciejówce, Kosmolowie, Gorenicach, Zedermanie i Publicznej Szkoły Podstawowej w Żuradzie. Pani Maria Bujas-Łukaszewska była głównym jurorem oceniającym drużyny.

W czasie turnieju uczestnicy mieli do wykonania kilkanaście ciekawych, trudnych i wymagających pomysłowości zadań. Trzeba było się m. in. wykazać umiejętnością zjedzenia banana na przyjęciu, znajomością przysłów poświęconych dobremu wychowaniu oraz wiedzą, gdzie wchodząc mówimy „dzień dobry”. Tegorocznym Mistrzem Savoir-vivre’u została reprezentacja Szkoły Podstawowej w Braciejówce. Gratulujemy!

To była już piąta edycja zmagań z zasadami savoir-vivre’u. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy, aby poznane w czasie warsztatów i turnieju zasady dobrego wychowania znalazły zastosowanie w życiu codziennym. Olkuską Akademię Dobrych Manier patronatem objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz i Starosta Powiatu Olkuskiego. Maria Bujas-Łukaszewska – szkoleniowiec z zasad savoir-vivre’u, etyki biznesu, elementów protokołu dyplomatycznego i wystąpień publicznych, stażystka Departamentu Protokołu Dyplomatycznego MSZ i Biura Obsługi Protokolarnej Wojewody Małopolskiego, specjalistka do spraw kulturalno-oświatowych Nordic House. W czasie swojej pracy Pani Maria Bujas-Łukaszewska szkoliła polityków, dyplomatów, studentów i uczniów. Jest również autorką artykułów publikowanych w wydawnictwach popularnonaukowych. Stworzyła program „Akademia Dobrych Manier”, realizowany w szkołach od roku 2002 do chwili obecnej. 

Tekst: Powiatowa i Miejska  Biblioteka Publiczna w Olkuszu

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o