podziemia ratusza 1

Czy w olkuskich podziemiach ratusza powstanie multimedialna trasa turystyczna? Gmina chce na ten cel pozyskać unijne dofinansowanie. Wniosek został właśnie złożony. Magistrat czeka również na wyniki naboru do jednego z unijnych programów, z którego stara się pozyskać dotację na modernizację dawnego starostwa.

Archeologiczne badania ratusza rozpoczęto w 2011 roku, przy okazji rewitalizacji starówki. Odkryto bardzo dobrze zachowane mury piwnic ratusza z fragmentami sklepień oraz mury wieży ciśnień. Gdy w magistracie zapadła decyzja o udostępnieniu w przyszłości podziemi dla zwiedzających, odgruzowano piwnice, zabezpieczono i częściowo zrekonstruowano ich mury i sklepienia, a także wybudowano mur oporowy oraz płytę stropową zabezpieczającą zabytkową substancję.

Obecne działania to drugie podejście magistratu do wykonania w podziemiach multimedialnej trasy przy pomocy środków zewnętrznych. Dwa lata temu gmina Olkusz znalazła się na pierwszym miejscu rezerwowym listy rankingowej projektów rywalizujących o dofinansowanie z tzw. funduszy norweskich. Koszty realizacji projektu zagospodarowania podziemi ratusza opiewały na blisko 7 mln złotych. Dotacji nie udało się pozyskać.

Aktualny projekt, przygotowany przez Biuro ds. Koordynacji Funduszy UE olkuskiego magistratu, przewiduje urządzenie w podziemiach ratusza nowoczesnej, multimedialnej trasy turystycznej, gdzie będą prezentowane najcenniejsze znaleziska archeologiczne. Zwiedzający poznają historię miasta oraz samego ratusza. Jak informuje magistrat, w ramach projektu zostanie też poddanych konserwacji 277 najcenniejszych zabytków ruchomych, znalezionych podczas badań archeologicznych. – Bardzo nam zależy na stworzeniu obiektu, który będzie łączył historię naszego miasta z nowoczesnymi technologiami. Mam ogromną nadzieję, że środki zewnętrzne przyczynią się do sfinalizowania tego zadania i Olkusz zyska piękny i atrakcyjny turystycznie obiekt – komentuje olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

Wniosek złożony do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 zakłada, że koszt powstania trasy wyniesie 4 mln 900 tys. złotych, z czego dofinansowanie miałoby wynieść prawie 2 mln złotych. Gdyby dotacja została przyznana, prace rozpoczęłyby się latem przyszłego roku, a zakończyły w czerwcu 2019 roku.

podziemia ratusza2

Podziemia są udostępniane mieszkańcom i turystom podczas różnego rodzaju wydarzeń. – Szacujemy, że rokrocznie podziemia ratusza zwiedza około 2 000 osób. Są to uczestnicy akcji zwiedzania podziemi organizowanych przez Biuro Promocji i Informacji Publicznej przy okazji różnych wydarzeń (np. Dni Olkusza, Europejskich Dni Dziedzictwa), jak również grupy zorganizowane, które mają możliwość bezpłatnego zwiedzania podziemi z przewodnikiem po uzyskaniu wcześniejszej zgody burmistrza. Oprowadzamy grupy szkolne oraz specjalistyczne i przewodnickie. Zainteresowanie podziemiami jest bardzo duże, dlatego staramy się odpowiadać pozytywnie na wszystkie wnioski – opowiada Emilia Kotnis–Górka, kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej.

Multimedialna trasa w podziemiach to niejedyna planowana przez magistrat historyczno-turystyczna inwestycja, na którą gmina chce pozyskać unijne dotacje. W lipcu złożono wniosek do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 na gruntowną modernizację zabytkowego budynku dawnego starostwa. Przypomnijmy, że całkowity koszt inwestycji wyniesie 19 170 581,69 zł, a wnioskowana dotacja opiewa na 7 998 386,52 zł. Na parterze obiektu zaplanowano restaurację z pomieszczeniem bankietowym. W pozostałych pomieszczeniach mają mieścić się lokale o charakterze komercyjnym oraz związane z obsługą ruchu turystycznego (szatnie, sklepik z pamiątkami, toalety). Na poddaszu przewidziano pokoje gościnne z łazienkami o podwyższonym standardzie oraz sala konferencyjna. W części obiektu prowadzona będzie działalność kulturalna. Swoją siedzibę znajdą tam również Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych, Centrum Wolontariatu, Centrum Wspierania Aktywności Obywatelskiej. W koncepcji przewidziano przeszkloną windę, łączącą wszystkie kondygnacje od piwnic po poddasze. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W części piwnic dawnego starostwa powstaną pomieszczenia muzealne. Zwiedzający mogliby poznać tam historię olkuskiego górnictwa oraz mennicy, która kiedyś mieściła się w tym budynku. Wszystko to z wykorzystaniem technik multimedialnych. 
Nabór nie został jeszcze rozstrzygnięty.

Fot. Tomasz Witecki

14
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
14 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
EciklocomotiveDobra zmianaokoaaa Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
aaa
aaa

[quote name=”locomotive”]Trzeba przyznać, że co do ubioru to nie ma mu co zarzucić. Prawie 2 lata od wyboru i idzie mu coraz lepiej. Wgrał ze Związkiem Komunikacji, dużo inwestycji, może nie elokwentny ale kieruje gospodarską ręką. Ogląda każdą złotówkę po kilka razy zanim ją wyda, bo to grosz publiczny.[/quote]Ze Związkiem Komunikacyjnym to Piaśnik jeszcze nic nie wygrał. Do Związku Olkusz już wrócił, ale zmian w jego statucie to chyba jeszcze nie ma. Czy będą i kiedy – a to zobaczymy, albo i nie. 🙂 Podobnie jak z tą wielką ilością wielkich inwestycji. Takich jak opisywana tu miesiąc temu „Droga na… Czytaj więcej »

Ecik
Ecik

Z tego tytułu inwestycyjnego będzie dużo, ale to bardzo dużo miejsc pracy. Ludzie nie będą musieli dojeżdżać do innych miejscowości. Wreszcie odmieni się Olkuska rzeczywistość.

oko
oko

[quote name=”Dobra zmiana”][quote name=”oko”][quote name=”rtv”]https://www.youtube.com/watch?v=fjgtATwPfO0[/quote]

Burmistrz przez 3 lata chodzi w tej samej nowej niewyprasowanej koszuli.[/quote]

Nie obgaduj i nie oczerniaj populisto. Burmistrz Piaśnik to jeden co najmniej od 20 najlepiej ubrany włodarz. Dba o wygląd i prezencję, Młodzi mogą się schować, pozostało im tylko zazdrościć i pisać złośliwe wpisy.[/quote]

Jesteście już kompletnie poj… zobacz film i odzywaj się. Wszyscy kandydujący w jakichkolwiek wyborach powinni mieć robione badania psychotechniczne.

locomotive
locomotive

Trzeba przyznać, że co do ubioru to nie ma mu co zarzucić. Prawie 2 lata od wyboru i idzie mu coraz lepiej. Wgrał ze Związkiem Komunikacji, dużo inwestycji, może nie elokwentny ale kieruje gospodarską ręką. Ogląda każdą złotówkę po kilka razy zanim ją wyda, bo to grosz publiczny.

Dobra zmiana
Dobra zmiana

[quote name=”oko”][quote name=”rtv”]https://www.youtube.com/watch?v=fjgtATwPfO0[/quote]

Burmistrz przez 3 lata chodzi w tej samej nowej niewyprasowanej koszuli.[/quote]

Nie obgaduj i nie oczerniaj populisto. Burmistrz Piaśnik to jeden co najmniej od 20 najlepiej ubrany włodarz. Dba o wygląd i prezencję, Młodzi mogą się schować, pozostało im tylko zazdrościć i pisać złośliwe wpisy.

oko
oko

[quote name=”rtv”]https://www.youtube.com/watch?v=fjgtATwPfO0[/quote]

Burmistrz przez 3 lata chodzi w tej samej nowej niewyprasowanej koszuli.

oko
oko

[quote name=”rtv”]https://www.youtube.com/watch?v=fjgtATwPfO0[/quote]

20 baniek wlazło co z tego jest kolejne 20 do dodania.

aaa
aaa

[quote name=”theon”]a Pan Starosta fejsuje że to głupie i za drogie, bo drogi po wolbromskich wsiach lepiej łatać – i komu tu wierzyć ? :lol:[/quote]

Bo to nie starosta olkuski, ale bolesławsko-kluczewsko-wolbromski.

rtv
rtv
theon
theon

a Pan Starosta fejsuje że to głupie i za drogie, bo drogi po wolbromskich wsiach lepiej łatać – i komu tu wierzyć ? 😆

impressed
impressed

I bardzo dobrze. W ratuszu musi coś powstać, bo szkoda takiego obiektu. Kto był na dole ten wie że to miejsce aż prosi się o zagospodarowanie.

Mixx
Mixx

Pan Witecki jak zrobi zdjęcia to nawet do podziemi nie trzeba schodzić. Widać, że Fachowiec.

nie przejdzie
nie przejdzie

projekt niestety nie przejdzie, bo to tyle pieniążków kosztuje a na wsiach wszystkie remizy do wyborów trzeba odmalować 🙁

Młody
Młody

„… Olkusz zyska piękny i atrakcyjny turystycznie obiekt – komentuje olkuski burmistrz Roman Piaśnik.”

O sukcesie należy trąbić na mecie a nie na starcie tym bardziej że poprzedni burmistrz też o tym trąbił …

„Autor: Katarzyna Ponikowska
2013-11-04,
źródło: Naszemiasto.pl
Muzeum podziemne w Olkuszu coraz bliżej. Gmina Olkusz złożyła wniosek o dofinansowanie nowoczesnej multimedialnej trasy turystycznej, którą chce stworzyć w podziemiach olkuskiego ratusza.”