Miesięcznik i Fundacja Edukacji „Perspektywy” po raz 22 wybrały najlepsze szkoły średnie w Polsce. Z terenu naszego powiatu najlepiej ocenianymi placówkami okazały się I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego oraz Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica.

Ranking Liceów i Techników przygotowany został już po raz dwudziesty drugi. Jego głównymi adresatami są uczniowie ostatnich klas podstawówek i ich rodzice, którzy zastanawiają się nad wyborem szkoły średniej. Opracowanie przygotowane przez „Perspektywy” składa się z pięciu zestawień, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2020 i Rankingu Techników 2020 oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2020, Rankingu Maturalnego Techników 2020 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2020. Oprócz tego wyróżnić można jeszcze rankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników).

Zestawienie szkół obejmuje 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. „kryterium wejścia”. Oznacza to, że w szkołach tych maturę w maju 2019 r. zdawało minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki nie były niższe niż 0,75 średniej krajowej. Pozycja w rankingu uzależniona jest od: wyników matury z przedmiotów obowiązkowych, wyników matury z przedmiotów dodatkowych oraz sukcesów w olimpiadach. W przypadku techników uwzględniano również wyniki egzaminu zawodowego.

W tym roku na sam szczyt rankingu wśród ogólniaków trafiło Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu. Spośród olkuskich szkół średnich po raz kolejny najwyżej znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego. „Kazik” uplasował się na 19 miejscu w Małopolsce i 224 pozycji w skali całego kraju. Placówka została również wyróżniona w Rankingu Szkół Olimpijskich, gdzie zdobyła 105 miejsce w Polsce oraz w Rankingu Maturalnym (lokata nr 235).

IV LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego uplasowało się na 639 pozycji w kraju i 56 w Małopolsce. Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Wolbromiu zostało sklasyfikowane na 989 miejscu w Polsce i 81 w Małopolsce. II LO im. Ziemi Olkuskiej znalazło się poza klasyfikacją ogólnokrajową. W skali województwa uplasowało się zaś na 96 pozycji.

Tytuł najlepszego technikum w kraju utrzymało warszawskie Technikum Mechatroniczne nr 1. Na terenie naszego powiatu najlepiej wypadł Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica. „Mechanik” zdobył 295 miejsce w kraju i 41 w Małopolsce. Zespół Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana („Ekonomik”) zdobył 489 miejsce w kraju i 67 w Małopolsce. Zespół Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej („Budowlanka”) oraz Zespół Szkół w Wolbromiu znalazły się poza pierwszym tysiącem szkół klasyfikowanych w skali kraju. W rankingu wojewódzkim placówki te zajęły odpowiednio 88 i 106 miejsce.

fot: pixabay

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Tomasz Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomasz
Tomasz

Słabo. Kiedyś te szkoły były wysoko.