pytajnik2

Czy gmina Olkusz wystąpi ze Związku Komunalnego Gmin ”Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu? Decyzja ta należy do Rady Miejskiej. Co istotne, zdania radnych w tej kwestii są mocno podzielone. Ostatnio na posiedzeniu trzech komisji pozytywnie zaopiniowano projekt uchwały w tej sprawie.

Radni uczestniczący w obradach komisji zapoznali się z ekspertyzą dotyczącą samodzielnego prowadzenia komunikacji miejskiej przez miasto i gminę Olkusz. Dokument został sporządzony na zlecenie magistratu przez wrocławską spółkę TRAKO Wierzbicki i Wspólnicy.

W tym roku dopłata gminy Olkusz do ZKG wynosi 3 mln 417 tys. złotych. Według wyliczeń autorów ekspertyzy, samodzielna komunikacja będzie dla gminy Olkusz o około 1 mln złotych tańsza niż obecnie (wariant optymistyczny 2 mln 474 tys. złotych w skali roku, wariant pesymistyczny 2 mln 841 tys. złotych). Przy założeniu, że będzie to komunikacja miejska z liniami międzygminnymi roczny koszt w wersji optymistycznej wyniesie 2 mln 946 tys. złotych, a pesymistycznej – 3 mln 205 tys. złotych.

Zdaniem ekspertów, układ olkuskiej linii komunikacji miejskiej powinien bazować przede wszystkim na obecnej siatce połączeń organizowanych przez ZKG, w zakresie linii na terenie miasta i gminy Olkusz. Po wystąpieniu Olkusza ze Związku możliwe będzie dalsze funkcjonowanie połączeń międzygminnych, o ile zostanie zainicjowana współpraca Miasta i Gminy Olkusz z
odpowiednimi samorządami. Można to zrobić na trzy sposoby: zawierając porozumienia między gminami, w ramach związku powiatowo-gminnego lub powierzając komunikacyjne zadania powiatowi.

W ekspertyzie wymieniono wady i zalety wystąpienia Olkusza ze Związku. Do zalet zaliczono zmniejszenie dopłaty do komunikacji publicznej o około 1 mln złotych, możliwość pełnego decydowania przez gminę Olkusz o komunikacji na swoim obszarze oraz optymalny układ połączeń. Wśród wad wymieniono: ryzyko spadku przychodów z przewozów, ryzyko spadku liczby pasażerów oraz utrudnioną komunikację pomiędzy gminami.

Po burzliwej dyskusji większość radnych zagłosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały. Gdyby gmina zdecydowała się opuścić związek do końca tego roku, uchwała musi zostać podjęta do końca czerwca, tak, by zachować sześciomiesięczny okres wypowiedzenia.

Stosowna uchwała ma być procedowana na najbliższej sesji Rady Miejskiej, zaplanowanej na przyszły tydzień. Wówczas powrócimy do tematu, szczegółowo odnosząc się do ekspertyzy, opinii radnych oraz podając imienne wyniki głosowania.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
34 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jagienka
jagienka
7 lat temu

[quote name=”ETZ”][quote name=”MZ”]Brawa dla burmistrza, że działa konsekwentnie w przeciwieństwie do swojego poprzednika, który tolerował ten układ.[/quote] 😆 😆 😆 Burmistrz ponoć miał walczyć z układami, 😉 ale najlepiej wychodzi mu budowanie własnych układów z Dudkiewiczem, Kwaśniewskim, Ćwięczkiem i Łydką. 😆 😆 :lol:[/quote]
Piaśnik chciał ponoć walczyć z układem. To niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę. Czy jedną z pierwszych decyzji Piaśnika nie była obniżka podatków od środków transportu? Nie podatku gruntowego, od nieruchomosci, ale właśnie akurat od środków transportu. A jaki biznes zupełnie przypadkiem

pur
pur
7 lat temu

[quote name=”Prawicowy”]Ja jestem pewny ze to cale szczucie mlodych i starych z pisu to zasluga kluczewskiej i tw. Najpierw wpuscili mlodych na oldpis a potem do ukladu wzieli starszych z osiekiem. Niech sobie dadza obie grupy albo po buzi albo po ryju bo prawdziwym zwyciezca bedzie jedynie stary czerwony uklad. Niech nie mysli radny ze skalskiej czy osiedla wschod, czy tym bardziej radne soltyski ze sa cos wiecej warte niz mlodziaki. Tacy jak dudi to was zje z krawatami i nie poczuje[/quote]
Nawet wpisami was napuszczają na siebie a wy zaraz komentarz jedni na drugich. Oj dzieciaki, dzieciaki.

Prawicowy
Prawicowy
7 lat temu

Ja jestem pewny ze to cale szczucie mlodych i starych z pisu to zasluga kluczewskiej i tw. Najpierw wpuscili mlodych na oldpis a potem do ukladu wzieli starszych z osiekiem. Niech sobie dadza obie grupy albo po buzi albo po ryju bo prawdziwym zwyciezca bedzie jedynie stary czerwony uklad. Niech nie mysli radny ze skalskiej czy osiedla wschod, czy tym bardziej radne soltyski ze sa cos wiecej warte niz mlodziaki. Tacy jak dudi to was zje z krawatami i nie poczuje

mixxer
mixxer
7 lat temu

[quote name=”ETZ”][quote name=”MZ”]Brawa dla burmistrza, że działa konsekwentnie w przeciwieństwie do swojego poprzednika, który tolerował ten układ.[/quote] 😆 😆 😆 Burmistrz ponoć miał walczyć z układami, 😉
ale najlepiej wychodzi mu budowanie własnych układów z Dudkiewiczem, Kwaśniewskim, Ćwięczkiem i Łydką. 😆 😆 :lol:[/quote]
przestań zazdrościć. mają zdolność koalicyjną to współrządzą, przecież zwycięscy nie mogą być w odstawce. tylko głupcy idą po wygranych wyborach do opozycji.

ETZ
ETZ
7 lat temu

[quote name=”MZ”]Brawa dla burmistrza, że działa konsekwentnie w przeciwieństwie do swojego poprzednika, który tolerował ten układ.[/quote] 😆 😆 😆 Burmistrz ponoć miał walczyć z układami, 😉
ale najlepiej wychodzi mu budowanie własnych układów z Dudkiewiczem, Kwaśniewskim, Ćwięczkiem i Łydką. 😆 😆 😆

MZ
MZ
7 lat temu

Brawa dla burmistrza, że działa konsekwentnie w przeciwieństwie do swojego poprzednika, który tolerował ten układ. Dajmy szansę burmistrzowi, przecież bierze za swoje działania odpowiedzialność.

Inne miasta
Inne miasta
7 lat temu

Likwidujcie, a my do korkujemy wasze miast – może dopłacacie, wpierw zliwidujcie korki, a potem rozmawiajmy o opuszczaniu

to.nasz.burmistrz
to.nasz.burmistrz
7 lat temu

Co wy chcecie od naszego burmistrza?
Burmistrz ma swój plan na problemy komunikacyjne Olkusza!!!
Nie buduje parkingów i ogranicza komunikację miejską. To sprytne.
Bo wtedy wszyscy mieszkańcy Olkusza i okolicznych sołectw przesiądą sie na swoje auta. A wtedy jak wszyscy już będziemy stać w korkach, to żadnej komunikacji nie będzie. Nie ma komunikacji, to i nie ma problemów z nią związanych. Super pomysł.

Młody
Młody
7 lat temu

Czy burmistrz pójdzie dalej tym swoim pomysłem na samodzielność i odłaczenie się od innych gmin jak np. w wodociągach, w szkolnictwie, w służbie zdrowia, w ruchu samochodów w Olkuszu – wjazd tylko dla Olkuszan, w inwestorach – biznes tylko dla Olkuszan no i sam nie wiem co jeszcze można by wydzielić …

......
......
7 lat temu

[quote name=”Mieszkaniec Olkusza”]Panie Burmistrzu słuszna decyzja nie będziemy utrzymywać pozostałych gminy .Oszczędność 1mln.zł to dla gminy Olkusz bardzo dobra[/quote]..

wsteczny
wsteczny
7 lat temu

Radny Ozdoba skończ już i wstydu gminie oszczędź. Zrezygnuj pan z pracy w tym związku dla pana dobra. Pracując tam ograniczasz pan swoje horyzonty. Trzeba szukać konkretnej pracy dla faceta a nie zajmować się liczeniem ludzi w autobusach. Męska decyzja no i alleluja i do przodu.

łojezu
łojezu
7 lat temu

Czy te nasze radne naprawde takie głupie? Naprawde nic nie rozumiejo i tak sie dajo podpuszczać burmistrzowi? 3 meliony dopłat to są wozokilometry na całej nasze gminie. Całej! Czyli. Jak piniendzy bedzie mniej na autobusy no to czego tyż bedzie mniej? Podpowiadam: Wo-zo-ki-lo-me-trów. Te cieluchy tego nie rozumio? Bedą jeździć tylko SSam-Młodych, bo tam sie opłaca. A do Troksa, Braciejówki, Gorenic, Zawady już nie. A chłopy, zapomnijcie o dojeździe do ZGH. No to alleluja i do przodu.

aaab
aaab
7 lat temu

przeraża mnie to jak krótkowzroczny jest burmistrz i radni.
ekspertyza cóż…zapłacili to dostali to co chcieli.wyliczenia odpowiadające ich „wizji” kij ,że totalnie nierealne.
jednak warto zwrócić uwagę an jeden szczegół-nawet ta śmieszna ekspertyza mówi o UTRUDNIENIACH DLA PASAŻERÓW z polskiego na nasze- to BĘDZIE KATASTROFA!
po pierwsze w pół roku Piaśnik nie da rady zorganizować nawet komunikacji na terenie gminy Olkusz a co dopiero mówić o wypracowaniu rozwiązań umożliwiających zorganizowanie komunikacji do ościennych gmin!prywatni przewoźnicy nie będą w stanie zaspokoić potrzeb mieszkańców w tym względzie!
przykład pierwszy z brzegu ZGH- ludzie pracują w systemie zmianowym -światek piątek czy niedziela-już widzę „prywaciarzy” robiących w sylwestra czy boże narodzenie kursy np takie które zawiozą ludzi „na nockę” .
Finalnie straci na tym nawet handel. Babcie już nie przyjadą na trag do Olkusza-bo komunikacja miejska tańsza lub całkiem darmowa a za bus już 3-4 zł trzeba zapłacić…busów mało, w busach ciasno….
ZKG KM potrzebuje zmian-oczywiście(ale nie takich). A przede wszystkim nie udawajmy ,że burmistrzowi chodzi o wzniosłe idee. chodzi tylko o stołek dla radnego który go poparł.

duch
duch
7 lat temu

Który radny, jest pracownikiem związku komunikacyjnego i od kiedy , kto go zatrudnił ?.

sikoreczka
sikoreczka
7 lat temu

[quote name=”sikorka”]Ktoś chce mnie przekonać że nasze urzędowe geniusze poradzą sobie z organizacją nowej komunikacji w pół roku? Nawet radny Duduś nie da rady choć chyba ma już to obiecane i jak czytam poczuł miodek.[/quote]

Obrońcy związku czas się pomału żegnać bo tej kliki obronić się nie da. Na patologię jest potrzebne Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Placówki Opiekuńczo Wychowawcze. Może jeszcze was się da jakoś przywrócić społeczeństwu.

sikorka
sikorka
7 lat temu

Ktoś chce mnie przekonać że nasze urzędowe geniusze poradzą sobie z organizacją nowej komunikacji w pół roku? Nawet radny Duduś nie da rady choć chyba ma już to obiecane i jak czytam poczuł miodek.

Miodek
Miodek
7 lat temu

[quote name=”obornik”]Radni opamiętajcie się i przestańcie ulegać burmistrzowi, jeżeli pozbawicie ludzi komunikacji to jest wasz koniec polityczny. Aby z czegoś sprawdzonego rezygnować to trzeba mieć realny plan działania a takowego nie ma. OTWÓRZCIE OCZY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote]

Zlikwidują babci związek mały, związek mały aby chłopcy się w nim nie chowały, nie chowały i to już o dziś itd, itd . Piosenka biesiadna.

Straszy babcia, straszy dziadek aby strachy przekuć w miodek itd. itd. Druga piosenka biesiadna.

Oczka zapłakane bo związeczek dał plamę Itd, itd. Trzecia piosenka biesiadna.

Sami namawiali do kontroli wodociągów a tu nagła likwidacja związku itd, itd. Czwarta piosenka biesiadna i tak bez końca. Kto mieczem wojuje, od miecza ginie.

obornik
obornik
7 lat temu

Radni opamiętajcie się i przestańcie ulegać burmistrzowi, jeżeli pozbawicie ludzi komunikacji to jest wasz koniec polityczny. Aby z czegoś sprawdzonego rezygnować to trzeba mieć realny plan działania a takowego nie ma. OTWÓRZCIE OCZY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tvtrwam
tvtrwam
7 lat temu

[quote name=”450 przez szpital”]burmistrzowi podsunął pomysł jego przełożony, żeby Romcia wykolegować. Nie wiedzieliście że Olkusz już raz wyszedł z ZKG? A to było właśnie wówczas gdy wlodarzem Olkusza był D. Potem D. odwołano z funkcji burmistrza i Olkusz wrócił do związku międzygminnego. Może to pomysł jak wysadzić łańcuchowego burmistrza i wsadzić swojego?[/quote]
Jak nie wiadomo misie, o co chodzi, to zawsze chodzi o… miodek.

ekolog
ekolog
7 lat temu

a ja sie pytam, dlaczego nie zrobić szynobusu lub szybkiego tramwaju Olkusz-Dabrowa Gór.

Młody
Młody
7 lat temu

[quote name=”YYYYYYY”][quote name=”Skunks102″]Burmistrz oraz jego kolesie z Rady Miejskiej działają na szkodę Gminy Olkusz. Gdy dojdzie do likwidacji Komunikacji Miejskiej to spowoduje duże utrudnienie dla osób starszych oraz dzieci którzy dojeżdżają do szkół.Ale co ma to odchodzić burmistrza oraz radnych którzy albo nie mają dzieci lub już są dorosłe.[/quote]

Z licznych artykułów i wypowiedzi ludzi znających temat widać, że to właśnie w związku stworzyło się kolesiostwo, które ze swoich betonowych postkomunistycznych fundamentów trzeba ruszyć. Najbardziej na obronie tego dziadostwa zależy tym niedouczonym, którzy w związku widzą czas przetrwania złej passy politycznej i zmarginalizowania w radzie. Straszą utrudnieniami bo nie mają innych logicznych argumentów na obronę swoich geszefcików, które robią wbrew swoich wyborców. Populiści na traktory.[/quote]

Czy możej wymienić kilka artykułów ludzi znających temat ?

YYYYYYY
YYYYYYY
7 lat temu

[quote name=”Skunks102″]Burmistrz oraz jego kolesie z Rady Miejskiej działają na szkodę Gminy Olkusz. Gdy dojdzie do likwidacji Komunikacji Miejskiej to spowoduje duże utrudnienie dla osób starszych oraz dzieci którzy dojeżdżają do szkół.Ale co ma to odchodzić burmistrza oraz radnych którzy albo nie mają dzieci lub już są dorosłe.[/quote]

Z licznych artykułów i wypowiedzi ludzi znających temat widać, że to właśnie w związku stworzyło się kolesiostwo, które ze swoich betonowych postkomunistycznych fundamentów trzeba ruszyć. Najbardziej na obronie tego dziadostwa zależy tym niedouczonym, którzy w związku widzą czas przetrwania złej passy politycznej i zmarginalizowania w radzie. Straszą utrudnieniami bo nie mają innych logicznych argumentów na obronę swoich geszefcików, które robią wbrew swoich wyborców. Populiści na traktory.

MaciekLongman
MaciekLongman
7 lat temu

Pani z wydziału promocji robi swoje i to za co jej płacą a jej bezpośrednim przełożonym jest burmistrz jak w każdej innej pracy. Pani Emilka nie dawno zaczęła i pomału to wszystko rozkręci, a w przypadku p. Krusika bardzo wątpię bo to skoczek specyficzny, bez doświadczenia i wiedzy.

Kwiatek na dachu
Kwiatek na dachu
7 lat temu

Burmistrz jest człowiekiem słownym , jak obiecał Łydzi prezesa to słowa musi dotrzymać , niezależnie od tego czy czy będzie komunikacja miejska , gminna czy jakaś tam inna , Łydzia musi być i juz przecież on z egzekutywy znaczy sie z komitetu czerwonego , i nic tu wasze lamenty czy płacze nie pomogą , a co do opracowania koncepcyjnego projektu wyjścia ze związku to moi mili jest tak , ze stawia sie tezę a firma ” ekspercka ” juz do tej tezy stawia kompleksowe rozwiazanie , gdyby Piasnik zapłacił i poprosił o ekspertyzę dotycząca rozszerzenia związku o kolejna gminę bez zmiany doplaty lub pomniejszona np o 2 min to bez najmniejszego problemu taka ekspertyza by powstała , ale dla mnie jest jeszcze ważne a może najważniejsze gdzie jest pani niedawno przyjęta do wydziału promocji ? To juz pani kompletnie uległa burmistrzowi w realizowaniu jego zabójczej polityki , polityki kolorowych kwiatków na lampach ulicznych ? pani ambitne plany poszły w las , dobrze sie pani z tym czuje ? Przecież mówiła pani ze tu nie chodzi o pieniądze ( tak jak krus-ik) a wiec o co chodzi ? Może sie wydział promocji poprzez pani usta czy pióro wypowie na ten i inne tematy zabójczej działalności burmistrza , pani cały czas traci , polityka kolorowych kwiatków na lampach ulicznych dotyka rownież wasz wydział a w szczególności panią , pozdrawiam

Ilicz Levin
Ilicz Levin
7 lat temu

Jak radni PiS zagłosują przeciw wyjściu gminy z ZKM to będzie oznaczać tylko jedno popierają ten chory układ, który drenuje kieszenie naszych mieszkańców poprzez dopłaty w kwocie 3 miliony 400 tys. rocznie.

Theon
Theon
7 lat temu

To by był pierwszy antybiurokratyczny krok w 25 letniej historii olkuskiego samorządu. Brawo !!!

Linia P,S
Linia P,S
7 lat temu

[quote name=”Mieszkaniec Olkusza”]Panie Burmistrzu słuszna decyzja nie będziemy utrzymywać pozostałych gminy .Oszczędność 1mln.zł to dla gminy Olkusz bardzo dobra[/quote]
Rozgonić to towarzystwo panie burmistrzu na 4 wiatry. Przechowalnia nieudaczników. Dziwię się tylko tym jedynie prawym i sprawiedliwym, że chcą uczestniczyć w podtrzymywaniu układu, jak pan Jarek i partia z nim walczy od lat w całym kraju. Wchodzą w układy ze wszystkim, żeby tylko powstrzymać wyjście gminy ze związku.

Skunks102
Skunks102
7 lat temu

Burmistrz oraz jego kolesie z Rady Miejskiej działają na szkodę Gminy Olkusz. Gdy dojdzie do likwidacji Komunikacji Miejskiej to spowoduje duże utrudnienie dla osób starszych oraz dzieci którzy dojeżdżają do szkół.Ale co ma to odchodzić burmistrza oraz radnych którzy albo nie mają dzieci lub już są dorosłe.

Młody
Młody
7 lat temu

„Radni uczestniczący w obradach komisji zapoznali się z ekspertyzą dotyczącą samodzielnego prowadzenia komunikacji miejskiej przez miasto i gminę Olkusz. Dokument został sporządzony na zlecenie magistratu przez wrocławską spółkę TRAKO Wierzbicki i Wspólnicy.”

Burmistrz, zastępcy, naczelnicy, radni, cała rzesza urzędników – to oni wszyscy własnego rozumu nie mają tylko kogoś z Wrocławia o własne miasto Olkusz odpłatnie pytać muszą …

a TRAKO zrobi taką ekspertyzę jakiej płacący za nią oczekuje, np dla aglomeracji Wałbrzyskiej:
„Ideą programu jest integracja, która rodzi wiele korzyści. – Aby doszło do sukcesów integracyjnych transportu publicznego konieczna jest współpraca samorządów i organizatorów transportu. Efektem tego będzie kupowanie wspólnego biletu na wszystkie środki transportu publicznego, wprowadzenie kompleksowej informacji pasażerskiej, stworzenie węzłów przesiadkowych, budowa parkingów przesiadkowych, wprowadzenie nowoczesnych i atrakcyjnych pojazdów na liniach aglomeracyjnych – mówi Tomasz Szelukowski z Trako”

lukas
lukas
7 lat temu

burmistrz już wsiadł do auta właśnie rozpędził go do stówki i skierował wprost na ścianę
a teraz jeszcze puszcza kierownicę i zamyka oczy 😆 😆 😆

huk będzie duży 😛 😛 😛

Ozo
Ozo
7 lat temu

Szkoda tylko ludzi, którzy już nie dojadą do cmentarza linią PS lub popularną linią M. Na decyzji burmistrza stracą zwykli mieszkańcy i dzieciaki które do szkoły będą musiały jeździć busami bez zniżek.

450 przez szpital
450 przez szpital
7 lat temu

burmistrzowi podsunął pomysł jego przełożony, żeby Romcia wykolegować. Nie wiedzieliście że Olkusz już raz wyszedł z ZKG? A to było właśnie wówczas gdy wlodarzem Olkusza był Duduś. Potem Dudusia odwołano z funkcji burmistrza i Olkusz wrócił do związku międzygminnego. Może to pomysł jak wysadzić łańcuchowego burmistrza i wsadzić swojego?

olkuszanin12
olkuszanin12
7 lat temu

walenie kotka za pomocą młotka tu nie chodzi burmistrzowi czy zaoszczędzi bańkę dwie czy straci byle wyszło na jego i zrobienie swojego człeka preziem 😆 😆 😆 😆

Mieszkaniec Olkusza
Mieszkaniec Olkusza
7 lat temu

Panie Burmistrzu słuszna decyzja nie będziemy utrzymywać pozostałych gminy .Oszczędność 1mln.zł to dla gminy Olkusz bardzo dobra