Inwestycje i nakłady poniesione na sport, jakich w ostatnich latach nie szczędzono w Olkuszu, zostały dostrzeżone. Polski Klub Infrastruktury Sportowej uhonorował „srebrne miasto” prestiżowym wyróżnieniem „Sportowa Gmina”.
Wyróżnienie jest cenne z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, przyznawano je po raz pierwszy. Po drugie, starało się o nie bardzo wiele gmin. Po trzecie,  przyznająca wyróżnienie kapituła to same znakomitości: Grażyna Rabsztyn, członkini Polskiego Komitetu Olimpijskiego, trzykrotna rekordzistka świata w biegach płotkarskich; Krzysztof Miklas – dziennikarz i komentator sportowy; Monika Filipiuk – specjalista od wykorzystywania funduszy unijnych; Danuta Burzyńska – redaktor naczelny miesięcznika „Builder” oraz Norbert Skupiński, redaktor naczelny miesięcznika „Sportplus”.

Kapituła, dokonując wyboru, kierowała się kilkoma kryteriami. Oceniano stan bazy sportowej w gminie, a zwłaszcza nakłady na nią w ostatnich trzech latach. Ten sam okres podlegał ocenie w kwestii nakładów na sport powszechny, a w szczególności na sport i rekreację dzieci i młodzieży. Weryfikowano sukcesy, jakie reprezentanci gminy odnosili na arenach sportowych w kraju i za granicą, sprawdzano, jak gmina wspomagała organizację imprez sportowych i rekreacyjnych, w jakiej formie wspierała organizacje, stowarzyszenia i kluby sportowe, ale także jak pomagała niepełnosprawnym w uprawianiu sportu. Pytano też o konkretne plany we wszystkich tych obszarach na kolejne lata.
– Naprawdę mieliśmy się czym pochwalić – informuje usatysfakcjonowany burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka, który osobiście odebrał wyróżnienie podczas uroczystej gali w Dźwirzynie. – Tylko w ostatnich trzech latach zbudowaliśmy dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią przy Szkołach Podstawowych nr 2 i 9. Inwestycje te zrealizowano w ramach programów „Orlik” i „Blisko boisko”. W Zedermanie zbudowaliśmy salę gimnastyczną i szatnie przy boisku, boisko powstało też przy Szkole nr 6 w Olkuszu. Wyremontowaliśmy cały kompleks sportowy wraz z krytym basenem przy Zespole Szkół na ul. Kochanowskiego, remontujemy boisko w Gorenicach i Osieku, no a  „oczkiem w głowie” jest nasza hala, którą lada dzień oddamy do użytku jako nowoczesny obiekt sportowy, postawiony na nogi w dużej mierze dzięki umiejętnie pozyskanym środkom unijnym. Łącznie na infrastrukturę sportową w ostatnich trzech latach wydaliśmy prawie 17 milionów złotych, a przecież to nie jedyne wydatki na sport. Dokładamy do obozów sportowych, dotujemy zajęcia szkoleniowe, sami organizujemy imprezy i pomagamy organizować je innym.
– To u nas co rok odbywa się Międzynarodowy Gwiazdkowy Turniej Szachowy Dzieci i Młodzieży, chyba największa tego typu impreza w Europie – dodaje Dariusz Murawski, dyrektor olkuskiego MOSiR, który towarzyszył burmistrzowi podczas uroczystej gali.

– Ponadto cyklicznie od dwóch lat organizujemy Amatorskie Mistrzostwa Polski Family Cup w kolarstwie górskim i pływaniu oraz Drużynowe Mistrzostwa Polski w trialu rowerowym. Puchar Polski w akrobatyce sportowej, freestyle football, jujitsu i cały szereg turniejów w różnych dyscyplinach sportowych oraz imprezy rekreacyjne o charakterze rodzinnym, których nie sposób wymienić. Wkrótce będziemy gospodarzem Światowych Igrzysk Dzieci i Młodzieży w trialu rowerowym  ale także Mistrzostw Województwa Małopolskiego Weteranów w tenisie stołowym. Imprez wakacyjnych, feryjnych, weekendowych będzie cała masa.
Trzeba dodać, że Olkusz może pochwalić się także sukcesami stricte sportowymi.  Aleksandra Lach jest  wicemistrzynią świata w szachach juniorów do lat 14, Tomasz Czaplicki mistrzem  świata  w konstruowaniu modeli kosmicznych. W ostatnich trzech latach olkuscy sportowcy zdobyli także 6 medali Mistrzostw Europy, i aż 76 Mistrzostw Polski (26 złotych, 29 srebrnych i 21 brązowych) w takich dyscyplinach, jak: lekka atletyka, szachy, akrobatyka sportowa, boks, trial rowerowy, karate, modelarstwo kosmiczne. Ponadto piłkarki ręczne SPR Olkusz awansowały do ekstraklasy, siatkarze „Kłosa” grają w III lidze, futboliści IKS REM-TD” w czwartej, a Spójni Osiek w piątej. Dwa ostatnie zespoły niedawno wywalczyły promocje do tych lig.
– W Olkuszu zrozumiano i, co najważniejsze, umiano połączyć kilka elementów. Inwestycje w infrastrukturę z jednoczesnym umiejętnym jej zagospodarowaniem i wykorzystaniem sportu jako elementu promocji miasta i gminy. W tym względzie Olkusz, którego poczynania obserwujemy od kilku lat, naprawdę pozytywnie odznacza się na tle prawie dwóch i pół tysiąca polskich gmin, stąd to prestiżowe wyróżnienie dla niego nie podlegało żadnej dyskusji – podsumowuje temat prezes Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej Marek Ździebłowski.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze