domek

Mieszkania do 50 m kw., domy w Olkuszu i najbliższych okolicach, działki w Kluczach oraz domki letniskowe – tego najczęściej szukają w powiecie olkuskim klienci biur nieruchomości. Zdaniem pośredników nieruchomości, to dobry czas na kupno własnego „M”. Ceny mieszkań są teraz bardzo zróżnicowane, a ofert sprzedaży nie brakuje.

Jeszcze trzy lata temu cena za m kw. mieszkania na rynku wtórnym wahała się od 3 do 3,5 tys. złotych. Teraz rozrzut cenowy jest zdecydowanie większy, a i ofert sprzedaży jest sporo. – Olkusz jest miastem, gdzie nadal chętnie osiedlają się mieszkańcy Krakowa, nawet mimo dużego spadku cen lokali w Krakowie. Na naszym lokalnym rynku nieruchomości powiało optymizmem. Na początku roku kilkukrotny wzrost stóp procentowych wywołał lekki zastój, ale banki dopasowały swoje oferty kredytowe do potrzeb rynku. Około 90 procent klientów kupuje na kredyt. To dobry czas na zakup mieszkania. Kupujący mają duży wybór pod względem metrażu i cen, a sprzedający są skłonni do ustępstw cenowych – twierdzi Beata Walków, właścicielka jednego z olkuskich biur nieruchomości. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu- , trzypokojowe, do 50 m kw. Ceny są na każdą kieszeń: od 2 tys. do 4 tys. złotych za m kw. Oczywiście mieszkania komfortowe, po kompleksowych remontach, są droższe. – Jesienią powinno być jeszcze większe zainteresowanie kupnem mieszkań, ponieważ powoli wygasa program „Rodzina na swoim” – dodaje Elżbieta Karalińska, właścicielka „Nieruchomości na Jurze”.

Jeśli ktoś chce kupić dom, musi liczyć się z wydatkiem zazwyczaj od 150 tys. złotych, do ponad miliona złotych za rezydencje położone na atrakcyjnych działkach. Klienci szukają na ogół domów po remoncie, zlokalizowanych na  ładnie zagospodarowanych działkach, w cenie do 400 – 450 tys. złotych. Od lat największym zainteresowaniem pod tym względem cieszy się Olkusz i najbliższe miejscowości: Sieniczno, Podgrabie, Bogucin Mały, Osiek czy Żurada. Niesłabnącą od dawna popularnością mogą chwalić się Klucze. – Coraz trudniej znaleźć tam ciekawą ofertę. Klienci zaczynają szukać działek również w gminie Trzyciąż, mając na uwadze, że jest to proekologiczna, zielona gmina – dodaje Beata Walków.

Między cenami nieruchomości w Olkuszu i Kluczach jest duża różnica. – W Kluczach mieszka się jak na wsi, a żyje jak w mieście. Z jednej strony sielska, spokojna okolica, z drugiej – wszelkie udogodnienia jak szkoły, przychodnia, sklepy. W miejscowościach na terenie tej gminy preferowane są domy do 250 tys. złotych, ale w samych Kluczach takich domów na sprzedaż praktycznie nie ma. Jeszcze do niedawna działki budowlane były tu bardzo drogie, od 120 do 180 złotych za m kw. Marzeniem klienta jest 10-arowa działka za 100 złotych za m kw. Takie nieruchomości to prawdziwa rzadkość. W ofercie przeważają działki budowlano – rolne, o powierzchni 20 i więcej arów, od 80 złotych za m kw.  – uważa Elżbieta Karalińska. Pożądanym miejscem na budowę domu w Olkuszu jest Mazaniec i Krucza Góra. – Działki kosztują od 100 złotych za m kw. Oczywiście wszystko zależy od lokalizacji. Za działkę o powierzchni 1000 m kw i szerokości około 20 metrów, przy drodze asfaltowej trzeba zapłacić od 150 złotych za m kw. – informuje Beata Walków.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
górnik
górnik
12 lat temu

podkopany Mazaniec ze szkodami górniczymi-tez mi atrakcja