orew1

Od września ubiegłego roku na osiedlu Słowiki w budynku dawnego przedszkola przy ul. Kosynierów działa Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Od dnia otwarcia placówki, wiele się w niej zmieniło. Zaniedbany moloch systematycznie pięknieje, a dzięki wsparciu sponsorów oraz władz samorządowych poszerza swoją ofertę skierowaną do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie i ruchowo.

W minioną środę w siedzibie olkuskiego OREW-u odbyło się oficjalne otwarcie dwóch nowych sal: doświadczania świata i integracji sensorycznej do rehabilitacji osób z upośledzeniami umysłowymi i ruchowymi. Obie inwestycje zostały sfinansowane z Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Projekt złożony przez członków PSONI zyskał aprobatę prawie półtora tysiąca ludzi, co zaowocowało kwalifikacją do wojewódzkiego BO i przeznaczeniem niespełna 100 tysięcy złotych na remont pomieszczeń i zakup nowoczesnego sprzętu.

Radości z powstania sal terapeutycznych nie kryje prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Anna Kostulska. – Wielka jest nasza radość z tego dnia. Wspólnymi siłami sprawiamy, że nasz Dom stale pięknieje i staje się coraz bardziej funkcjonalny. Nie robimy tego z myślą o sobie, tylko z myślą o naszych chorych dzieciach – zaznacza Kostulska, notabene rodzic niepełnosprawnej córki.

orew3

Na zaproszenie Stowarzyszenia i pracowników OREW-u odpowiedziało wielu gości. Część z nich jest z ludźmi zaangażowanymi w remont zapuszczonego i ogromnego budynku od samego początku. Nie tylko wspierają inicjatywę finansowo, ale także poświęcają swój czas i energię na działanie na rzecz niepełnosprawnych. Dzisiaj siedziba Ośrodka i zarazem PSONI przypomina podobne placówki w różnych miejscach całego kraju, ale jeszcze kilka miesięcy temu było tam zupełnie inaczej. – Ruina, do generalnego remontu. Nie było i nadal nie jest łatwo, ale robimy co w naszej mocy, aby każdego tygodnia nasz obiekt wyglądał lepiej. Zasługa w tym wielu ludzi o gorących sercach, bez których nie wyobrażamy sobie naszego funkcjonowania – zaznacza dyrektor OREW-u Tadeusz Żuchowicz.

orew10

Oczywiście do zrobienia pozostało jeszcze wiele. Gospodarzom obiektu marzy się adaptacja piętra na w pełni wyposażone mieszkania. Wtedy ich podopieczni mogliby liczyć na całodobową opiekę. Upłynie jednak trochę czasu zanim plany uda się zrealizować. Na razie przedstawiciele OREW-u i Stowarzyszenia cieszą się z małych rzeczy. Po wymianie okien i drzwi, a także remoncie pomieszczeń oraz toalet, dzięki funduszom uzyskanym z Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego udało się przygotować i wyposażyć w nowoczesny sprzęt dwie sale terapeutyczne. Pierwsza z nich nosi nazwę sali doświadczania świata. Została ona odpowiednio oświetlona, a efektowna iluminacja oraz specjalistyczne urządzenia mają jednocześnie relaksować i zachęcać do wytężonej pracy.

orew6

Druga z nich przeznaczona jest do integracji sensorycznej, czyli pobudzania ośrodkowego układu nerwowego. Tutaj niepełnosprawni poprzez zabawę na podwieszonych siedziskach czy ruchomych platformach uczą się najprostszych rzeczy. Barwny wystrój sali zachęca użytkowników urządzeń do spróbowania swoich sił.

orew2

Przygotowanie obu sal kosztowało prawie 100 tysięcy złotych. Z jednej strony to dużo, ale z drugiej to nadal kropla w morzu potrzeb jeśli chodzi o wykończenie całego obiektu. PSONI oraz OREW mogą jednak liczyć na nieustanne wsparcie swoich przyjaciół. Ci nie tylko przelewają pieniądze na konto Stowarzyszenia, ale także mobilizują kolejne osoby do choćby głosowania w ramach projektów obywatelskich. Do niedawnego sukcesu w głosowaniu nad zadaniami do BO Małopolski, w którym propozycja utworzenia sal zyskała poparcie prawie 1500 osób, doszła również trzecia z rzędu kwalifikacja zadania do bliźniaczego BO, tego w ramach Miasta i Gminy Olkusz.

– W tym miejscu szczególne podziękowania kieruję dla posłanki Lidii Gądek, która od samego początku wspiera nasze działania, służy dobrą radą i nieocenionym wsparciem. Wielkie słowa uznania kierujemy też do innych posłów z naszego terenu, władz województwa i władz samorządowych: Olkusza, Bolesławia oraz Bukowna, a także przedstawicieli lokalnych instytucji i przedsiębiorstw. Gdyby nie oni, to z pewnością dzisiaj nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym obecnie się znajdujemy – mówi Tadeusz Żuchowicz.

orew5

Gospodarze Ośrodka serdecznie dziękują za dotychczasowe wsparcie sponsorom, przedsiębiorstwom: ZGH „Bolesław”, PLAST-MET, Boltech, PWiK Olkusz oraz InGremio.

– Zapraszamy do nas nie tylko potencjalnych darczyńców, ale przede wszystkim rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi. Z każdym tygodniem stajemy się coraz bardziej funkcjonalni i jednocześnie oferujemy szerszy zakres terapii zajęciowej – dodaje Anna Kostulska.

orew9

orew4

orew8

orew7

orew11

orew12

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Motorola
Motorola
4 lat temu

Działka i budynek Gminy Olkusz. Inwestycje w ramach BO z Gminy Olkusz. Ten wkład jest najważniejszy na początku. Obecna rada, oprócz jakiegoś tam zabłąkanego nieudacznika jest najbardziej przychylna działaniom Stowarzyszenia OREWU-u. Ale ze zdjęć widać, że chyba oprócz wyjątków pozostali radni nie byli zaproszeni.

mlody
mlody
4 lat temu

szanuj i podziwiam ale pan Ochab i Grzybinoga to niech lepiej się zajmą swoim zakładem. na kopalni pracują ludzie po 4 lata i dalej są na umowach na czas określony. nowo przyjętego pracownika traktuje się jak śmiecia. same układy i klika. jak nie masz wujka który pracuje na zakładzie to kiepsko.

Romuald
Romuald
4 lat temu

Jednego z pewnością nie można zanegować;- parcie na szkło niektórych osób niewspółmiernie za duże od wykonanych działań. Przystosowanie tego obiektu do zakładanych potrzeb dla tak dużej gminy jak Olkusz powinno być pryszczem. A tak na marginesie, kto doprowadził do dewastacji opisywanego obiektu i z jakiej przyczyny??