komputer

W olkuskim Sądzie Rejonowym zapadł wyrok w sprawie z oskarżenia prywatnego Dariusza Tomsi  przeciwko Wojciechowi Gleniowi. Dariusz Tomsia poczuł się pomówiony komentarzem, jaki pojawił się pod tekstem „Straż Miejska: zlikwidować czy usprawnić”, dotyczącym wniosku Stowarzyszenia CEL (zainteresowany był wówczas jego prezesem) w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Olkuszu. Jak się okazało, autorem tego komentarza był radny Wojciech Gleń. Przeszło rok strony przed sądem dochodziły swoich racji. Sąd sprawę ostatecznie umorzył, jednak wnioski z niej powinni wyciągnąć wszyscy, którzy lekką ręką piszą w sieci komentarze mogące narazić czyjeś dobre imię na szwank, zapominając przy tym, że nikt w sieci nie jest anonimowy.

 

Sprawa Tomsi i Glenia jest sprawą bez precedensu na olkuskim podwórku, bo nikt wcześniej nie zdecydował się dochodzenie swoich racji w związku z obraźliwym, jego zdaniem, komentarzem na forum internetowym. W tym przypadku przed obliczem Temidy spotkali się – osoba publiczna i działacz społeczny, co dodaje sprawie dodatkowych rumieńców. Dariusz Tomsia był zdania, że anonimowy autor wpisu:„Stowarzyszenie CEL to bojówka PiS, która skupia kilku nawiedzonych młodych pracowników biur poselskich pisowskich posłów, np. prezes Tomsia. Stowarzyszenie liczy13 członków, z czego w kraju mieszka 3. Pani redaktor też jest chyba zarażona ideą kaczolandu. Powodzenia członkowie stowarzyszenia buntowników. Choczaj weź się do roboty, bo cię załatwią” naruszył jego dobra osobiste. Zdecydował się zgłosić sprawę na Policję, a ta ustaliła, że autorem wpisu jest radny Gleń.

Sprawę umorzono, bo sąd uznał, że czyn zabroniony był, ale szkodliwość społeczna jest niska, dlatego też nie stanowi przestępstwa. Oskarżony musiał jednak w pełni pokryć koszty sądowe i procesowe (1,3 tys. zł). Jako niewiarygodne i stanowiące linię obrony, sąd uznał wyjaśnienia, w których oskarżony tłumaczył znaczenie użytych przez siebie zwrotów. Za wiarygodną uznał za to argumentację Tomsi oraz zeznania świadków w tej sprawie. Wyrok jest prawomocny.   

Nie zagłębiając się zanadto w kulisy tej sprawy, warto po raz kolejny przypomnieć, jakie konsekwencje może mieć umieszczenie komentarza w sieci, który godzi w czyjeś dobre imię. Świadomość społeczna w tym zakresie znacznie się zwiększyła zatem autor wpisu musi mieć na uwadze, że ustalenie jego personaliów w zdecydowanej większości przypadków nie jest trudne i wiązać się może z finałem w sądzie. Internet jest narzędziem, które ma wspierać demokrację, ale przy poszanowaniu godności innych osób. A z tym mamy, jak widać, duży problem.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kakus
kakus
9 lat temu

Z takimi problemami można sobie radzić na normalne sposoby, zobaczcie – http://netimage.pl/depozycjonowanie-i-usuwanie-negatywnych-opinii/ W sieci to walka z wiatrakami. Do momentu kiedy nie pojawią się stosowne przepisy, będzie tylko coraz gorzej.

PROSECUTOR
PROSECUTOR
10 lat temu

[quote name=”www.pl”]Jestem członkiem Prawa i Sprawiedliwości ale nigdy w Olkuszu nie słyszałem abyśmy mieli jakieś bojówki. A, Stowarzyszenie „CEL” i pan Tomsia to są chłopcy, którzy chcą się bawić w politykę tylko im nie wychodzi. Znam osobiście pana Glenia i nie myślałem, że jest aż tak nieodpowiedzialny aby umieszczać taki złośliwy wpis niemający nic wspólnego z rzeczywistością. Już ja z nim pogadam.[/quote]Panie ważny z pis z którym nikt nie będzie gadał bo wstyd: Macie bojówki, dzieci, szkolone przez prawdziwego polskiego patriotę Grzesia, pisowca, czciciela Kaczyńskich, broniącego wartości katolickich(?), jawnie nawołującego na forach do burd i blokady budowy ważnej dla Olkusza inwestycji drogowej. Albo rybki albo grzybki, albo wychowywanie i praca z młodzieżą albo pisowskie awanturnictwo z jakiego powodu by ono nie było, z czegoś Grześ i pis muszą zrezygnować 😆 .

OOOO
OOOO
10 lat temu

Dlaczego nie ponoszą odpowiedzialności reklamy, które w oczywisty sposób kłamią, nakłaniają do uzależnień, są aroganckie, z elementami kuszącej pornografii? Przecież taki tusek mógłby mieć na to wpływ. Ale jemu jednak to nie przeszkadza. Bo kasa się liczy a nie Polska. I nie dziwię się, że ludzie skaczą sobie do oczu. Taka polityka tuska i tuskowaty system.

dr
dr
10 lat temu

Słuszna decyzja sądu wg mnie tylko w odniesieniu do radnego, kara dla Dariusza nie współmierna do występku zawracania d..y sędziom i prokuratorom ( na koszt podatników ). Jak Pan D szuka rozgłosu to niech weźmie się do pracy, a najlepiej niech zapomni o polityce.

www.pl
www.pl
10 lat temu

Jestem członkiem Prawa i Sprawiedliwości ale nigdy w Olkuszu nie słyszałem abyśmy mieli jakieś bojówki. A, Stowarzyszenie „CEL” i pan Tomsia to są chłopcy, którzy chcą się bawić w politykę tylko im nie wychodzi. Znam osobiście pana Glenia i nie myślałem, że jest aż tak nieodpowiedzialny aby umieszczać taki złośliwy wpis niemający nic wspólnego z rzeczywistością. Już ja z nim pogadam.