W minioną niedzielę, 12 stycznia 2020 r., odbył się 28 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku, na ulice polskich miast wyruszyli wolontariusze zbierający pieniądze na zakup urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci. Wydarzeniu towarzyszyły liczne koncerty i licytacje. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem również w naszym powiecie. Do puszek WOŚP-u w gminach: Bukowno, Bolesław, Klucze, Olkusz, Wolbrom i Trzyciąż trafiło łącznie ponad 288 tys. zł.

„Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej” – tak brzmiało tegoroczne hasło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zagrała ona po raz dwudziesty ósmy.

Dzięki ofiarności Polek i Polaków już niebawem wiele szpitalnych oddziałów zostanie wyposażonych w nowoczesny sprzęt, który z pewnością uratuje niejedno ludzkie życie. Środki zebrane w ramach niedzielnej akcji mają zostać przeznaczone na zakup: wyposażenia sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej i zakładów diagnostyki obrazowej.

W chwili pisania tego tekstu na koncie fundacji Jurka Owsiaka znajduje się 115 mln zł. Ostateczną kwotę poznamy jednak dopiero 8 marca. Swój wkład do tej zbiórki mają także mieszkańcy naszego powiatu. Z informacji, które spłynęły do naszej redakcji wynika, że wszystkie sztaby działające w naszej okolicy zebrały łącznie ponad 288 tys. zł! Zapraszamy na podsumowanie 28. Finału WOŚP w okolicznych miejscowościach.

Olkusz

Tradycyjnie zaczynamy od stolicy powiatu, gdzie zorganizowano dwa sztaby. Pierwszy mieścił się w Szkole Podstawowej nr 2, drugi zaś w Miejskim Ośrodku Kultury. Łącznie na ulice Srebrnego Grodu wyruszyło kilkudziesięciu wolontariuszy. Przez całą niedzielę kwestujących można było spotkać właściwie w każdym zakątku miasta. Byli przy kościołach, sklepach i na głównych traktach pieszych. Mało kto przechodził obok nich obojętnie.

W finał WOŚP włączyli się także olkuscy miłośnicy aut terenowych. O godzinie 10:00 odbył przejazd „terenówek” przez olkuski Rynek. Fani offroadu wsparli datkami wolontariuszy, po czym ruszyli dalej „w teren” zorganizowaną grupą.

Niedzielne wydarzenie nie mogło obyć się bez części artystycznej. Jak zwykle w Miejskim Ośrodku Kultury działo się sporo.

Jako pierwsi na scenie wystąpili najmłodsi instrumentaliści i wokaliści z ognisk muzycznych „Żaczek” i „DodiArt”. Nie zabrakło solistek sekcji wokalnej MOK. Były również występy grup: „Faust” i „Kinder HSM Dialekt All in familly”, „Simonu & Jah Vesta Sound System” oraz „13 dzielnica”.

Na scenie pojawili się podopieczni warsztatów terapii zajęciowej w Olkuszu oraz Olkuskiej Szkółki Baletowej. Dla nieco młodszej publiczności „Glutaminian Sodu” przygotował strefę rozrywki. Całość zakończyła się tradycyjnym „światełkiem do nieba”.

Sztab zorganizowany w Miejskim Ośrodku Kultury zebrał ponad 58 tysięcy złotych. Wolontariusze z SP nr 2 mogą pochwalić się kwotą niespełna 8200 zł.

Bolesław

Tradycyjnie już siedzibą sztabu WOŚP w Bolesławiu był Zabytkowy Dwór, w którym na co dzień mieści się Centrum Kultury. Na dworskiej scenie swoje artystyczne talenty zaprezentowali uczniowie szkół podstawowych w Bolesławiu, Podlipiu i Krzykawie, oraz podopieczni przedszkola „Barbórka”.

Nie zabrakło młodych tancerzy ze Szkoły Tańca „La Cultura” oraz grup „Psotki”, działającej przy CK im. Marii Płonowskiej. W trakcie imprezy odbył się również pokaz pierwszej pomocy oraz koncert orkiestry ZGH „Bolesław”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy finału wspólnie odtańczyli Zumbę. W trakcie wydarzenie bolesławski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrał łącznie prawie 35 700 zł.

Bukowno

 47 150,05 zł – oto kwota, którą bukowianie wsparli 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna impreza była dla sztabu WOŚP Bukowno wyjątkowa także z uwagi na to, iż bukowieński sztab obchodzi właśnie 20-lecie swojej działalności.

Podobnie jak w poprzednich latach, Finał WOŚP odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wydarzenia sporo atrakcji. Tradycyjnie już na scenie MOK wystąpiły dzieci z Miejskiego Przedszkola w Bukownie (wraz z filią w Bukownie Starym), podopieczni sekcji wokalnej MOK i tancerze ze Szkoły Tańca Beautiful Dance Studio. W przerwach między występami odbywały się licytacje, podczas których można było nabyć przedmioty od darczyńców i gadżety WOŚP. Punktualnie o godz.17.00 organizatorzy zaprosili mieszkańców na tort przygotowany z okazji 28. Finału i obchodzonego właśnie jubileuszu Sztabu WOŚP Bukowno. Wówczas też wręczono specjalne podziękowania osobom, które od początku, czyli od 20 lat, są zaangażowane w działalność na rzecz Orkiestry. Wśród wyróżnionych znaleźli się: burmistrz Mirosław Gajdziszewski, założyciel sztabu Igor Warden, Anna Strzelczyk – przez 18 lat szefowa sztabu WOŚP Bukowno, a także Renata Katarzyna Piekoszewska, Ewa Półtorak i Alina Krężel. Podczas Finału w holu głównym MOK trwała rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych.

W kolejnej części imprezy publiczność obejrzała występy uczniów SP 1 i SP 2, kapeli „Bukowiacy”oraz grupy tanecznej Lady’s Fitness & Dance. 28. Finał WOŚP w Bukownie zakończył koncert Orkiestry Dętej ZGH „Bolesław” oraz tradycyjne „światełko do nieba”.

Ważnym punktem ostatnich minut Finału było upamiętnienie zamordowanego podczas zeszłorocznego Finału WOŚP prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Tuż przed 20.00 we wszystkich remizach strażackich w mieście zawyły syreny, a mieszkańcy zgromadzeni na placu przy Urzędzie Miejskim uczcili pamięć o zmarłym chwilą ciszy.

Zdjęcia: Agnieszka Zub
47 150,05 zł – oto kwota, którą bukowianie wsparli 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna impreza była dla sztabu WOŚP Bukowno wyjątkowa także z uwagi na to, iż bukowieński sztab obchodzi właśnie 20-lecie swojej działalności.
« 1 z 4 »

Klucze

26 309 złotych zebrano w Kluczach podczas 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Koncert oraz licytacje odbyły się w Domu Kultury „Papiernik”.

Jak w całym kraju, tak i w gminie Klucze wolontariusze kwestowali na rzecz „zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”. Z Orkiestrą „grały” również Ochotnicze Straże Pożarne i lokalne sklepy spożywcze.Po południu liczne grono mieszkańców spotkało się na finałowym koncercie. Tutaj również można było wesprzeć Orkiestrę w zbiorkach prowadzonych przez Oddział PTTK w Kluczach, Stowarzyszenie „Babiniec”, Koło Gospodyń Wiejskich w Kluczach, Kluczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Publiczności zaprezentowali się soliści i zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kluczach. Niedzielny finał na scenie uświetnili także goście: Mariusz Sławkowski, Katarzyna Adamczyk Drożyńska i Trycjator – Sebastian Łanik. W przerwach pomiędzy występami odbywały się licytacje gadżetów WOŚP-u, prac lokalnych artystów oraz przedmiotów podarowanych przez mieszkańców. Chętnych do udziału w licytacjach prowadzonych przez Stanisława Góździa nie brakowało.

Zwieńczeniem finału było tradycyjne „światełko do nieba”.

Zdjęcia: Wiola Woźniczko
26 309 złotych zebrano w Kluczach podczas 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Koncert oraz licytacje odbyły się w Domu Kultury "Papiernik".
« 1 z 3 »

Trzyciąż

– Działający w naszej szkole Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrał w tym roku ogromną kwotę 26.492,06 zł! Nie jest to jednak suma ostateczna – dopiero za jakiś czas, po przeliczeniu wartości zebranych precjozów, jak i dużej ilości waluty obcej, dostaniemy informację z kwotą końcową! – informują wolontariusze i członkowie sztabu WOŚP, działającego przy Szkole Podstawowej w Jangrocie.

Jak co roku wolontariusze – uczniowie kl. 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Jangrocie kwestowali nie tylko w swojej wsi, ale także miejscowościach sąsiednich. Mimo zimna wytrwale zbierali datki na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Sztab to nie tylko uczniowie-wolontariusze i nauczyciele, to także wspaniałe rodziny wolontariuszy, które pomagały młodzieży dotrzeć w różne zakątki naszego rejonu i troszczyły się o ich bezpieczeństwo.

Wszyscy wolontariusze z Jangrota, nie bacząc na chłód, wracali do Sztabu uśmiechnięci i pełni samych pozytywnych wrażeń i z pełnymi puszkami. Podkreślali, że spotykali się z ogromną życzliwością i ofiarnością wielu darczyńców.

Wolbrom

Wolbrom już dawno nie miał tak spektakularnego finału WOŚP, jak w tym roku. Ogromnej pozytywnej energii i prawdziwie optymistycznego wiatru w żagle wolbromska Orkiestra nabrała dzięki niesamowitym ludziom ze Stowarzyszenia Motocykliści Wolbromscy, którzy pod wodzą Tomasza Płaszczyka nie tylko zorganizowali zbiórkę, ale przede wszystkim fantastyczny koncert finałowy.

Na gościnnej scenie DK w Wolbromiu od 14-tej do 20-tej swoje talenty wokalne, muzyczne, taneczne, kabaretowe i inne prezentowali dorośli oraz dzieci. Rozpoczęły kolędami panie z Kół Gospodyń Wiejskich, po nich zaprezentowały się dzieci z Przedszkola nr 2 w Wolbromiu, po nich widzów bawił Łukasz Majda z Olkusza, uczniowie wolbromskiej SP 1 i Efendi Clue. Chwilę później pokaz futbolowego freestyle zaprezentował mistrz ekwilibrystyki piłkarskiej Maciek Kryska. Ogromne brawa publiczności zdobyli Motocykliści Wolbromscy, którzy na scenie zatańczyli zumbę, po nich zaś na scenę weszli Wolbromiacy. Przed pierwszą aukcją przedmiotów podarowanych do zlicytowania na scenie wystąpili jeszcze uczniowie SP 1 w Wolbromiu oraz formacja taneczna Shine Dance ze swoim pierwszym układem. Po pierwszej licytacji serca widowni rozgrzał zespół Buskers Band i soliści z Efendi Clue, po czym przystąpiono do drugiej licytacji.

W kuluarach w tym czasie dwoił się i troił zespół liczący pieniądze z puszek sukcesywnie dostarczanych przez wolontariuszy, którzy kwestowali przez cały dzień na terenie całej gminy, a na sali lustrzanej DK odbywał się kiermasz różnych gadżetów związanych z WOŚP, degustacja ciast upieczonych przez gospodynie wiejskie, zabawa dzieci ze Studiem Ochy i Achy, pokaz ratownictwa medycznego z możliwością spróbowanie sił w resuscytacji na manekinie, a także możliwość nauki samobadania piersi przez panie, pod okiem położnych z WOL-MED-u.

Tymczasem na scenie prezentowały się kolejne lokalne talenty: tancerki z Formacji 7-th Step, judocy trenujący na co dzień w klubie UKEMI, a energiczną Zumbę wykonała grupa Klaudii Piotrowskiej. Serca publiczności chyba na zawsze skradł kolejny rewelacyjny występ pracowników miejscowego OREW, którzy w tym roku pokazali pełną humoru inscenizację ilustrującą wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Tempo finału w miarę kolejnych występów się podkręcało, przy pełnej widowni wystąpiły kolejne grupy taneczne: wychowanki Katarzyny Gałązki Biedul z Kwadrane oraz Shine Dance Studio z DK. Pieniądze do puszek wrzucali zwycięzcy kolejnych aukcji, a pomiędzy licytacjami występowali następni artyści – gitarzyści Dawid Pacia ze swoim ojcem, a także zespół Audio Band.

28 finał WOŚP w Wolbromiu zakończył wspaniały pokaz sztucznych ogni czyli Światełko do Nieba.

Wolbromski Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poinformował, że w roku 2020 na terenie gminy Wolbrom udało się zebrać rekordową kwotę 86 328,65 zł! Szef sztabu 28 finału WOŚP w Wolbromiu Tomasz Płaszczyk szczególnie dziękuje za ogromne zaangażowanie w pomoc organizacyjną osobom, które włączyły się w działania od samego początku. Wśród nich znaleźli się: Tomasz Pogłódek, Mariola Wrońska, Grzegorz Wroński, Katarzyna Knap, Marta Moas, Jola Janik, Ania Płaszczyk, Agnieszka Fujara, Ewa Fuglewicz oraz Klaudia Piotrowska, a także wiele  innych osób, w tym dorosłych – nie tylko policjantów i strażników miejskich – którzy wspierali i czuwali nad bezpieczeństwem kwestującej młodzieży i dzieci.

Zdjęcia: Ewa Barczyk
Wolbrom już dawno nie miał tak spektakularnego finału WOŚP, jak w tym roku. Ogromnej pozytywnej energii i prawdziwie optymistycznego wiatru w żagle wolbromska Orkiestra nabrała dzięki niesamowitym ludziom ze Stowarzyszenia Motocykliści Wolbromscy, którzy pod wodzą Tomasza Płaszczyka nie tylko zorganizowali zbiórkę, ale przede wszystkim fantastyczny koncert finałowy.
« 1 z 7 »

Ewa Barczyk, Jakub Fita, Wiola Woźniczko, Agnieszka Zub 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o