oc

Ponad 50 tysięcy kierowców sprawdza w ciągu roku – na portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego –  czy i gdzie polisę OC ma dane auto, wynika z podsumowania przygotowanego w drugą rocznicę uruchomienia tej usługi.  Jest to 2,5 krotnie więcej niż rok wcześniej.

Sprawdzić OC można na www.ufg.pl (na www.ufg.pl patrz boks: ‘Sprawdź OC dla pojazdu) znając tylko numery rejestracyjne pojazdu. Po zarejestrowaniu na portalu i podaniu adresu mailowego na który ma być wysłana odpowiedź – trafia ona tam, w ciągu kilkudziesięciu sekund. Informacja zawiera tylko nazwę firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę OC oraz okres jej ważności.

– Coraz większą popularnością ta bezpłatna usługa cieszy się wśród osób prywatnych – mówi Wojciech Bijak, dyrektor Biura Ośrodka Informacji UFG (OI UFG). – To właśnie od nich,  pochodziło w drugim roku jej działania, ponad 30 procent zapytań skierowanych do nas tą drogą – dodaje.
Prawo do takiej informacji mają przede wszystkim: osoby poszkodowane w wypadku drogowym (nie zawsze sprawcy kolizji chcą pokazać swoje OC) oraz właściciele pojazdu. Korzystają z niej również osoby zamierzające kupić używane auto, sprawdzając czy ma polisę OC. W praktyce muszą jednak prosić o taką weryfikację właściciela pojazdu, gdyż formalnie to on może mieć dostęp do danych na portalu UFG. Natomiast od 11 lutego 2012 roku informacja ta będzie dostępna dla każdego (w tym dniu wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).

Przed uruchomieniem – na jesieni 2009 roku – elektronicznego formularza ‘Sprawdź OC dla pojazdu’, Ośrodek Informacji UFG udzielał rocznie około 12 tysięcy odpowiedzi w formie pisemnej. W ciągu ostatniego roku liczonego do końca września 2011 roku – poprzez stronę internetową Funduszu – udzielonych zostało łącznie 168 tysięcy takich odpowiedzi, czyli czternaście razy więcej. Najczęściej zapytania pochodziły od firm ubezpieczeniowych (87,5 tys. zapytań) oraz osób prywatnych (50,7 tys.). Kolejne na liście są: kancelarie odszkodowawcze (13,0 tys.), Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz Policja  (patrz wykres).

Do głównych zadań UFG należy wypłata odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, gdy sprawca kolizji nie miał polisy OC lub uciekł z miejsca zdarzenia. Fundusz zajmuje sie również kontrolą i nakładaniem kar za brak komunikacyjnego OC. Ponad to, w ramach tej instytucji, działa Ośrodek Informacji UFG (OI UFG), w którym gromadzone są dane o ubezpieczeniach OC i AC oraz o odszkodowaniach wypłaconych z tych polis. Fundusz jest administratorem tej bazy danych, przekazywanych do OI przez ubezpieczycieli. Pełny katalog gromadzonych informacji określony jest w art. 102 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze