kamienice_reklamy

Trwająca rewitalizacja olkuskiego rynku ma przede wszystkim poprawić estetykę centrum miasta, przyciągnąć turystów i potencjalnych inwestorów. O wygląd starówki dbają też właściciele niektórych kamienic, odnawiając je stosownie do klimatu, w jakim jest utrzymany rynek. Niepokój naszych Czytelników wzbudzają duże reklamy, które nieraz zasłaniają elewacje wyremontowanych obiektów.

Lokalni miłośnicy historii przypominają, że Olkusz od wieków słynął z małomiasteczkowego uroku. – Już przed wiekami w 1588 r. legat papieski kardynał Aldobrandini pisał o Olkuszu, że to ”…bardzo wygodne i wesołe miasteczko, mające bardzo wygodne mieszkania w domach przy rynku”, a Starowolski w 1632 r. dodał „… iż Olkusz jest opasany murami i posiada piękne domy z cegły”. Oczywiście w historii naszego miasta pochlebnych cytatów na temat wyglądu Olkusza jest więcej. Dzięki tym opisom możemy sobie choćby w niewielkim stopniu wyobrazić jak urokliwym miasteczkiem był kiedyś królewski Olkusz i ile z tego uroku do dziś pozostało. Dużo uroku naszego miastu dodają skromne, lecz mimo to urodziwe XIX – sto wieczne elewacje kamienic, którym w kilku przypadkach przydałby się lifting. Możliwe, że nie wszyscy właściciele zabytkowych domów w rynku wiedzą, żekamienice_reklamy_1 nawet dobór koloru na fasadach powinien być ustalany z konserwatorem zabytków, tak, żeby było z wyczuciem, klasą i w tonie – mówi miejski radny Beniamin Maciej Bujas, pasjonat historii.

O reklamy na starówce pytają mieszkańcy. – Może i nasze miasto nie jest pełne zabytków, ale centrum jest naprawdę ładne. Właściciele okolicznych kamienic odnawiają je i pewnie po zakończeniu rewitalizacji budynki te będą się dobrze komponować z płytą rynku i fragmentami murów ratusza. Dziwi mnie tylko fakt, że na niektórych obiektach zawieszone są reklamy, które moim zdaniem szpecą rynek. Nie chodzi mi o szyldy czy tablice nad wejściami do sklepów, bo to zrozumiałe. W niektórych miejscach można odnieść wrażenie, że reklamy są jednak przesadnie wyeksponowane – na przykład na ścianie pięknie wyremontowanego jednego z budynków duży banner zasłania prawie całą elewację. Czy nie lepiej byłoby całkiem odsłonić fasady odrestaurowanych obiektów? – z takim pytaniem zwróciła się do naszej redakcji czytelniczka.

kamienice_reklamy_2Zgodnie z przepisami, aby wykonywać jakiekolwiek działania zmieniające wygląd zabytkowego budynku, niezbędna jest zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Do rejestru zabytków jest wpisany układ miejski wyznaczony ulicami: Górniczą, Kościuszki, Szpitalną i Mickiewicza. Oznacza to, że wszelkie prace remontowe czy budowlane, które administrator chce przeprowadzić na nieruchomości znajdującej się na olkuskiej starówce, wymagają pozwolenia  wojewódzkiego konserwatora zabytków. Szczegółowy spis tych prac wymieniony jest w art. 36 ustawy o ochronie zabytków i opiece na zabytkami – wyjaśnia rzecznik olkuskiego magistratu Jarosław Medyński.

Nieco inaczej jest w przypadku obiektów wpisanych do gminnej ewidencji zabytków. Takim budynkiem jest tzw. stara poczta przy ul. Świętokrzyskiej. – Jeśli właściciel takiego obiektu chce wykonać w nim roboty wymagające pozwolenia na budowę, musi złożyć stosowny wniosek do starostwa powiatowego. Starostwo występuje z kolei do miejskiego konserwatora zabytków o opinię – dodaje Jarosław Medyński.

Niektórzy inwestują w reklamę, która wpasowuje się w klimat starówki. To idealne rozwiązanie, ponieważ reklama spełnia wówczas dwie funkcje: informuje o działalności danej firmy i jednocześnie ozdabia centrum miasta.

Niestety, jeszcze nie wszystkie kamienice mogą być wizytówką Olkusza. – Na naszym rynku nie brakuje takich, które straszą, ale są też takie, które cieszą oczy. Te pozytywne przykłady to między innymi kamienica nr 29 zwana „Myszkowską” i kamienica „Pod Florianem”.  O przykładach negatywnych przykro pisać, ale o jednym trzeba powiedzieć. Jest nim ceglana kamienica nr 7, która dzisiaj ,,ruderą stoi” i niewykluczone, że grozi katastrofą budowlaną. Współczesną „pseudoozdobą” zabytkowych elewacji są kolorowe, świecące reklamy, tak rażące, że czasami oczy bolą. To prawdziwe utrapienie konserwatorów zabytków. W wielu przypadkach piękna, historyczna architektura przegrywa z jaskrawą wulgarną barwną plamą, która ma przyciągnąć uwagę, reszta się nie liczy.  Dlatego ważne jest dbanie o dobrze dobrany kolor elewacji, o wyważoną, w odpowiednim miejscu zawieszoną reklamę i o dobre samopoczucie nas, mieszkańców Olkusza – dodaje Beniamin Maciej Bujas.

Sztandarowym przykładem zaniedbanego, urokliwego zabytku jest dawne starostwo. Na razie nie wiadomo, jak potoczą się jego losy. Wiadomo natomiast, że to co widać to piękno niszczejące na oczach mieszkańców.

kamienice_reklamy_7

kamienice_reklamy_6

kamienice_reklamy_5

kamienice_reklamy_3

14
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
14 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
...koniikzabytkowyBujającyaleksander Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
...
...

Najbardziej należycie „zdobi” rynek stary budynek starostwa, Wieczorem pięknie podświetlane są obgryzione popękane tynki ze strupami za które my płacimy.
Ciekaw jestem dlaczego przeciwko temu podświetlaniu nie protestują (moderacja) typu stin , kibic i im podobni.
Wywalamy ciężkie pieniądze na fanaberie rynkowe , żeby burmistrz miał dobre samopoczucie i był reprezentacyjny a pare metrów dalej ul. Górnicza jak kawał sera szwajcarskiego , trochę dalej JPII.
By żyło się lepiej

koniik
koniik

prywatni własciciele dbają o kamienice. gorzej z nieprywatnymi. na przykład sławna Batorówka to rozpacz i zgroza. w pieknej sieni wyją jakieś potworne, plastikowe samochodziki czy tam co, na ścianach wisza gablotki pttk pamiętające czasy gierka, a szyldy i reklamy sklepu uno, który sie tam gnieździ wołają o pomstę do nieba, tak są szpetne. na dodatek jeszcze ta drewniana buda wetknięta obok wejścia do antykwariatu! kto własciwie odpowiada za stan tej kamienicy? bo na pewno nie jest ona własnościa miasta.

zabytkowy
zabytkowy

[quote name=”Kolega”][quote name=”Adam K. „]Tak , z tymi reklamami trzeba coś zrobic ! Myślę że potrzebna jest Krajowa Rada Wieszania Reklam. A jak powstaną jej terenowe oddziały to pan Bujas zostanie takiegoż dyrektorem w Olkuszu. Będzie się do niego składac podania a on je rozpatrzy i będzie porządek, No i raz za czas straż miejska zrobi akcję przeglądu reklam w poszczególnych dzielnicach i wtedy ostatecznie skończy się wieszanie na SWOICH domach co się tam komu podoba ![/quote] No myśle ze z P. Bujasem to dobry pomysł . Najpierw skłóci wszystkich ze wszystkimi , napuszczajac jednych na drugich i w takim… Czytaj więcej »

Bujający
Bujający

OOO…. tak, tak, tak.. Bendżamin Bujas na Dyrektora Krajowej Rady Reklam o. Olkusz. On zawsze marzył by być dyrektorem. Czegokolwiek, ale dyrektorem. pamietam jak w szkole mi opowiadał, że będzie w Olkusza za kilka lat odpowiadał za zabytki. A tak by się zajął i zabytkami i reklamami.
W barze na Kościuszki kiedyś się po 2 głębszych chwalił, że władza proponuje mu szefowanie BWA. Może zatem niebawem czeka nas jakaś zmiana?

aleksander
aleksander

[quote name=”ZSUKLO”]SMUTNE, ŻE W OLKUSZU NIE POWSTAJĄ BUDYNKI, KTÓRE MOGŁY BY SIĘ STAĆ NOWYMI IKONAMI MIASTA – A NIELICZNE DOBRE ZWIASTUNY WSPÓŁCZESNEJ ARCHITEKTURY ZOSTAJĄ SZYBKO ZAPRZEPASZCZONE. PRZYKŁADEM MOŻE BYĆ JEDEN Z OLKUSKICH LOKALI, KTÓREGO NOWOCZESNE WNĘTRZE ZDOBIŁO KIEDYŚ OKŁADKĘ CZASOPISMA O ARCHITEKTURZE. [/quote]
Faktycznie, to, co zrobiono z Odlotem (belki z kolorowanego styropianu) to dramat! Szkoda, była znakomita, oryginalna realizacja, jest to, co wszędzie a’la toskańska knajpka.

Kolega
Kolega

[quote name=”Adam K. „]Tak , z tymi reklamami trzeba coś zrobic ! Myślę że potrzebna jest Krajowa Rada Wieszania Reklam. A jak powstaną jej terenowe oddziały to pan Bujas zostanie takiegoż dyrektorem w Olkuszu. Będzie się do niego składac podania a on je rozpatrzy i będzie porządek, No i raz za czas straż miejska zrobi akcję przeglądu reklam w poszczególnych dzielnicach i wtedy ostatecznie skończy się wieszanie na SWOICH domach co się tam komu podoba ![/quote] No myśle ze z P. Bujasem to dobry pomysł . Najpierw skłóci wszystkich ze wszystkimi , napuszczajac jednych na drugich i w takim galimatiasie… Czytaj więcej »

błoto
błoto

Pani rozpisuje się o prywatnych kamienicach a w samym środku miasta mamy jakiś niby targ przy ulicy Świętokrzyskiej a ludziska chodzą parkują samochody w metrowym błocie a mamy niby 21 wiek :-* :-* :-*

ZSUKLO
ZSUKLO

SMUTNE, ŻE W OLKUSZU NIE POWSTAJĄ BUDYNKI, KTÓRE MOGŁY BY SIĘ STAĆ NOWYMI IKONAMI MIASTA – A NIELICZNE DOBRE ZWIASTUNY WSPÓŁCZESNEJ ARCHITEKTURY ZOSTAJĄ SZYBKO ZAPRZEPASZCZONE. PRZYKŁADEM MOŻE BYĆ JEDEN Z OLKUSKICH LOKALI, KTÓREGO NOWOCZESNE WNĘTRZE ZDOBIŁO KIEDYŚ OKŁADKĘ CZASOPISMA O ARCHITEKTURZE. RYNEK W OLKUSZU MA DOBRE PROPORCJE. TO SERCE MIEJSKOŚCI, KTÓRE WYMAGA PIECZOŁOWITEJ TROSKI …. A CO Z RESZTĄ? URBANISTYKA W WIELU MIEJSCACH WOKÓŁ STARÓWKI KULEJE, PRZESTRZEŃ MIEJSKA ZATRACA SWÓJ CHARAKTER I O ILE NIE MOŻNA MIEĆ PRETENSJI DO MIESZKAŃCÓW, KTÓRYCH CZĘSTO NIE STAĆ NA DOBRĄ JAKOŚCIOWO ELEWACJĘ, TAK W PRZYPADKU MARKETÓW I SKLEPÓW WIELKOPOWIERZCHNIOWYCH (GDZIE CZĘSTO WCHODZI W GRĘ… Czytaj więcej »

ff
ff

No co za foty… wasz fotograf właśnie skończył kurs fotoszopa? hdr’y w lokalnej gazecie…no proszę… żeby to jeszcze chociaż jakoś przyzwoicie wyglądało. A na te dziwactwa się patrzeć nie da.

fotomaniak
fotomaniak

Piekne zdjecia Dworu! Moze wszystkie artykuly kiedys sie takich doczekaja?

Fazi
Fazi

Tak , z tymi reklamami trzeba coś zrobic ! Myślę że potrzebna jest Krajowa Rada Wieszania Reklam. A jak powstaną jej terenowe oddziały to pan Bujas zostanie takiegoż dyrektorem w Olkuszu. Będzie się do niego składac podania a on je rozpatrzy i będzie porządek, No i raz za czas straż miejska zrobi akcję przeglądu reklam w poszczególnych dzielnicach i wtedy ostatecznie skończy się wieszanie na SWOICH domach co się tam komu podoba !

mmmmmmm
mmmmmmm

Czytelników wzbudzają duże reklamy, które nieraz zasłaniają elewacje wyremontowanych obiektów. Pani redaktor proszę zrobić zdjęcia i pokazać?

gronostaj
gronostaj

mnei bardzo interesuje czy po rewitalizacji beda na rynku jeździc i parkowac samochody, podobnie na ul. krakowskiej bo teraz to jest tragedia, spokojnie sobie isc nie można, na krakowskiej predzej sie zostanie rozjechanym niż na srodku drogi na ul. kosciuszki

felik
felik

tylko jakich to potencjalnych inwestorów 😀 😆