4

Przepełnione kosze, sterty liści i śmieci, wysprejowane i uszkodzone wiaty – tak na ogół wyglądają przystanki w Olkuszu. Pomimo deklaracji władz miasta sprzed dwóch miesięcy, pasażerowie nadal oczekują na autobusy w mało komfortowych warunkach. A zima – jak na złość – nie chce przykryć śmieci śniegiem…

Problem z utrzymywaniem czystości na przystankach spowodowany jest nowelizacją Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Zgodnie z przepisami, za przystanki na swoim terenie odpowiada gmina. Nie byłoby kłopotu, gdyby nie interpretacja przepisów Ministerstwa Infrastruktury. Według niej gmina musi mieć zawarte stosowne porozumienia z zarządcami dróg, by móc sprzątać przystanki położone przy ulicach powiatowych czy wojewódzkich. – Od przyszłego tygodnia osoba zatrudniona w ramach prac interwencyjnych będzie sprzątać gminne przystanki. Do czasu przekazania nam pozostałych przystanków przez zarządców dróg, przyjęliśmy takie rozwiązanie – wyjaśnia rzecznik olkuskiego magistratu Jarosław Medyński.

Problem w tym, że zdecydowana większość przystanków znajduje się przy drogach powiatowych. Do zadań własnych starostwa nie należy ich sprzątanie. Gdy pisaliśmy o sprawie na początku października, na dniach miało być zawarte porozumienie ze Starostwem Powiatowym. Do dzisiaj go nie ma. – Tę sprawę trzeba załatwić jak najszybciej. Przystanki są własnością gminy, nasz jest teren, na którym one stoją. Omawialiśmy tę kwestię z prawnikami. Postaramy się, aby jeszcze w tym roku wszystko się wyjaśniło – zapewnia starosta Jerzy Kwaśniewski.

Do gminy jesienią wpłynęła deklaracja Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, że przystanki położone przy ich drogach będą sprzątać sami. Jak widać na zdjęciach, niekoniecznie tak jest. – Wysłaliśmy do dyrekcji ZDW ministerialną interpretację. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że ZDW nie zgadza się z tym pismem. Przesłaliśmy więc cała korespondencję do Ministerstwa Infrastruktury. Zgodnie z przepisami, dopóki nie będzie porozumień, nie możemy sprzątać większości przystanków – wyjaśnia burmistrz Dariusz Rzepka.

Rzecznik olkuskiego magistratu apeluje, by mieszkańcy sami starali się również zadbać o porządek. – Kilka lat temu pracownicy firmy, która sprzątała u nas przystanki, stwierdzili, że takiej skali zanieczyszczenia nie widzieli nigdzie. Może to da niektórym do myślenia – dodaje Jarosław Medyński.

przystanek_rabst.1 przystanek_rabszt.2
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
33 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
czarek
czarek
12 lat temu

al

Jasne….
Jakbym słyszał spór Kargula i Pawlaka:
„dlaczego ja ? To niech sąsiad posprząta kupy na naszym wspólnym podwórku !” 😆

Typowa spychologia 😆

al
al
12 lat temu

[quote name=”QWERT”]”Wysłaliśmy do dyrekcji ZDW ministerialną interpretację. … Przesłaliśmy więc cała korespondencję do Ministerstwa Infrastruktury. Zgodnie z przepisami… nie możemy sprzątać większości przystanków – wyjaśnia burmistrz Dariusz Rzepka.”
Wszystko jasne – nie sprzatają, BO PRAWO ZABRANIA!!! Może zamiast korenspondować z ministerstwem, trzeba było zadzwonić do burmistrza Jaworzna, bo on jakiś wyjątkowo kumaty jest i zapytać grzecznie jak Laskowik:

Z pokoiku wyszedł Zdzisio
Gdzie do Lidki się sposobił
I do Stasia mówi cicho:
” STACHUUU ! STACHUUUU ! JAK TO SIĘ ROBI ?”[/quote]

Wystarczy trochę elementarnej wiedzy żeby wiedzieć, że Jaworzno to miasto na prawach powiatu, a więc gmina wykonująca zadania powiatu. W związku z powyższym odpada chociażby uzgadnianie ze starostą sprzątania przystanków leżących przy drogach powiatowych. Poza tym dlaczego gmina ma ponosić koszty za sprzatanie terenu starostwa?

Dżony
Dżony
12 lat temu

[quote name=”Zimnogród”]Słoma z butów wam wyłazi…! A o kulturze to nie macie żadnego pojęcia. Może jeszcze kupę zrobicie na ulicy bo po co iśc do kibla…[/quote]

Rozumiem, że nie płacisz podatków więc nie masz prawa wymagać od urzędasów.

QWERT
QWERT
12 lat temu

„Wysłaliśmy do dyrekcji ZDW ministerialną interpretację. … Przesłaliśmy więc cała korespondencję do Ministerstwa Infrastruktury. Zgodnie z przepisami… nie możemy sprzątać większości przystanków – wyjaśnia burmistrz Dariusz Rzepka.”
Wszystko jasne – nie sprzatają, BO PRAWO ZABRANIA!!! Może zamiast korenspondować z ministerstwem, trzeba było zadzwonić do burmistrza Jaworzna, bo on jakiś wyjątkowo kumaty jest i zapytać grzecznie jak Laskowik:

Z pokoiku wyszedł Zdzisio
Gdzie do Lidki się sposobił
I do Stasia mówi cicho:
” STACHUUU ! STACHUUUU ! JAK TO SIĘ ROBI ?”

stin
stin
12 lat temu

Chcieliście burmistrza który dobrze potrafi robić tylko kk, no to teraz macie.

Zimnogród
Zimnogród
12 lat temu

Słoma z butów wam wyłazi…! A o kulturze to nie macie żadnego pojęcia. Może jeszcze kupę zrobicie na ulicy bo po co iśc do kibla…

Dżony
Dżony
12 lat temu

[quote name=”nie da rady DżonyJak nie robić? Kulturalny człowiek w takiej sytuacji zabiera papierek ze sobą do innego kosza, albo do domu, a na pewno przenigdy nie wyrzuci na chodnik!!! [/quote]

Wyrzuci, ja też wyrzucę, bo mi się to należy, gdyż płacę podatki, chore ceny wody i ścieków, utrzymanie durnegomistrza i jego świty itp.itd. Jeszczę parę lat temu idąc ul.M.C.Skłodowskiej człowiek żadnego kosza nie uświadczył. I co ma 2 km targać papierek?

czarek
czarek
12 lat temu

za to ciebie dotyczy 😆

stin
stin
12 lat temu

[quote name=”czaruś”Pełne kosze to wina firmy sprzątającej i władzy a nie moja!!! [/quote]Przeciez napisał, że „kulturalny człowiek”. Więc Ciebie to nie dotyczy

czarek
czarek
12 lat temu

nie da rady Dżony

Pełne kosze to wina firmy sprzątającej i władzy a nie moja!!!
Mam nosić w śmieci w kieszeni bo kosze są pełne a władza jest nieudolna? A co ja jestem? śmieciarka? 😆
a niech się wysypują śmieci z kosza…

Niech się szczury zalęgną to może wtedy ktoś z władzy to zauważy i posprząta :-*

nie da rady Dżony
nie da rady Dżony
12 lat temu

[quote name=”Dżony”]Nie róbcie winnych z ludzi, którzy nie mają gdzie papierka wyrzucić bo kosze albo przepełnione, albo ich brak.[/quote]
Jak nie robić? Kulturalny człowiek w takiej sytuacji zabiera papierek ze sobą do innego kosza, albo do domu, a na pewno przenigdy nie wyrzuci na chodnik!!! Z kultury pełne kosze nie zwalniają Dżony, warto to wiedzieć, a sprzątanie przez bezrobotnych, to dobry pomysł. Pytanie ilu zechce?

ada
ada
12 lat temu

sprzątać przystanki powinni ci którzy nie mają umowy na wywóz śmieci ,ponieważ pozbywają się śmieci w niejasnych okolicznościach Może tak sprawdzić umowy a przystanki i lasy będą czyste a dym z kominów nie będzie trucizną

ela
ela
12 lat temu

Czy jedna osoba – zatrudniona w ramach prac interwencyjnych – jest w stanie posprzątać gminne przystanki??? Tak, i owszem – ale w jakim czasie!!! Śmieszne. Czy miasta nie stać na zatrudnienie więcej osób bezrobotnych do utrzymania czystości, nie tylko przystanków, ale i całego miasta?! Śmiem twierdzić, że przyniesie to zdecydowanie większe korzyści finansowe dla miasta aniżeli wykonywanie tych prac przez firmę zewnętrzną, którą można by wynająć jedynie do odbioru odpadów. Dodatkowa korzyść – to zatrudnienie i dochód dla osób bezrobotnych. Trzeba tylko zadać sobie trochę trudu, drogie miasto!!!

Dżony
Dżony
12 lat temu

Nie róbcie winnych z ludzi, którzy nie mają gdzie papierka wyrzucić bo kosze albo przepełnione, albo ich brak.

czarek
czarek
12 lat temu

czub

To prawda że ludzie śmiecą…ale jeśli śmieci leżą rozsypane na przystanku miesiącami to jest szok !!!!!!!!!! :-*
To wina firmy sprzątającej…powinni raz w tygodniu opróżniać kosze na przystankach to by się śmieci nie wysypywały…!!!

czub
czub
12 lat temu

Wieszacie psy na firmie zajmującej się sprzątaniem miasta, ale mieszkańcy też nie są bez winy. Co innego wyrzucić papierek, czy butelkę, a co innego jednorazowe reklamówki ze śmieciami, co widać na ostatnich zdjęciach – na takie śmieci są specjalne pojemniki. Syf jest nie tylko na przystankach, np. w lesie na os. Słowiki zrobiono kosze na śmieci i co ludzie robią, wyrzucają śmieci nie do worków, ale obok nich, zanieczyszczając zieleń.
Z uklonami

Dżony
Dżony
12 lat temu

Mieszkańcy śmiecą i brudzą ławki? Przecież mieszkańcy nie korzystają z tych ławek bo są tak (moderacja – można to napisać w bardziej cywilizowany sposób) (proszę NIE CENZUROWAĆ PRAWDY!) , że w butach na nie strach wejść. Dlaczego? Ano dlatego, że mój balkon też się w zimie brudzi, pomimo tego, że go nie używam, ale ja go co jakiś czas myję, a nie zostawiam na kilka lat bez mycia! A tak jest z olkuskimi przystankami.

...
...
12 lat temu

[quote name=”Ateista”][quote name=”…”]
Jacy ateiści, takie przystanki – prosty przekład…[/quote]
bóg nie istnieje i kościół też nie powinien… a moje dzieci są bardzo dobrze wychowane, ciemnogrodzianinie! :lol:[/quote]

jacy ateiści (fanatycy) taka kultura
ciemniaki ateistyczne

mikej
mikej
12 lat temu

A ja pamiętam czyste przystanki. Ostatnio chyba na początku lat 90-tych ub.wieku były czyste no i jak stawiają nowe to też przez tydzień są czyste. Prawda jest taka, że nikt nigdy tych przystanków nie sprząta już od kilkunastu lat. Jak z przystanku przy Biedronce (naprzeciw McDonalda) zniknął 3 lata temu kosz na śmieci to już nigdy się nie pojawił.
SYFIARSKA WŁADZA TO I SYFIARSKIE PRZYSTANKI, a pospolitego człowieka nie obchodzi jakaś nowelizacja ustawy. W Krakowie potrafią przystanki być czyste, a w Olkuszewie od lat nie były nawet umyte.

PEPA
PEPA
12 lat temu

Miastowi to lubią śmiecić. Na wiejskich przystankach jest czysto i nie ma tam firm sprzątających. Może Pani Redaktor pokaże fotki z Chechła, Rodak, Garenic, Kosmolowa …? Niech Miastowi się uczą ….

ola
ola
12 lat temu

Tłumaczenie że mieszkańcy są winni bo śmiecą jest dziwne !
A gdzie mam wyrzucić papierek skoro kosz jest pełny???
a dlaczego jest pełny ???
Bo firma sprzątająca i władza „śpią” zamiast posprzątać? 😆
to my was utrzymujemy z naszych podatków !!!
Praca urzędnika to służba mieszkańcom panie Jarku. 😆

stin
stin
12 lat temu

[quote name=”czaruś”]
Czyli to że na przystankach jest syf to wina mieszkańców???[/quote] A kto śmieci?! Kosmici? Czy może bezpańskie psy?

[quote=czarek]Panie Medyński mieszkańcy po to płacą podatki żeby przystanki były czyste…!!!
[u]To nie mieszkańcy są od sprzątania przystanków tylko firma sprzątająca !!! [/u][/quote] Ale to mieszkańcy brudzą. Jakby nie śmiecili, niszczyli itp. to by nie musieli płacić.

[quote=czarek]..Pracownicy firmy powinni się cieszyć a nie narzekać że ludzie śmiecą bo dzięki temu mają pracę !!! :lol:[/quote]Myślenie idioty – policjanci powinni się cieszyć, że są złodzieje i mordercy bo by nie mieli pracy, lekarze powinni się cieszyć, że ludzie chorują bo by nie mieli pracy itp., itd.

Netsforek
Netsforek
12 lat temu

[quote name=”REM”]To jest skandal !!! bo zawsze widzę te przystanki zaniedbane, skandalem jest aby przystanek koło Biedronki w stronę Krakowa na przeciwko McDonalda był fatalną WIZYTÓWKĄ MIASTA.
Co sobie ludzie myślą jak widzą ten syf?[/quote]

Oooo przepraszam! Z tego co jest mi wiadomo i co usiłuje się nam wmawiać od kilku lat, wyłączną wizytówką naszego miasta jest oświetlony w dzień i w noc kościół im. Andrzeja!!!

Reszta w tym mieście nie liczy się, o co chodzi? 😆

Heńka z Licheńka
Heńka z Licheńka
12 lat temu

.
Za porządek w moim domu odpowiadam ja, gospodyni. Za porządek w mieście odpowiada tylko i wyłącznie gospodarz miasta. Jaki gospodarz, taki syf, o co chodzi?

Acha, z tego co niejaki Grzegorz na forum napisał burmistrz przygotowuje się teraz do uroczystej wigilii z mieszkańcami na rynku, a może by im tak na tę wigilię podsypać z pięć ton śmieci ze wszystkich przystanków?!

Problem śmieci w Olkuszu nie jest nowy, tak samo, jak nie jest nowy gospodarz miasta :).

REM
REM
12 lat temu

To jest skandal !!! bo zawsze widzę te przystanki zaniedbane, skandalem jest aby przystanek koło Biedronki w stronę Krakowa na przeciwko McDonalda był fatalną wizytówką miasta.
Co sobie ludzie myślą jak widzą ten syf?

A to takie proste
A to takie proste
12 lat temu

Na czystość miasta składa się to, jak dbają o swoje otoczenie mieszkańcy i jak dbają o nie władze. Razem i wspólnie odpowiedamy za ostateczny efekt. Kulturalny człowiek nie rzuca papierka na chodnik, bo akurat kosz jest zapełniony, to proste. Czy nie szkoda naszych pieniądzy na coraz częstsze oczyszczanie ulic i opróżnianie koszy, na wspólne ponoszenie kosztów za ludzi niewychowanych? Dziwne i zaskakujące jest to, że ci niewychowani mają tu tylu adwokatów.

czarek
czarek
12 lat temu

„Rzecznik olkuskiego magistratu apeluje, by mieszkańcy sami starali się również zadbać o porządek. – Kilka lat temu pracownicy firmy, która sprzątała u nas przystanki, stwierdzili, że takiej skali zanieczyszczenia nie widzieli nigdzie. „

Czyli to że na przystankach jest syf to wina mieszkańców???

Panie Medyński mieszkańcy po to płacą podatki żeby przystanki były czyste…!!!
[u]To nie mieszkańcy są od sprzątania przystanków tylko firma sprzątająca !!! [/u]
Mieszkańcy mają prawo wyrzucać śmieci do kosza, a to że ten kosz jest pełny i się z niego wysypuje to wina firmy sprzątającej a nie mieszkańców !!! Widocznie zbyt rzadko opróżniają kosze skoro są pełne i dookoła leżą śmieci !!! Pracownicy firmy sprzątającej mają sprzątać a nie narzekać do urzędu że ludzie śmiecą…Pracownicy firmy powinni się cieszyć a nie narzekać że ludzie śmiecą bo dzięki temu mają pracę !!! 😆

Ateista
Ateista
12 lat temu

[quote name=”…”]
Jacy ateiści, takie przystanki – prosty przekład…[/quote]
bóg nie istnieje i kościół też nie powinien… a moje dzieci są bardzo dobrze wychowane, ciemnogrodzianinie! 😆

Ziutka
Ziutka
12 lat temu

[quote name=”PR”]
A ode mnie z firmy właśnie wyszli przedstawiciele jednej z najlepszych agencji reklamowych w Polsce i powiedzieli, że takiego pijaru, jak rzecznik robi swojemu urzędowi, to też nigdzie nie widzieli. Powiedzieć mieszkańcom, że jak chcą mieć czysto to niech sobie sami posprzątają, a urząd to co najwyżej może skasować busiarzy za korzystanie z przystanków, to naprawdę powinno dać do myślenia Przynajmniej niektórym.[/quote]

A ode mnie wyszedł biskup i powiedział, że od teraz to kościół będzie wychowywał nasze dzieci na przyzwoitych ministrantów i katechetów.

...
...
12 lat temu

[quote name=”Olkuszaninek”]Jacy olkuszanie takie przystanki, nie dziwi nic :).[/quote]

jacy ateiści takie przystanki , prosty przekład …

PR
PR
12 lat temu

„Rzecznik olkuskiego magistratu apeluje, by mieszkańcy sami starali się również zadbać o porządek. – Kilka lat temu pracownicy firmy, która sprzątała u nas przystanki, stwierdzili, że takiej skali zanieczyszczenia nie widzieli nigdzie. Może to da niektórym do myślenia – dodaje Jarosław Medyński.”

A ode mnie z firmy właśnie wyszli przedstawiciele jednej z najlepszych agencji reklamowych w Polsce i powiedzieli, że takiego pijaru, jak rzecznik robi swojemu urzędowi, to też nigdzie nie widzieli. Powiedzieć mieszkańcom, że jak chcą mieć czysto to niech sobie sami posprzątają, a urząd to co najwyżej może skasować busiarzy za korzystanie z przystanków, to naprawdę powinno dać do myślenia Przynajmniej niektórym.

czarek
czarek
12 lat temu

„Pomimo deklaracji władz miasta sprzed dwóch miesięcy, pasażerowie nadal oczekują na autobusy w mało komfortowych warunkach”

Deklaracje władz miasta można o dóóópe potłuc 😆

Olkuszaninek
Olkuszaninek
12 lat temu

Jacy olkuszanie takie przystanki, nie dziwi nic :).