Grupa Przyjaciół z Olkusza – Ireneusz Cieślik, Olgerd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan i Dariusz Rozmus – odebrała we wtorek w krakowskim Urzędzie Miasta z rąk rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Wojciecha Nowaka Nagrodę im. Księdza Stanisława Musiała, która przyznawana jest za działania na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Ich głos nawołujący o pamięć po tysiącach mieszkańców Olkusza został usłyszany i zauważony. W tym roku to prestiżowe wyróżnienie otrzymał również Stefan Wilkanowicz, wybitny intelektualista działający na rzecz pojednania, który został nagrodzony za całokształt swojej pracy.
Czytaj więcej i komentuj artykuł…
Relacja filmowa:
[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”]
1. Kto w Olkuszu historię „uwiecznia prawdziwie”?
2. Dlaczego nagroda „trąci judaszowymi srebrnikami” i co konkretnie Pani zarzuca jej fundatorom oraz olkuskim laureatom?
3. Co zawiera ta „reszta”, która jest milczeniem?
4. W czym praktycznie wyraża się męczeństwo i tragedia Narodu Polskiego, która jak Pani twierdzi trwa nadal?
Będę wdzięczny za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.[/quote]
Z tego co zauważyłam eryka ironicznie odniosła się do nagrodzonych a Berta tego nie zrozumiała :). Berta wiele nie rozumie więc nie ma sensu zadawać jej pytań i liczyć na sensowne odpowiedzi. 🙂
[quote name=”Berta”]….. Tak mało się orientujesz co dzieje się w Olkuszu i kto historię uwiecznia obiektywnie. Ta nagroda trąci judaszowymi srebrnikami. Reszta na ten temat jest milczeniem, a męczeństwo i tragedia Nardu Polskiego trwa nadal.[/quote] …..
Pani Berto. ponieważ ja także chciałbym lepiej orientować się w tym co się dzieje w Olkuszu proszę o oświecenie mnie i odpowiedź na poniższe pytania.
1. Kto w Olkuszu historię „uwiecznia prawdziwie”?
2. Dlaczego nagroda „trąci judaszowymi srebrnikami” i co konkretnie Pani zarzuca jej fundatorom oraz olkuskim laureatom?
3. Co zawiera ta „reszta”, która jest milczeniem?
4. W czym praktycznie wyraża się męczeństwo i tragedia Narodu Polskiego, która jak Pani twierdzi trwa nadal?
Będę wdzięczny za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
[quote name=”eryka”]Grupa Przyjaciół z Olkusza od kilkunastu lat próbuje naprawić grzech milczenia niepamięci olkuszan i walczy z ich antysemityzmem. Dzięki wprost heroicznym staraniom tej Grupy olkuszanie mogli po raz pierwszy w swojej powojennej historii skonfrontować się z żydowskimi dziejami miasta, bo dotychczas tylko oni przypominali historię Żydów olkuskich i nikt więcej.[/quote]
Nie rozśmieszaj mnie (moderacja). Tak mało się orientujesz co dzieje się w Olkuszu i kto historię uwiecznia obiektywnie. Ta nagroda trąci judaszowymi srebrnikami. Reszta na ten temat jest milczeniem, a męczeństwo i tragedia Nardu Polskiego trwa nadal.
[quote name=”Hugo Knote”][quote name=”Dyl_Sowizdrzał”]Nie polityczna poprawność lecz zwykła, ludzka elementarna przyzwoitość determinuje normalny stosunek do innego narodu zwłaszcza w sytuacji gdy mamy do czynienia z bezprzykładnym mordem wielu milionów ludzi. Nas nikt i nigdy nie nauczy rozumu , pisze HK. Rozumiem, że mówiąc „Nas” pisze w pierwszej kolejności o sobie. Rozumiem, że Holocaust był „dobrą lekcją „rozumu” dla Hugo Knote, skoro nie znajduje w nim miejsca nawet na „polityczną poprawność” nie mówiąc już o czymś tak wyrafinowanym jak współczucie i pamięć.
Wielki szacunek i poważanie dla laureatów.[/quote]
„Matka Teresa z Kalkuty”.[/quote]
Scharfurer Palitsch
[quote name=”Hugo Knote”]
„Matka Teresa z Kalkuty”.[/quote]
„Pies Pluto from Disneyland.”
[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”]Nie polityczna poprawność lecz zwykła, ludzka elementarna przyzwoitość determinuje normalny stosunek do innego narodu zwłaszcza w sytuacji gdy mamy do czynienia z bezprzykładnym mordem wielu milionów ludzi. Nas nikt i nigdy nie nauczy rozumu , pisze HK. Rozumiem, że mówiąc „Nas” pisze w pierwszej kolejności o sobie. Rozumiem, że Holocaust był „dobrą lekcją „rozumu” dla Hugo Knote, skoro nie znajduje w nim miejsca nawet na „polityczną poprawność” nie mówiąc już o czymś tak wyrafinowanym jak współczucie i pamięć.
Wielki szacunek i poważanie dla laureatów.[/quote]
„Matka Teresa z Kalkuty”.
Nie polityczna poprawność lecz zwykła, ludzka elementarna przyzwoitość determinuje normalny stosunek do innego narodu zwłaszcza w sytuacji gdy mamy do czynienia z bezprzykładnym mordem wielu milionów ludzi. Nas nikt i nigdy nie nauczy rozumu , pisze HK. Rozumiem, że mówiąc „Nas” pisze w pierwszej kolejności o sobie. Rozumiem, że Holocaust był „dobrą lekcją „rozumu” dla Hugo Knote, skoro nie znajduje w nim miejsca nawet na „polityczną poprawność” nie mówiąc już o czymś tak wyrafinowanym jak współczucie i pamięć.
Wielki szacunek i poważanie dla laureatów.
[quote name=”klara”]Panie, Piotrze Nogieć, nie uważa pan, ze trochę pana za dużo pod tym artykułem. Czy pan planuje start w przyszłorocznych wyborach? Jak nie, to odpocznij sobie trochę, bo inaczej dostaniesz zadyszki.[/quote]
Eryko, klaro, pamiec i jeszcze wielu innych w jednej osobie na forum.
No właśnie, taka jest między nami różnica, że ty produkujesz się tutaj pod kilkunastoma nickami, z kilku zarejestrowanych kont obdzielasz siebie samego plusami, a adwersarzy minusami, a ja piszę tylko z jednego konta, co może sprawiać wrażenie mnogości. Ale to ciebie tak naprawdę jest tutaj najwięcej, bez trudu można policzyć. A jeżeli już do mnie piszesz miej odwagę pisać pod własnym nazwiskiem, wstydzisz się swoich wpisów, nie dziwię się ;).
Grupa Przyjaciół z Olkusza od kilkunastu lat próbuje naprawić grzech milczenia niepamięci olkuszan i walczy z ich antysemityzmem. Dzięki wprost heroicznym staraniom tej Grupy olkuszanie mogli po raz pierwszy w swojej powojennej historii skonfrontować się z żydowskimi dziejami miasta, bo dotychczas tylko oni przypominali historię Żydów olkuskich i nikt więcej.
Panie, Piotrze Nogieć nie uwaza pan, ze troche pana za duzo pod tym artykulem. Czy pan planuje start w przyszlorocznych wyborach?. Jak nie, to odpocznij sobie troche, bo inaczej dostaniesz zadyszki.
[quote name=”chińczyk”]Nie słyszałem audycji, ale nie bulwersuje mnie nazywanie rzeczy po imieniu. Środowisko w naszym mieście, poziom dyskusji i podejście (…) Przypomnę, że wiele działań jest krytykowanych, a dopiero ludzie z zewnątrz pokazują nam, co należy docenić. Przykre to, ale właśnie tak to widzę.[/quote]
Nawet jeżeli padły mocne słowa nikt nie powinien się obrażać. Tylko wyróżnieni tak naprawdę wiedzą, ile wysiłku ich to kosztowało, ile barier musieli pokonać, aby zaledwie oddać cześć tym, którym się należy. Najważniejszym jest wyciągnąć z tego ważnego wydarzenia odpowiednie wnioski. Ci, którzy decydują w naszym mieście, powinni wspierać wszelkie inicjatywy zmierzające do budowania jedności, a zdecydowanie odżegnywać się oraz ignorować próby podziałów i przejawów nienawiści, tym bardziej, gdy uzasadnia się je rzekomym patriotyzmem i troską o wolną ojczyznę. Nie trzeba z tym walczyć, wystarczy nie wspierać, CO NIESTETY W OLKUSZU SIĘ ZDARZA.
czterech wspanialych i nikt inny. powinnismy pamietac o tamtych czasach i o tym co hitlerowcy-Niemcy nam Polakom i Zydom zrobili. ale moze by tak zrobili cos dla wspolczesnych – zwyklych olkuszan. najlatwiej wspominac juz napisana i znana historie a moze by tak pomogli starszym, bezdomnym, wielodzietnym, bezrobotnym. watpie – nie potrafia. wychwalaja sie sami i wpadaja w samo- uwielbienie. rozdmuchana praca i dzialalnosc.
Nie slyszalem audycji, ale nie bulwersuje mnie nazywanie rzeczy po imieniu. Środowisko w naszym miescie, poziom dyskusji i podejscie do wielu spraw pozostawiaja wiele do życzenia. Przypomne, ze wiele dzialan jest krytykowanych, a dopiero ludzie z zewnatrz pokazuja nam, co nalezy docenic. Przykre to, ale wlasnie tak to widze.
[quote name=”Jan”]Przyłączam się do gratulacji dla olkuskich laureatów. Natomiast byłem wprost zaszokowany tym, jak opowiadali o Olkuszu, olkuskim ciemnogrodzie i antysemitach w audycji Radia Kraków…[/quote]
Olkusz jest CIEMNOGRODEM, jeżeli rzeczywiście tak mówili mieli rację.
Przyłączam się do gratulacji dla olkuskich laureatów.Natomiast byłem wprost zaszokowany tym, jak opowiadali o Olkuszu,olkuskim ciemnogrodzie i antysemitach w audycji Radia Kraków.Przypominanie żalów sprzed lat.,wciąż ten problem cmentarza-pokazywanie się,jacy to my jesteśmy bohaterscy w tym olkuskim grajdołku…Dziwię się głownie Olgerdowi Dziechciarzowi,człowiekowi rozważnemu.Jest takie powiedzenie:nie pluje się do własnej zupy
[quote name=”no tak …”]No tak, tylko Grupa Przyjaciół z Olkusza pamięta o tragedii Żydów olkuskich …
http://www.umig.olkusz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2378:70-rocznica-likwidacji-olkuskiego-getta-relacja&catid=14&Itemid=110%5B/quote%5D
… nie tylko Grupa Przyjaciół pamięta, i należy się z tego cieszyć. Myślę jednak, że wyróżnienie akurat tych osób wynika z tego co powiedział Irek Cieślik: ” – Przede wszystkim jestem wzruszony i zaszczycony, ale muszę też powiedzieć o swoim zakłopotaniu. Kiedy podejmowaliśmy te działania, nie myśleliśmy, że robimy coś wielkiego. Bo w końcu czy jest czymś nadzwyczajnym dbanie o groby przodków, o zabytki, dokumentowanie tego, co po przodkach zostało i pamiętanie o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce na naszym terenie, a przede wszystkim pamięć o mieszkańcach, którzy mieli tak tragiczny los? – pyta retorycznie Ireneusz Cieślik, jeden z nagrodzonych.”
No tak, tylko Grupa Przyjaciół z Olkusza pamięta o trgedii Żydów olkuskich …
http://www.umig.olkusz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2378:70-rocznica-likwidacji-olkuskiego-getta-relacja&catid=14&Itemid=110
Temat pamięci o Żydach jest trudny, pojawia się na łamach Przeglądu co jakiś czas i przy różnych okazjach. Moje zdanie od zawsze jest takie samo, wyrażam je w komentarzach chętnie, mój pogląd nie jest związany z żadną modą, i nie można tego zarzucić nagrodzonym, ponieważ aktywnie pamiętają od bardzo dawna, niezależnie od rządzącej opcji politycznej.
Żydzi byli historią naszego miasta, pewnie niewiele się pomylę, gdy napiszę, że stanowili połowę mieszkańców, nie pamiętanie o nich, o ich wielkiej tragedii, jest akceptacją niewybaczalnej zbrodni hitlerowskiej.
Prusowie i Ormianie nie byli mieszkańcami naszej ziemi, pamięć akurat o Żydach wynika z pamięci o mieszkańcach Olkusza.
Przedstawiłem opinię, z którą nie musisz się, Hugo Knote, zgadzać. Wiem, że nie jestem najwłaściwszą osobą do pełnienia roli adwokata narodu żydowskiego, i nie taki jest mój zamiar, jak również nie reprezentuję poglądów wymienionych nagrodzonych. Wszystko co myślę na ten temat napisałem.
Napisałeś Piotrze w swoich postach wiele mądrych, modnych a obecnie bardzo chwytliwych, lecz populistycznych zdań oraz opinii. Zdecydowanie zachowałeś poprawność polityczną na obecne czasy. Dzisiaj jest „pasee” i niebezpiecznie, negatywnie wyrażać się o wspomnianej nacji. Nie neguję i nie zabraniam kultywowania pamięci o ludach zamieszkałych w granicach dawnej jak i obecnej Rzeczypospolitej Polskiej, lecz nie widzę żadnego, ale to żadnego powodu by pewne nacje gloryfikować i wywyższać. Nie wszyscy pozytywnie zapisali się dla naszego państwa i narodu. Dlaczego nikt nie rozczula się np. o Prusach, których wyrżnięto w pień w imię jedynej słusznej wiary lub o Ormianach? Zło i okrucieństwo należy obnażać i napiętnować, tylko, że traktuje się to wybiórczo w zależności od obowiązujących trendów i poprawności politycznej. To jest właśnie powodem, iż to mnie bulwersuje i boli. Miałem wielu sąsiadów i nie każdy zasłużył na pozytywną opinię.
Serdecznie pozdrawiam
[quote name=”Hugo Knote”]”…Nas natomiast nikt i nic nie nauczy rozumu i właśnie, dlatego nikt nas nie szanuje. Wybacz, że to powiem, ale nie rozśmieszaj mnie, bo mi zajady popękają. Olkuszanie pokochali żydów, olkuszanie boją się żydów i właśnie taka jest kolejność i poprawność.[/quote]
Polacy nie potrzebują Żydów, aby dzielić się i wykazywać brak rozumu. Nie szanujemy siebie nawzajem, a podziały są bardzo duże i widoczne, a skoro tak, trudno liczyć na szacunek od innych. Jeżeli twierdzisz, że Polacy niczego się nie nauczyli, to akurat od Żydów powinniśmy nauczyć się najwięcej. Nigdzie nie napisałem, że olkuszanie pokochali Żydów, nikt od nas tego nie oczekuje, ale należy im się nasza pamięć i szacunek, i tym, niestety, muszą zajmować się nagrodzeni. Niestety, ponieważ to powinno być dla olkuszan oczywiste. Jeżeli Polacy będę mądrzy i zjednoczeni, nikt nam nigdy nie zagrozi, nie będziemy musieli się nikogo bać, a Żydów w szczególności.
Od lat mieszkam w Olkuszu i nigdy się Żydów nie bałam,
natomiast uprzedzona jestem do wszelkiego rodzaju filosemitów, bo ich należy się bać.
Hugo Knote, najwięcej prawdy w tym co napisałeś jest to, że olkuszanie boją się Żydów. Tylko że mnie to niewiele obchodzi. Żydzi przez wieki byli mieszkańcami naszego miasta, takimi samymi jak inni. Zostali brutalnie wypędzeni i bestialsko wymordowani, i choćby tylko za to należy im się pamięć i wielki szacunek. Nie mnie oceniać co jest bardziej istotne w stosunkach polsko-żydowskich, mądrość Żydów, czy „polskość” Polaków, wiem jedno, najwybitniejsi światowi naukowcy, muzycy, kompozytorzy są lub byli Żydami – dlatego mam powody, aby ich podziwiać, nie mam żadnych, aby ich nienawidzieć. A gdyby hitlerowcy nie wypędzili i nie wymordowali Żydów to co? Gdyby nie II wojna światowa mieszkalibyśmy razem do dzisiaj. Przeprowadziłem sporo wywiadów ze starszymi, w większości już nieżyjącymi mieszkańcami naszego miasta, którzy Żydów dobrze pamiętali, i wyobraź sobie, nikt nie wyrażał się o nich negatywnie, skąd więc Twoja obawa i ten agresywny pogląd na ich temat?
Do PIotra Nogiecia
Drogi Piotrze miałem o Tobie jednak lepsze zdanie, lecz widzę, iż i Ty na fali żydostwa również zdurniałeś. Kiedyś Tobie i tobie podobnym odbije się to czkawką. Starozakonni zawsze umieli prowadzić długofalową politykę. Nas natomiast nikt i nic nie nauczy rozumu i właśnie, dlatego nikt nas nie szanuje. Wybacz, że to powiem, ale nie rozśmieszaj mnie, bo mi zajady popękają. Olkuszanie pokochali żydów, olkuszanie boją się żydów i właśnie taka jest kolejność i poprawność.
[quote name=”olkuszanin R”]Szczere gratulacje dla całej czwórki! Jesteśmy dumni z Was![/quote]To prawda. Myślę, że wymienieni sami kiedyś nie wierzyli, że uda im się przekonać olkuszan do szacunku dla Żydów. Kto mógł przypuszczać, że cienka broszurowa książeczka, potem wygrzebywane z uporem i mozołem macewy z błota, zapoczątkują nową historię, historię, która już zmieniła nasze miasto. Krok za krokiem, cierpliwie, coraz liczniejszymi publikacjami, pracami naukowymi, odbudową i rekonstrukcją cmentarzy, postawą godną do naśladowania, doszli do dzisiejszego dnia, przypieczętowanego przez samych najważniejszych.
Mogę przypuszczać, że dla nich samych największą nagrodą jest jednak to, że olkuszanie zauważają i szanują ich wysiłek, że zrekonstruowany cmentarz stoi, a ważne miejsca otaczaną są czcią. W Olkuszu dewastowanie miejsc pamięci już nie jest popularne, kiedyś było inaczej.
Wielki szacunek dla nagrodzonych, oraz wszystkich tych, których zdołali przekonać.
Szczere gratulacje dla calej czworki! jestesmy dumni z Was!