sad

Reforma sądownictwa hucznie zapowiedziana rok temu przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina polegająca na przekształcaniu małych sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe większych jednostek od początku budziła kontrowersje. Przez kilka miesięcy samorządowcy z wielu części kraju oraz przedstawiciele sądownictwa w różny sposób zgłaszali swe zastrzeżenia. Zmieniały się projekty ministerialnych rozporządzeń, aż w końcu stanęło na zmniejszeniu liczby mających ulec przekształceniu jednostek ze 113 do 29. Niespodziewanie w miniony piątek minister Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, według którego przekształceniu ma ulec aż 79 sądów rejonowych, w których orzeka do 9 sędziów włącznie. Zmiany mają obowiązywać od początku przyszłego roku. Olkusz pozostanie samodzielną jednostką, jedną z najmniejszych w okręgu krakowskim, co w świetle znowelizowanej Ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych niezbyt dobrze wróży na przyszłość.

 

Co po reorganizacji?
Gdy Donald Tusk po wyborach powoływał Radę Ministrów, zapowiedział, że to rząd zderzaków, które zawsze można wymienić. Czy fala krytyki reformy ze strony środowisk prawniczych może spowodować, że minister sprawiedliwości będzie jednym z pierwszych „zderzaków” nadających się do wymiany?  Bo po co jest cała ta reorganizacja?
– Celem zmian jest przede wszystkim bardziej racjonalne i elastyczne wykorzystanie potencjału polskich sędziów. (…) Kryteriami, jakimi kierował się resort sprawiedliwości przy typowaniu sądów do zniesienia były m. in.: wpływ spraw do danego sądu, liczba sędziów, liczba ludności, czy też udogodnienia dla obywateli. Reorganizacja ma przede wszystkim służyć temu, by przy racjonalniejszej strukturze organizacyjnej, która pozwali na bardziej efektywne wykorzystanie kadr, obywatele mieli łatwiejszy dostęp do sądu i by krócej czekali na rozpatrzenie swojej sprawy, a ewentualne oszczędności nie stanowiły decydującej przesłanki dla planowanych zmian. Po wprowadzeniu reformy w praktyce zmieni się tylko nazwa – sąd w miejscowości x, będzie teraz wydziałem zamiejscowym większego sądu rejonowego. Nadal w tym samym miejscu obywatele będą mogli załatwić swoje sprawy, bez konieczności udania się do innego miasta. Nie będzie również przeszkód, by nadal działały kasy czy biura podawcze. Decyzję w tej sprawie podejmować będą prezesi sądów – czytamy na stronie internetowej ministerstwa sprawiedliwości.

Sądowa reorganizacja nie zmienia faktu, że po 1 stycznia olkuski sąd będzie słabą jednostką w okręgu krakowskim. Na dzień dzisiejszy orzeka tu 15 sędziów. Zgodnie z nowelizacją Ustawy prawo o ustroju sadów powszechnych od 1 stycznia 2013 roku sądy, które nie będą miały na dzień 31 grudnia 2012 roku 15 etatów sędziowskich, staną się tzw. sądami funkcjonalnymi, czyli takimi, które zarządzane będą przez dyrektorów przełożonych sądów okręgowych. Wówczas pozostanie nazwa, np. Sąd Rejonowy w Olkuszu, ale zarządzanie placówką będzie realizowane z poziomu sądu okręgowego. W taki sposób będą zarządzane kadry administracyjne, budżet zostanie wcielony w ogólny budżet sądu okręgowego, wszelkie sprawy finansowo-gospodarcze, zarządzanie majątkiem, zamówienia publiczne itp. będą prowadzone przez dyrektora sądu przełożonego. Sąd funkcjonalny pozostaje, traci jednak samodzielność. A Olkusz czeka taki los, jeśli z obecnego składu ubędzie choć jeden sędziowski etat.

Miało być inaczej
Szansą na uchronienie się przez olkuski sąd przed widmem stania się sądem funkcjonalnym było planowane w pierwszej przymiarce rozporządzenia wchłonięcie przez niego miechowskiej placówki, gdzie orzeka 7 sędziów. Kierownictwo olkuskiej Temidy chętnie się do tego pomysłu przychyliło. Samorządowcy z Miechowa oczywiście od początku głośno wyrażali swoją dezaprobatę, chcąc zachować samodzielny sąd. W przypadku, gdyby placówki nie udało się pozostawić, apelowali, by stała się ona wydziałem zamiejscowym Sądu Rejonowego dla Krakowa – Śródmieścia, ale nie Olkusza. W tej sprawie organizowali spotkania z ministrem, sami jeździli do resortu, a już po pierwszych zapowiedziach zmian słali do ministerstwa petycje. Natomiast olkuscy samorządowcy zachowali stoicki spokój. Najpierw długo nie robili nic, by swoją aktywność w tym temacie zaakcentować złożeniem jednej petycji do ministra Gowina, podpisanej przez szefów wszystkich gmin i powiatu. Stosownego apelu nie przyjęli radni powiatowi. Oświadczenia w tej kwestii przyjęli radni miejscy z Olkusza i Bukowna. Szef resortu sprawiedliwości zmienił zdanie, zgodnie z oczekiwaniami włodarzy z Miechowa. Jednak w połowie września opublikowano listę sądów do przekształcenia, która liczyła 29 pozycji. Miechowa tam nie było. Tymczasem według ostatecznej wersji rozporządzenia, podpisanej przed kilkoma dniami, miechowska placówka stanie się wydziałem zamiejscowym Sądu Rejonowego dla Krakowa – Śródmieścia.

Kraków: to złe rozwiązanie
Paradoksem w tej sprawie jest fakt, że minister Gowin podjął decyzję o włączeniu Miechowa do Krakowa wbrew jednoznacznie negatywnym opiniom na ten temat zarówno ze strony władz krakowskiego sądu okręgowego i apelacyjnego. Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie podnosi, że taka decyzja to zły pomysł. – To z uwagi na wielkość Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia. (…)Jeżeli zapadnie taka decyzja, niezbędny stanie się podział Sądu Rejonowego dla Krakowa – Śródmieścia na dwa sądy rejonowe, czyli nastąpi kolejna reorganizacja. – czytamy w opinii z lutego tego roku. Stanowisko to podziela też prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie. – Przyłączenie Sądu Rejonowego w Miechowie do Sądu Rejonowego dla Krakowa – Śródmieścia uważam za rozwiązanie najgorsze z możliwych. Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia jest sądem bardzo dużym, mającym już obecnie 77 etatów sędziowskich (obecnie 86 – dop. red.) oraz duża liczbę etatów referendarskich, związanych z istniejącymi w tym sadzie dwoma Wydziałami Krajowego Rejestru Sądowego i Wydziałem Rejestru Zastawów. Dalsze powiększanie tego sądu spowoduje niemożność sprawnego zarządzania nim i musi prowadzić do jego podziału na dwa mniejsze sądy (…). Pierwotnie proponowane rozwiązanie polegające na przyłączeniu Sądu Rejonowego w Miechowie do Sądu Rejonowego w Olkuszu uważam za właściwe – pisał w lutym tego roku do resortu sprawiedliwości prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzej Struzik.

Negatywne zdanie w tej kwestii wyraziła także Krajowa Rada Sądownictwa. Jak czytamy w opinii do projektu rozporządzenia (…) Tak przeprowadzona reforma nie daje gwarancji skrócenia czasu prowadzenia postępowań sądowych, co miało być jednym z priorytetowych zadań Ministra Sprawiedliwości. Przeciwnie, poprzez skumulowanie spraw w większych jednostkach może doprowadzić do ich wydłużenia. Przykładem takiego zjawiska jest likwidacja wydziałów pracy  w części sądów rejonowych – co zaowocowało w niektórych przypadkach dwukrotnym wydłużeniem i tak nadmiernego już czasu postępowania dotyczącego prawa pracy”. W olkuskim sądzie wydział pracy zlikwidowano ponad dwa lata temu.

To nie koniec gry
Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że podpisanie rozporządzenia w takim kształcie to czysto polityczna decyzja. Jak informują ogólnopolskie media szef PSL Waldemar Pawlak powiedział, że jego ugrupowanie złożyło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podpisania przez Jarosława Gowina reorganizacyjnego rozporządzenia. Zdaniem wicepremiera Pawlaka, minister sprawiedliwości tym samym przekroczył swe uprawnienia. Ludowcy maja również obywatelski projekt ustawy w kwestii reorganizacji sądów.

Na wyrok Trybunału przyjdzie pewnie trochę poczekać. Czy jeśli będzie on niekorzystny dla ministra Gowina, to ten podobnie jak przy sprawie Amber Gold stwierdzi, że „ma w nosie literę przepisów prawa, ważny jest ich duch”?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
50 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
olkuszanin2
olkuszanin2
9 lat temu

Pan Przewodniczący Kmita, na te trudne, kryzysowe, ciężkie czasy powinien się zgodzić i zostać już w tej chwili V-ce Burmistrzem. Nasze miasto tego potrzebuje, a my zasługujemy na dobrego gospodarza.

Realista
Realista
9 lat temu

Do Bur miszcz
Wyśmiewanie się z kogoś za jego poglądy i wiarę w Boga, jest w naszym kraju przestepstwem. Oczekuje reakcji redakcji i usunięcia tego wpisu, to po pierwsze. Po drugie ja też uważam, że Pan Łukasz Kmita byłby bardzo dobrym burmistrzem. Tak jak jest wspaniałym Radnym. Wiele zrobił i robi dobrego dla Olkusza jako Radny. Jęzeli tylko będzie kandydował na stanowiska burmistrza niewątpliwie dostanie mój głos.

Bur MIszcz
Bur MIszcz
9 lat temu

[quote name=”młody222″][quote name=
Dobrym Gospodarzem i zaradnym Burmistrzem byłby radny Łukasz Kmita 😉 😉 8)[/quote]
Pan radny Kmita jak mało który zna się na polityce, ogarnia budżet i sprawy związane z gminą, uczciwy i inteligentny.[/quote]
Kmita na burmistrza… Watykanu! 😆

młody222
młody222
9 lat temu

[quote name=
Dobrym Gospodarzem i zaradnym Burmistrzem byłby radny Łukasz Kmita 😉 😉 8)[/quote]
Pan radny Kmita jak mało który zna się na polityce, ogarnia budżet i sprawy związane z gminą, uczciwy i inteligentny.

nieślepy
nieślepy
9 lat temu

[quote name=”felix”]ale głupoty wszyscy wypisujecie. jezu odebrales im rozum, odbierz komputer i internet.[/quote]

jezu nie istnieje :).

Bur Miszcz
Bur Miszcz
9 lat temu

[quote name=”tomek2012″]…
A na czym Kmita się zna poza ładnym wyglądem i błyszczeniem. Przesada[/quote]
Kmita najbardziej zna się na różańcu i na moherowych beretach. Zna się też na zakutych rycerzach, jest specjalistą od przykościelnych parkingów. „Ładnym wyglądem”? 🙂
Błyszczy, i owszem, a najbardziej wytartymi kolanami :).

tomek2012
tomek2012
9 lat temu

[quote name=”emeryt2″][quote name=”anka”]właśnie przeczytałam wywiad z dyrektorem zgh Ochabem. On byłby bardzo dobrym burmistrzem Olkusza gdyby tylko chciał nim być.[/quote]
Dobrym Gospodarzem i zaradnym Burmistrzem byłby radny Łukasz Kmita 😉 😉 8)[/quote]
A na czym Kmita się zna poza ładnym wygladem i błyszczeniem. Przesada

Młoda
Młoda
9 lat temu

A moze to i odbrze bo juz wszysyc za bardzo się znali i wiadomo, a tak w oc=bcym miejscu obcy ludzie, no a poza tym cóz to takiego. Najwyzej niech praciwnicy sądu zastrajkują, moz eto coś da. Pewnie na PO głosowali, a moze nie?

felix
felix
9 lat temu

ale głupoty wszyscy wypisujecie. jezu odebrales im rozum, odbierz komputer i internet.

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
9 lat temu

.
No i kochany Przegląd nas pogodził :-*

Gustek
Gustek
9 lat temu

Do doktora wiedzący.
Twoja nienawiść do PiS i kościoła jest wprostpropocjonalna do pożiomu twojej głupoty. Są tylko dwie kategorie ludzi co tak bezzasadnie, bezpodstawnie nienawidzą PiS i kościół to byli agenci Tajni Współpracownicy SB i łapówkarze. Dla twojej informacji ja nie jestem ani członkiem ani sympatykiem PiS. Twoja nienawiść do kościoła i PiS jest jednak głupotą, co powoduje mój sprzeciw. I zapamietaj sobie durniu, że gdyby nie istnienie kościoła to dzisiaj nie byłoby cię na tym świecie lub gdybyś jednak jakimś cudem uniknął skrobanki to pisałbyś dzisiaj po rosyjsku lub niemiecku.

G....t
G....t
9 lat temu

[quote name=”Doktor Wiedzący….. Masz rację, Przegląd Olkuski nie pisze prawdy, Przegląd kłamie, więc trzeba go zamknąć. ….[/quote]

Próbujesz sobie zaprzeczyć, czy przyznajesz rację tym którzye uznali Twoją nieopaczną interpretację mojej wypowiedzi ( z czym się nie zgadzam ) jako coś na rzeczy?
Mam taki sam dystans do oceny artykułów jak i polityków.
Ateizm natomaist nie jest gwarantem nieomylności jak chcieli by jego zwolennicy co ma być motywem przewodnim zmainy istniejącego porządku.

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
9 lat temu

[quote name=”emeryt2″][quote name=”anka”]właśnie przeczytałam wywiad z dyrektorem zgh Ochabem. On byłby bardzo dobrym burmistrzem Olkusza gdyby tylko chciał nim być.[/quote]
Dobrym Gospodarzem i zaradnym Burmistrzem byłby radny Łukasz Kmita 😉 😉 8)[/quote]
Jest jeden problem, Kmita jest z PIS-u, a PIS ma klapy na oczach i: Pobuduje nam PIĘKNE, ale tylko kościoły i parkingi wokół nich. I będzie nam masowo ogłupiał dzieci i młodzież, tworzył kółka różańcowe, będzie nam krzyżował cały Olkusz. Będzie wspierał i rozwijał swoje bojówki z kapralem na kuchni polowej na czele, i będzie za nasze finansował armię zakutych rycerzy – NIE CHCĘ PIS-U!!!

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
9 lat temu

[quote name=”G….t”]…
Po pierwsze, będzie niezwykle trudno dowieść, że ktoś inny w obecnej sytuacji osiągnąłby lepsze wyniki. Po drugie, facet otrzymał mandat drugi raz z rzędu, co znaczy że całokształt nie był najgorszy…[/quote]
A można mieć gorsze wyniki od żadnych wyników? Burmistrz został wybrany po raz drugi na nieszczęście naszego miasta. Niejeden raz było tutaj przedstawiane dlaczego. Masz rację, Przegląd Olkuski nie pisze prawdy, Przegląd kłamie, więc trzeba go zamknąć. Wtedy Olkusz będzie pięknym i nowoczesnym miastem, takim, jakim widzi go nasza nieomylna i bardzo zapracowana władza.

emeryt2
emeryt2
9 lat temu

[quote name=”anka”]właśnie przeczytałam wywiad z dyrektorem zgh Ochabem. On byłby bardzo dobrym burmistrzem Olkusza gdyby tylko chciał nim być.[/quote]
Dobrym Gospodarzem i zaradnym Burmistrzem byłby radny Łukasz Kmita 😉 😉 8)

G....t
G....t
9 lat temu

„…. uważam, że dzieje się tak tylko dlatego, że nie mamy dobrego burmistrza – przywódcy. Dowody? Choćby całokształt oceniany od lat w Przeglądzie.”

Po pierwsze, będzie niezwykle trudno dowieść, że ktoś inny w obecnej sytuacji osiągnął by lepsze wyniki.
Po drugie facet otrzymał mandat drugi raz z rzędu, co znaczy ze całokształt nie był najgorszy.
Zdarza / ło się że piszący w PO strzelali focha, i nie każdy krytyczny artykół można personalizować. O nastrojach społecznych decydują min takie czynniki jak zarobki, dostępnosć pracy, zdrowie itp. i ma to niewiele wspólnego z samorzadem którego koniunktura ciągnie w dół. Ma natomisat dużo wspólnego z chęcią skoku na fotel i stanowiska przez opozycję przy takiej nadarząjacej sie okazji. Nie ma to nic wspólnego z zarzadząniem miastem a jest jedynie manipulacją np. przed wyborczą, choć obawy co do naszego losu są prawdziwe.

anka
anka
9 lat temu

właśnie przeczytałam wywiad z dyrektorem zgh Ochabem. On byłby bardzo dobrym burmistrzem Olkusza gdyby tylko chciał nim być.

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
9 lat temu

[quote name=”G….t”]
Określenie ” elity ” jest w tej dyskusji nadużywane i przeceniane. Zarządzać miastem może osoba zyskująca poparcie niezależnego środowiska obecnego Burmistrza, lewicy ( Dudkiewicza ) lub kandydata tzw. prawicowego elektoratu. Moje stwierdzenie nie jest podyktowane jakąkolwiek sympatią tylko pragmatyzmem.[/quote]
Pod pojęciem „ELITY” bardziej miałem na myśli WYSOKO POSTAWIONĄ POPRZECZKĘ do której będą musieli dostosować się wszyscy współrządzący, i następni.
Jak dotąd władza kosztem naszego miasta błądzi po omacku i eksperymentuje, przywiązuje zbyt dużą wagę do spraw nieistotnych omijając sprawy trudne, ale ważne. Ewidentnie odczuwa się brak stanowczości i przekonania, uważam, że dzieje się tak tylko dlatego, że nie mamy dobrego burmistrza – przywódcy. Dowody? Choćby całokształt oceniany od lat w Przeglądzie.

G....t
G....t
9 lat temu

[quote name=”ilkusik
Tylko „opcja zerowa” !!![/quote]

Opcja zerowa jest nierealna i warta tylko tyle co jej nazwa lub mniej ( patrz kandydatura PP ).
Określenie ” elity ” jest w tej dyskusji nadużywane i przeceniane.
Zarządzać miastem może osoba zyskujaca poparcie niezaleznego środowiska obecnego Burmistrza, lewicy ( Dutkiewicza ) lub kandydata tzw. prawicowego elektoratu. Moje stwierzdenie nie jest podyktowane jakąkolwiek sympatią tylko pragmatyzmem.

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
9 lat temu

[quote name=”Gustek”]Do Doktor Wiedzący
Chłopie abo chłopko piszesz takie brednie, że głowa boli. Postudiuj najpierw ekonomię, politologię, a przede wszystkim historię, a następnie pisz…[/quote]
Gustek, nie gorączkuj się, przyjdzie czas na konkrety. PIS, powiadasz. PIS jest zbyt nafaszerowany abstrakcyjną kato-ideologią aby rządzić kimkolwiek i gdziekolwiek. Uważasz, że trzeba mieć ukończone studia ekonomiczne i politologię aby oceniać ten cały olkuski sy(mod)f? Na diabła mi uczestnictwo w Radach Miasta, widzę EFEKTY pracy tej rady, a właściwie ich brak, wystarczy. Rozumiem, że ty jesteś po studiach ekonomiczno-polityczno-historycznych… wieczorowych?
Ja mam duże oczy, a ty masz duże uszy, ja widzę co jest, a ty tylko słyszysz co ci wmawiają, czyż nie? I dlatego PIS NIE może rządzić, bo Olkusz wpadnie z deszczu pod rynnę, lub jak pisze olkuski „wieszcz” tam, gdzie już nikt nie zapuka od spodu 😆

Gustek
Gustek
9 lat temu

Do Doktor Wiedzący
Chłopie abo chłopko piszesz takie brednie, że głow boli. Postudiuj najpierw ekonomie, politologie a przede wszystkim historię a nastepnie pisz. Zapoznaj się również z ustawą o Samorządzie i innymi ustawami. Jak osoba, ktora była aparatczykiem PZPR a nastepnie członkiem kilku innych partii może być dobrym nie tylko burmistrzem ale nawet urzednikiem. Porozmawiaj z byłymi pracownikami OFNE, to się dowiesz więcej. Sprawdź w sejmie i porównaj prace tego Pana i obecnych posłów to ci się oczy otworzą i zmienisz zdanie o PiS. Jeżeli jesteś uczciwy to bierż udział we wszystkich posiedzeniach Rady Mijskiej a dopiero potem krytykuj konkretne dzialania. Możesz sam pisać skargi do Burmistrza i Rady Miejskiej. Ja kilka napisałem ale wiem, że to dla ciebie zatrudne. Lepiej pisac anonimowo slogany i oszczerstwa niż merytoryczne skargi pod własnym nazwiskiem.

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
9 lat temu

[quote name=”Doktor Wiedzący”]Uważam, że Jan Orkisz byłby zdecydowanie lepszym burmistrzem od obecnego, ALE: Olkusz potrzebuje silnego…[/quote]

Jeżeli, mając kiepskie okulary, nie możesz odczytać tekstu podpowiadam: „ALE”!

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
9 lat temu

[quote name=”ilkusik”][quote name=”Doktor Wiedzący”]Uważam, że Jan Orkisz byłby zdecydowanie lepszym burmistrzem od obecnego…[/quote]
Doktor, oczu nie masz? Idź lepiej do innego doktora, okulisty.
Przecież fen facet JO dba tylko o własny interes i o własny PR. To byłyby stracone 4 lata.

Tylko „opcja zerowa” !!![/quote]

Potrafisz przeczytać krótki tekst ze zrozumieniem? Przeczytaj jeszcze raz, ale dokładnie, co napisałem. Według mnie „zerami” są obecnie rządzący. Co rozumiesz pod pojęciem opcja zerowa? Czy „osoba nowa i spoza układów” podchodzi pod twoją „opcję zerową”?

ilkusik
ilkusik
9 lat temu

[quote name=”Doktor Wiedzący”]Uważam, że Jan Orkisz byłby zdecydowanie lepszym burmistrzem od obecnego…[/quote]
Doktor, oczu nie masz? Idź lepiej do innego doktora, okulisty.
Przecież fen facet JO dba tylko o własny interes i o własny PR. To byłyby stracone 4 lata.

Tylko „opcja zerowa” !!!

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
9 lat temu

Uważam, że Jan Orkisz byłby zdecydowanie lepszym burmistrzem od obecnego, ale: Olkusz potrzebuje silnego, odpowiedzialnego burmistrza, znającego się na ludziach, potrafiącego sobie jednać ludzi z jednej strony, i kierować nimi z drugiej, burmistrza otwartego na różne opcje, ale też potrafiącego dokonywać właściwych wyborów, i takiego, któremu zawsze można zaufać. Powinna to być osoba nowa, spoza wszelkich układów, OLKUSKĄ ELITĘ RZĄDZĄCĄ TRZEBA TWORZYĆ OD NOWA.

I aby było jasne, Doktor Wiedzący, czyli ja, nie posiada ani jednej z wymienionych cech i odpada w przedbiegach, zresztą, nie mam takich ambicji.

doktor wiedzacy
doktor wiedzacy
9 lat temu

[quote name=”felek”][quote name=”Doktor Wiedzący”]alna osoba mająca za sobą i wokół siebie zgrany zespół.
Tak, mam bardzo dobrą kandydatkę na zalążek olkuskiej ELITY.[/quote]
ktoo??[/quote]
[quote name=”felek”][quote name=”Doktor Wiedzący”]alna osoba mająca za sobą i wokół siebie zgrany zespół.
Tak, mam bardzo dobrą kandydatkę na zalążek olkuskiej ELITY.Jo[/quote]. JAn. Orkisz
ktoo??[/quote]

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
9 lat temu

Kto? he, he, he. Rozmawiajmy o cechach jakie chcemy aby miał(a) burmistrz(yni), i czym powinna charakteryzować się olkuska ELITA rządząca, ewentualne kandydatury można potem dopasować. Cieszę się, że nie tylko ja zauważam brak ELITY rządzącej w Olkuszu. 🙂

felek
felek
9 lat temu

[quote name=”Doktor Wiedzący”]alna osoba mająca za sobą i wokół siebie zgrany zespół.
Tak, mam bardzo dobrą kandydatkę na zalążek olkuskiej ELITY.[/quote]
ktoo??

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
9 lat temu

[quote name=”demostenes”]…Według mnie główną przyczyną takiego stanu jest słabość olkuskich elit, miałkość lokalnych polityków. Wśród lokalnych polityków brakuje osób, które mają szersze, długofalowe spojrzenie na gminę czy powiat….[/quote]
Problem polega na tym, że ELIT nie można ot tak sobie stworzyć. ELITY są, albo ich nie ma, a stwierdza się to po fakcie. Często bywa też tak, że jedna charyzmatyczna, mądra, posiadająca autorytet osoba, może tak pokierować resztą, że nagle okazuje się, że z byle jakiej zbieraqniny powstaje zespół dobrze kierowanych ludzi. „Dobre i mądre” przyciąga „dobre i mądre” mądrość (jak i głupota) są zaraźliwe – tak powstają ELITY. To jest możliwe i często tak się zdarza, wystarczy prześledzić historię dobrze rozwijających się miast i gmin. Tam wszędzie rządzi jedna rozsądna i odpowiedzialna osoba mająca za sobą i wokół siebie zgrany zespół.
Tak, mam bardzo dobrą kandydatkę na zalążek olkuskiej ELITY.

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
9 lat temu

[quote name=”komarek”][quote name=”Doktor Wiedzący”][quote name=”demostenes”]W sprawie Sądu Rejonowego w Olkuszu dosyć znamienna była postawa Miechowa.Miechów kategorycznie odmówił , by ich Sąd był wydziałem zamiejscowym Sądu w Olkuszu.Ciekawe czy ktoś wogóle próbował do takiego rozwiązaniaprzekonywać Miechów. I to jest problem Olkusza.Olkusz przestaje być ośrodkiem atrakcyjnym dla swoich sąsiadów.Olkusz przestaje być miastem potrafiącym pozyskać do współpracy inne samorządy…[/quote]
Zadaję ciągle to samo pytanie, kogo masz na myśli w zamian? Bo jeżeli PIS, są to jeszcze gorsze oszołomy od obecnie rządzących! Odnoszę wrażenie że mydlisz oczy, kotku, i tak naprawdę nie zdradzasz do końca w co grasz. No właśnie, a dopuszczasz aktywną obecność ATEISTÓW w życiu miasta?[/quote]
Wyznanie bądź jego brak nie mają znaczenia. Masz kandydatury?[/quote]
komarek, już Cię lubię.

komarek
komarek
9 lat temu

[quote name=”Doktor Wiedzący”][quote name=”demostenes”]W sprawie Sądu Rejonowego w Olkuszu dosyć znamienna była postawa Miechowa.Miechów kategorycznie odmówił , by ich Sąd był wydziałem zamiejscowym Sądu w Olkuszu.Ciekawe czy ktoś wogóle próbował do takiego rozwiązaniaprzekonywać Miechów. I to jest problem Olkusza.Olkusz przestaje być ośrodkiem atrakcyjnym dla swoich sąsiadów.Olkusz przestaje być miastem potrafiącym pozyskać do współpracy inne samorządy…[/quote]
Zadaję ciągle to samo pytanie, kogo masz na myśli w zamian? Bo jeżeli PIS, są to jeszcze gorsze oszołomy od obecnie rządzących! Odnoszę wrażenie że mydlisz oczy, kotku, i tak naprawdę nie zdradzasz do końca w co grasz. No właśnie, a dopuszczasz aktywną obecność ATEISTÓW w życiu miasta?[/quote]
Wyznanie bądź jego brak nie mają znaczenia. Masz kandydatury?

demostenes
demostenes
9 lat temu

Według mnie główną przyczyną takiego stanu jest słabość olkuskich elit, miałkość lokalnych polityków.Wśród lokalnych polityków brakuje osób, które mają szersze, długofalowe spojrzenie na gminę czy powiat. Radni gminni najczęściej ograniczają swoją działalność do załatwienia spraw swojego sołectwa, osiedla czy ulicy, by o bardziej przyziemnych sprawach nie wspomnieć.Radni powiatowi nie myślą w kategoriach całego powiatu, tylko gmin z których zostali wybrani.Dobór osób na stanowiska kierownicze, w zarządach powiatu, w urzędach gminnych , w różnych instytucjach jest często bardzo przypadkowy.Trudno znależć na tych stanowiskach osoby, które obdarzone są kreatywnością, które dążyłyby do stworzenia najlepiej działających podmiotów w regionie, których działania mogłyby być wzorem dla innych instytucji w regionie.W wypowiedziach lokalnych polityków bardzo trudno znależć jakąkolwiek ciekawą myśl, interesującą ideę,inspirujący niebanalny pomysł.Spróbujcie znależć choć jeden taki przykład.

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
9 lat temu

[quote name=”demostenes”]W sprawie Sądu Rejonowego w Olkuszu dosyć znamienna była postawa Miechowa.Miechów kategorycznie odmówił , by ich Sąd był wydziałem zamiejscowym Sądu w Olkuszu.Ciekawe czy ktoś wogóle próbował do takiego rozwiązaniaprzekonywać Miechów. I to jest problem Olkusza.Olkusz przestaje być ośrodkiem atrakcyjnym dla swoich sąsiadów.Olkusz przestaje być miastem potrafiącym pozyskać do współpracy inne samorządy…[/quote]
Zadaję ciągle to samo pytanie, kogo masz na myśli w zamian? Bo jeżeli PIS, są to jeszcze gorsze oszołomy od obecnie rządzących! Odnoszę wrażenie że mydlisz oczy, kotku, i tak naprawdę nie zdradzasz do końca w co grasz. No właśnie, a dopuszczasz aktywną obecność ATEISTÓW w życiu miasta?

demostenes
demostenes
9 lat temu

W sprawie Sądu Rejonowego w Olkuszu dosyć znamienna była postawa Miechowa.Miechów kategorycznie odmówił , by ich Sąd był wydziałem zamiejscowym Sądu w Olkuszu.Ciekawe czy ktoś wogóle próbował do takiego rozwiązaniaprzekonywać Miechów. I to jest problem Olkusza.Olkusz przestaje być ośrodkiem atrakcyjnym dla swoich sąsiadów.Olkusz przestaje być miastem potrafiącym pozyskać do współpracy inne samorządy.Olkusz przestaje być miastem mającym jasną, przyszłościową wizję rozwoju, proponującym nowe rozwiązania, które mogą być inspiracją dla innych.Jeszcze gorzej wygląda to w powiecie.Powiat olkuski przez kilkanaście lat swojego istnienia nie stworzył wspólnego, akceptowanego i atrakcyjnego dla wszystkich gmin powiatu pomysłu na swój rozwój.To wciąż zlepek kilku gmin, a nie wspierająca się wspólnota powiatowa.I dlatego powiat olkuski może przegrać bo nikomu nie będzie potrzebny.Warto zastanowić się nad przyczynami takiego stanu.

Wróżka
Wróżka
9 lat temu

[quote name=”dziadek”]Ale przecie ludziom Burmistrza żyje się dobrze, mają ciepłe posady, wysokie pensje, budują domy, zmieniają auta, kupują działki……[/quote]

Dziadka przepraszam, miało być w cudzysłowie:
„Pokaż mi swoje kolana a powiem ci jakie masz stanowisko w Urzędzie”

Wróżka
Wróżka
9 lat temu

[quote name=”dziadek”]Ale przecie ludziom Burmistrza żyje się dobrze, mają ciepłe posady, wysokie pensje, budują domy, zmieniają auta, kupują działki……[/quote]
Pokaż mi swoje kolana, a powiem ci jakie masz stanowisko w urzędzie! 😆

dziadek
dziadek
9 lat temu

Ale przecie ludziom Burmistrza żyje się dobrze, mają ciepłe posady, wysokie pensje, budują domy, zmieniają auta, kupują działki……

Mio
Mio
9 lat temu

[quote name=”dr.widzący”]no to nam się olkuszanin rozpisał , choć trzeba przyznac ze racje ma . chcialbym jednak zwrócic uwage na degrengolade jaka toczy nasze miasto . Powiat to pikuś , moze być albo nie , ale miasto było jest i będzie ! Dzisiaj po kilkuletnich rzadach D. Rzepki widac ze Olkusz z miasta powiatowego robi sie miescina bez przyszlosci .Brak spojnej wizji rozwoju Olkusza na przestrzeni ostatnich lat daje w szczególny sposób znać , miasto ubozeje zamykane sa szkoly , ..wplywy do kasy miejskiej coraz mniejsze , brak nalezytego nadzoru nad powierzonymi obowiązkami , brak , ale to kategoryczny brak pomyslu na rozwoj Olkusza , obywatele -petenci zfrustrowani brakiem kompetencji burmistrza . Czas na zmiany Panie Burmistrzu , Najwyzszy czas aby wladze w naszym miescie przejeli ludzie młodzi , Ludzie wyksztalceni i z pomysłem na Olkusz , niezaleznie od opcji politycznej . Tacy mlodzi ludzie sa tylko trzeba po nich sięgnąć .PANIE BURMISTRZU HONOROWYM ROZWIĄZANIEM JEST DYMISJA ..

Sędzia
Sędzia
9 lat temu

[quote name=”Kata Strofa”]Olkuski sąd to jedna wielka sitwa. Sitwa prokuratorsko, sędziowsko, prawnicza. To klika kilku olkuskich rodzin i kolesi. Jestem za rozgonieniem tej sitwy, w obcym mieście jakiś czas będzie można liczyć na w miarę sprawiedliwy wyrok, dopóki macki olkuskiej ośmiornicy i tam nie sięgną.[/quote]
Z wielkim bUlem i żalem przyjąłem tą wiadomość , myślę że to doskonały temat dla Olkuskich mediów , a może jeszcze dla kogoś ?

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
9 lat temu

.
… ale co powisiało to moje 😆 😆 😆

No dobra, na dzisiaj już odpuszczam sobie, WOLNE!

Gustek
Gustek
9 lat temu

Do doktora widzący
Nie jestem członkiem żadnej parti. Jestem zwolennikiem porzadku , uczciwości i mądrości a nie slepej nienawiści do kogokolwiek ze względu na jego poglądy. Jeżeli dla ciebie ludzie wierzący w Boga to ciemnogród to kim ty jesteś?. Według mnie niedouczonym faszystą, co nie wie co mówi, pisze i robi. Wątpię abyś to zrozumiał, bo ludze z takimi poglądami są nie do przekonania i to jest tragędią Polski i Polaków.

Doktor Wiedzący
Doktor Wiedzący
9 lat temu

[quote name=”dr.widzący”]no to nam się olkuszanin rozpisał, choć trzeba przyznać, że rację ma. Chcialbym jednak zwrócić uwagę na degrengoladę jaką toczy nasze miasto. Powiat to pikuś, może być albo nie […] Dzisiaj po kilkuletnich rządach D. Rzepki widać, że Olkusz z miasta powiatowego robi się mieściną bez przyszłości .Brak spójnej wizji rozwoju Olkusza […] PANIE BURMISTRZU HONOROWYM ROZWIĄZANIEM JEST DYMISJA . Czekamy[/quote]
Prawie moje słowa! :). Ja bym jeszcze dodał, byle nie młodzi z PIS, bo nam tutaj taki ciemnogród wymalują, że Rzepka przy nich to pikuś. Tak, ludzie mądrzy, mający wizję Olkusza mądrego i nowoczesnego nie mogą mieć nic wspólnego z PIS. Ale reszta OK, dr.widzący, dzięki :).

Kata Strofa
Kata Strofa
9 lat temu

Olkuski sąd to jedna wielka sitwa. Sitwa prokuratorsko, sędziowsko, prawnicza. To klika kilku olkuskich rodzin i kolesi. Jestem za rozgonieniem tej sitwy, w obcym mieście jakiś czas będzie można liczyć na w miarę sprawiedliwy wyrok, dopóki macki olkuskiej ośmiornicy i tam nie sięgną.

czytelnik
czytelnik
9 lat temu

[quote name=”bennneck”]Olkuszanin: masz rację! Pamiętaj tylko, że Wójcik zgłosił wniosek o niepodjęcie apelu w sprawie olkuskiego sądu – poczytaj artykuły Pani Woźniczko z zimy tego roku.[/quote]
i nie dotyczy to tylko sądu, powiat coraz gorzej gospodarzy i pieniędzy na wszystko brakuje… pytanie co dalej?

dr.widzący
dr.widzący
9 lat temu

no to nam się olkuszanin rozpisał , choć trzeba przyznac ze racje ma . chcialbym jednak zwrócic uwage na degrengolade jaka toczy nasze miasto . Powiat to pikuś , moze być albo nie , ale miasto było jest i będzie ! Dzisiaj po kilkuletnich rzadach D. Rzepki widac ze Olkusz z miasta powiatowego robi sie miescina bez przyszlosci .Brak spojnej wizji rozwoju Olkusza na przestrzeni ostatnich lat daje w szczególny sposób znać , miasto ubozeje zamykane sa szkoly , wplywy do kasy miejskiej coraz mniejsze , brak nalezytego nadzoru nad powierzonymi obowiązkami , brak , ale to kategoryczny brak pomyslu na rozwoj Olkusza , obywatele -petenci zfrustrowani brakiem kompetencji burmistrza . Czas na zmiany Panie Burmistrzu , Najwyzszy czas aby wladze w naszym miescie przejeli ludzie młodzi , Ludzie wyksztalceni i z pomysłem na Olkusz , niezaleznie od opcji politycznej . Tacy mlodzi ludzie sa tylko trzeba po nich sięgnąć .PANIE BURMISTRZU HONOROWYM ROZWIĄZANIEM JEST DYMISJA . Czekamy

bennneck
bennneck
9 lat temu

dr.widzący: http://www.przeglad.olkuski.pl/index.php/aktualnosci/5943-rada-powiatu-bez-reakcji-w-sprawie-sdu

a tu cytat: „W przygotowanym na sesję oświadczeniu radni mieli uznać, że chcą, by miechowska Temida stała się wydziałem zamiejscowym sądu w Olkuszu. Powołano się przy tym na znowelizowaną ustawę o ustroju sadów powszechnych, zgodnie z którą od 1 stycznia 2013 roku zniesione zostanę sady rejonowe, w których orzeka mniej niż 15 sędziów. Tymczasem przewodniczący Komisji Porządku Publicznego, Bezpieczeństwa Obywateli i Administracji Andrzej Wójcik zaproponował, by przyjęcie oświadczenie wykreślić z porządku obrad. – Konwent Starostów odniósł się krytycznie do tego typu inicjatyw i ma zupełnie inny pogląd w tej sprawie. Dlatego też uważam, że nie powinniśmy tworzyć niepotrzebnych napięć i odstąpić od takich głosowań – argumentował radny Wójcik.”

dr.widzący
dr.widzący
9 lat temu

[quote name=”bennneck”]Olkuszanin: masz rację! Pamiętaj tylko, że Wójcik zgłosił wniosek o niepodjęcie apelu w sprawie olkuskiego sądu – poczytaj artykuły Pani Woźniczko z zimy tego roku.[/quote]
bennneck , podaj link do tego artykulu , ale jezeli tak bylo to wybory powinny go zweryfikowac,

bennneck
bennneck
9 lat temu

Olkuszanin: masz rację! Pamiętaj tylko, że Wójcik zgłosił wniosek o niepodjęcie apelu w sprawie olkuskiego sądu – poczytaj artykuły Pani Woźniczko z zimy tego roku.

Gustek
Gustek
9 lat temu

Olkuski sąd powinien być zlikwidowany w pierwszej kolejności. Miarą likwidacji sądów nie powinna być ich wielkość, tylko ilość skutecznych apelacji w stosunku do ilości spraw. Jaką opinie ma sąd z Olkusza wiedzą ci co musieli się sądzić.. A swoją drogą to już w niedalekiej przyszłości wszystkie powiaty będą musiały być zlikwidowane, ze względu na brak pieniędzy w budżecie Państwa.

Olkuszanin.
Olkuszanin.
9 lat temu

Sprawa jest dużo bardziej poważniejsza niźli się wydaje . W perspektywie czasu całkiem prawdopodobne jest ze Powiat Olkuski zniknie z mapy Polski . Czy starosta olkuski i radni powiatowi zdają sobie z tego sprawę ? Czy zdają sobie sprawę ze inne instytucje powiatowe za chwile sie zwiną i będzie po ” ptokach”.? Może Pani artykuł w koncu pobudzi tych ludzi do myślenia , może będzie początkiem dyskusji czy sposobu dzialania do tego aby obronić Powiat? Zarówno w gminie , mieście czy powiecie dzieje się bardzo źle , może juz czas o tym porozmawiać ? Może trzeba by było coś zmienić? Gdzie są radni krzykacze -bez obrazy- , Piasny , Wójcik czy Żak? Dzisiaj mają nową role do odegrania , pisze to wszystko w trosce o istnienie Powiatu .gdyby Pani redaktor podzielała moje spostrzeżenia i chciała pobudzić tych Panów do działania to ten jeden artykuł nie rozwiąże sprawy , trzebaby by wiecej takich artykułów jak ten. Łącze pozdrowienia i gratuluje wyboru tematu