25lecie_2_lo_1

25 lat to młodość! Młodość w życiu człowieka i młodość w życiu szkoły. Najpiękniejsze lata! Tyle lat działa II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Olkuskiej w Olkuszu. Impreza jubileuszowa odbyła się 19 kwietnia br. Szkoła została założona 1 września 1987 roku jako Zespół Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Jana Kochanowskiego z zamiarem utworzenia szkoły o profilu sportowym. Dyrektorem został mgr Jan Łaskawiec, jego zastępcą mgr Teresa Boczkowska.

Od 1 września 1991, po wybudowaniu oddzielnego budynku przy ulicy Żeromskiego, Liceum stało się jednostką samodzielną. W latach 1991-2007 jej dyrektorem była mgr Anna Kafel a zastępczyniami mgr Magdalena Szlęzak i mgr Kystyna Adamus. Od roku 2007 II Liceum kieruje mgr Iwona Sroka. Wicedyrektorem jest mgr Katarzyna Tumiłowicz. W roku 1997 Liceum zostało uhonorowane Sztandarem, który zaprojektował i wykonał artysta plastyk Stanisław Stach.

Na wspomnianą uroczystość jubileuszową przybyli zaproszeni Goście: Starosta Powiatu Jerzy Kwaśniewski, Wiceburmistrz Miasta dr Włodzimierz Łysoń, przedstawiciele Urzędu Powiatowego i Miejskiego, Dyrektorzy szkół  ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych Miasta i Powiatu, przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Krakowie, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół z Niemiec: Gimnazjum w Kirn oraz Gimnazjum w Traben-25lecie_2_lo_3Trarbach, Proboszcz parafii, który odprawił wcześniej okolicznościową mszę św. w osiedlowym kościele parafialnym – a  przede wszystkim licealiści, których dzisiejszy dzień jest świętem pamięci i budującej się tradycji ich Szkoły.

– Jakie były minione lata? – pyta w swoim wystąpieniu Dyrektor Liceum mgr Iwona Sroka. Twierdzi, że ze wszech miar pomyślne. Liceum sprostało wymogom zmieniającego się czasu i wyzwaniom epoki. Szkoła jest nowoczesna tak pod względem wyposażenia, jak i metod nauczania i organizacji pracy m. in. żeby wymienić tu wprowadzenie elektronicznego dziennika „Librus”, jedynej takiej inicjatywy, obok Zespołu Szkół nr 4, w powiecie.

Nauczyciele  pracujący w Liceum to zespół ludzi twórczych, nieszablonowych, sięgających po niebanalne rozwiązania i metody nauczania. W minionym ćwierćwieczu  pracowało tu, w pełnym lub częściowym wymiarze godzin, 154 nauczycieli. Obecnie grono pedagogiczne liczy 30 pedagogów. Odeszli na zawsze: Krystyna Adamus, Krystyna Bugajska, Paulina Pilchowicz, Stanisław Marynowski, Grażyna Ryza, Jolanta Skawińska, Joanna Papiernik.
Szkoła zanotowała w tym czasie liczne, wspaniałe sukcesy naukowe, artystyczne, sportowe.

Korzystając z pięknie wydanego okolicznościowego albumu wymieńmy – zdaniem nauczycieli – osiągnięcia najbardziej znaczące. Największymi laurami został nagrodzony Michał Kijak, trzykrotny Laureat Olimpiady Chemicznej, dwukrotny Olimpiady Fizycznej, jeden raz był Laureatem Olimpiady Matematycznej. Michał zajął IV miejsce w Międzynarodowej Olimpiadzie  Chemicznej w Tajlandii w roku 1998/1999 i został jej Laureatem. Takim wychowankiem nie może się pochwalić chyba żadna szkoła ponadgimnazjalna w Olkuszu, a być może i w Województwie. Miłosz Kaleciński i Tomasz Krajewski zajęli I miejsce w Polsce w Olimpiadzie Geograficznej i Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. 25_lecie_2_lo_4Laureatem tej Olimpiady był również Marcin Zieliński. Marcin Styczeń zajął w roku 1996/97 III miejsce w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego. Marcin Styczeń jest obecnie dziennikarzem i piosenkarzem, preferującym poezję śpiewaną. Monika Wandzel została Laureatką Olimpiady Artystycznej, Anna Oleksy dwukrotną Laureatką Olimpiady Chemicznej i Fizycznej, Gniewomir Zajączkowski został Laureatem Olimpiady Artystycznej. Wielu innych uczniów dotarło do finałów etapu centralnego różnych poważnych olimpiad naukowych (Katarzyna Mossór, Piotr Sulich, Klemens Noga, Ewa Kasprzyk – dwukrotnie, Marcin Poskart). Zawodowym aktorem został absolwent Szkoły Artur Gotz, a wokalne sukcesy odnotowali w swoim czasie bracia Maciej i Kuba Molędowie. Wymienione powyżej sukcesy wpisały się w  pierwszą połowę minionego dwudziestopięciolecia Szkoły.

W ostatnich latach najbardziej znaczące sukcesy edukacyjne to: osiągnięcia  Filipa Maśki, Laureata Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców, który będzie po raz drugi uczestniczył jako reprezentant Polski na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców w Holandii  i finaliści Olimpiad: Michał Jaźwiec, Patrycja Strzelec. W dokonaniach wokalnych Karolina Ziarno i jej Zespół otrzymała Grand Prix w XVI Małopolskim Konkursie poezji śpiewanej „Kraina Łagodności”, Anna Wójcik – wyróżnienie I stopnia w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Młodych Artystów Nieprofesjonalnych. Wyróżnienia w konkursach artystycznych otrzymali także: Łukasz Sobiecki i Anna Czyżowska.

W działalności sportowej Drużyna II LO została Mistrzem Województwa Małopolskiego w badmintonie, Bartosz Karoń – to Mistrz Polski w biegach górskich, reprezentant Polski w biegach przełajowych na Mistrzostwach Świata. Również reprezentantem Polski w biegach przełajowych jest Michał Czarnota.

W swoim wystąpieniu Dyrektor Liceum podkreśliła rozwinięcie szerokiej współpracy z  rówieśnikami z krajów Unii Europejskiej. Od roku 1993 nawiązano współpracę z Gimnazjum niemieckim w Kirn, a w roku 1997 z historycznym gimnazjum (Szkoła ta istnieje już25lecie_2lo_2 ponad 400 lat!) w Traben-Trarbach. Wspólne poczynania muzyczne chóru II LO i big-bandu z tej szkoły zaowocowały zdobyciem I miejsca w Międzynarodowym Konkursie organizowanym pod egidą Unii Europejskiej „Niemcy i ich wschodni sąsiedzi w drodze do wspólnej Europy”. Chór Liceum koncertował także w katedrze w Trarbach. Szkoła nawiązała współpracę ze szkołą francuską – Liceum w Clermont – Ferrand. – „Realizujemy także projekty unijne w zakresie języków obcych. W ramach tych projektów – mówi Dyrektor – uczniowie uczęszczają na bezpłatne lekcje języka angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego, wyjeżdżają na warsztaty językowe, uczestniczą w darmowych kursach językowych w Londynie. Współpraca z Niemcami trwa już 20 lat, a ostatnio nawiązaliśmy bardzo atrakcyjną współpracę z zaprzyjaźnioną Regional High School Ort w Ramla-lod w Izraelu. Po raz pierwszy gościliśmy u nas grupę 55 uczniów z tej szkoły.”

Swoje wystąpienie Dyrektor Iwona Sroka zakończyła następująco: „Celem i ambicją dyrekcji szkoły i grona pedagogicznego jest i zawsze było prowadzenie wzorcowego Liceum Ogólnokształcącego, takiego, które spełnia nie tylko oczekiwania uczniów i rodziców, ale także sprosta wyzwaniom współczesnego świata w XXI wieku”.

Uroczystość została zakończona występami artystycznymi szkolnych zespołów uczniowskich.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:29277}{joomplu:29267}{joomplu:29254}{joomplu:29244}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SS
SS
12 lat temu

Wanda pisz częściej 😀

wanda z orlanda
wanda z orlanda
12 lat temu

Ło mater dei, tylko gratulować! Uroczystość wielka, pompa duża, gratulacje jeszcze większe. Ale wzrok mój słaby fotografie przyciągneły. Aż żem okular ubrała, bo dojrzeć nie mogłam. A zdjęcie co to uwagę wandową skupiać zaczęło, to radny pis Kmita Łukasz co siedzi frontem zwrócony do Żaka Czesława z powiatu. Matko niebieska toż to feagment chyba jakiej sceny balkonowej czy ki czort? Kmita Łukasz tak wpatrzony w oczy Żaka Czesława, jakby go chciał połknąć w całości. Mój stary takie numery odstawiał jak młodsza byłam. Ale to tylko jak mu się na amory zbierało. WIedziałam, że coś w sypialni grane będzie, a stary się stroić zaczyna. Mówiłam na to wzrok zboka. Stary już wiedział co będzie jak maślane oczy i szparę zębową wywali przed oblicze moje 🙂 Pozdrawiam z Orlanda 🙂