gala sportowa polska 101

26 listopada w Warszawie odbyła się uroczysta gala pn. „Sportowa Polska 2015”. Podczas uroczystości poznaliśmy laureatów 16. edycji konkursu „Budowniczy Polskiego Sportu”. Wśród nagrodzonych przez organizatorów, znalazł się Olkusz! „Sportowym Obiektem Roku” wybrany został Park Rekreacyjno-Krajobrazowy „Silver Park” zlokalizowany przy ul. Głowackiego.

Obok Silver Parku po ten zaszczytny tytuł sięgnęły również Termy Warmińskie w Lidzbarku, Centrum Rehabilitacji i Sportu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Hala Widowiskowo-Sportowa w Imielinie, wielofunkcyjny ośrodek sportowy – kryta pływalnia H2Ostróg, pływalnia Gryfice oraz stadion w Barcinie.

Wyróżnienie dla olkuskiego obiektu z rąk organizatorów plebiscytu odebrali: Wiceburmistrz Bożena Krok oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Dariusz Murawski.

– To wspaniała wiadomość. Ale na ten sukces zapracował cały sztab ludzi, w tym sami mieszkańcy. Silver Park projektowaliśmy i budowali wspólnie, wszystkie obiekty i urządzenia składające się na nasz Park nie są rozlokowane przypadkowo. Na etapie projektowania odbyło się wiele spotkań roboczych i konsultacji – od tego zaczęliśmy planowanie budowy. Po sześciu latach od daty pojawienia się pierwszej koncepcji obiekt został oddany do użytkowania, a teraz zyskał uznanie w skali całego kraju – cieszy się Dariusz Murawski.

Olkuski Silver Park to oryginalny i nowatorski projekt, o którym wieść rozniosła się bardzo szybko po Polsce. Riderzy każdego pokroju – rolkarze, deskorolkowcy, czy fani jazdy na bmx-ach otwarcie mówią, że skateplaza przy ul. Głowackiego to jeden z najlepszych, jeśli nawet nie najlepszy w kraju obiekt do treningu i rozgrywania imprez mistrzowskich. Kosztował około 3,24 miliona złotych, z czego w ramach dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, na jego budowę udało się pozyskać 2,34 mln zł. Wkład miasta w inwestycję wynosił więc tyle, co budowa połowy boiska typu „Orlik”.

– Tytuł „Sportowy Obiekt Roku” przyznawany jest obiektom sportowym i rekreacyjnym, wyróżniającym się architekturą, konstrukcją, materiałami i technologiami zastosowanymi przy budowie. Istotne są także: funkcjonalność obiektu oraz organizacja wydarzeń sportowych – dodaje Michał Latos, rzecznik prasowy UMiG-u, który także reprezentował miasto podczas gali w stolicy.

Wszystkie te warunki Silver Park spełnił bez najmniejszych problemów. Dotyczy to również organizacji imprez i popularyzacji sportu. Do tej pory na skateplazie odbyły się trzy edycje Olkusz Silver Games, Ekstremalna Liga Zagłębia, Amatorskie Mistrzostwa Polski Family Cup w kolarstwie górskim, zmagania w ramach Rodzinnych Rozgrywek Sportowych i chyba najważniejsze z zawodów – tegoroczne pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski w Skatebordingu. – To nie wszystko. Na terenie Parku wciąż trwają prace nad uatrakcyjnieniem oferty dla mieszkańców. W ramach II edycji budżetu obywatelskiego pojawiły się projekty utworzenia alejki dla rolkarzy, parku Street Workout oraz siłowni zewnętrznej – dodaje Dariusz Murawski.

Dodatkową atrakcją olkuskiego Silver Parku jest fakt jego ulokowania na dawnych terenach górniczych. Zostało to podkreślone umieszczeniem na jego obszarze maszyn górniczych pracujących w okolicznych kopalniach. Przypomnijmy, że na cały kompleks to ponad 6 hektarów terenu, na którym znajduje się: jedna z największych w Polsce skateplaz (o powierzchni ok. 1200m2), skatespot z lokomotywą, tory trialowe, pumptracki, dirty, ścieżki rowerowe, plac zabaw, altana wielofunkcyjna, oczko wodne, tor skimboardowy oraz rekreacyjne tereny zielone. Do unikalności naszych obiektów dała się przekonać Komisja Weryfikacyjna, w skład której weszło dwunastu ekspertów z dziedziny sportu, budownictwa i zarządzania. Na czele komisji stanęła Danuta Burzyńska – konstruktor budowlany i zarazem redaktor naczelna miesięcznika „Builder”. To właśnie oni pozytywnie rozpatrzyli kandydaturę olkuskiego Silver Parku do tytułu „Sportowego Obiektu Roku”. Nominacji dokonał Marszałek Województwa Małopolskiego.

Nagrodę przedstawicielom Olkusza wręczyły byłe gwiazdy sportu, a teraz ambasadorzy Sportowej Polski – judoka Paweł Nastula, bokser Grzegorz Skrzecz oraz Marek Zdziebłowski – prezes Klubu Sportowa Polska.

gala sportowa polska 108

Specjalnie na Galę Sportowa Polska 2015 organizatorzy przygotowali krótką prezentację Silver Parku, którą można obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=wwJ65qsJtaw&feature=youtu.be

Fot. UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zdzisław
Zdzisław
6 lat temu

Romek i tak wymieni ekipe z MOSiRu wiec długo sie nie będą szczycić tym osiągnięciem

baca
baca
7 lat temu

Udana inwestycja, przybyło 1000 miejsc pracy.Igrzyska igrzyska igrzyska

Zdzisław
Zdzisław
7 lat temu

Nic nie znaczący tytuł tak jak i sportowa gmina kilka lat temu. Mamy Piłkarki Ręczne na wysokim poziomie im powinno się pomóc. Są też siatkarze którzy przez opieszałość miasta nie mogli grać na szczeblu ogólnopolskim. Panie Burmistrzu, Panowie Radni do dzieła pokażcie że możecie pomóc. Nie tylko przed wyborami.

Miś
Miś
7 lat temu

Silver Park nie jest dla mnie, ale mam nadzieję sporo Olkuszan z niego korzysta. I dobrze. Ponieważ polityka jest okropna i ostatnio brak swojego zdania i wolności słowa wygrywa (do czasu!!!), muszę za te i inne inwestycje w infrastrukturę sportową (remont hali, orliki, SilverPark) w imieniu na pewno swoim i wielu wielu naszych mieszkańców, podziękować Panu Dariuszowi Rzepce oraz poprzednim władzom jak również osobom pracującym nad tymi projektami. Dziękuję Wam bardzo!!!

stinek
stinek
7 lat temu

Niby fajnie. Niby na filmie wygląda rewelacyjnie ale czy Olkusz zyskał na tym jakoś gospodarczo?