Olkusz

Letni Festiwal Organowy „Organy Srebrnego Miasta 2023” pod honorowym patronatem Romana Piaśnika – Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz dobiegł końca. 19 i 20 sierpnia wysłuchaliśmy dwóch ostatnich koncertów.

Każdy koncert poprzedzała prelekcja dr hab. Krzysztofa Urbaniaka, Dyrektora Artystycznego festiwalu, “Organowe podróże”. Prelekcje były niezwykle interesujące, okraszone licznymi ciekawostkami i anegdotami.

Dziś dowiedzieliśmy się, jak historyczny instrument, rozebrany na części pierwsze i opakowany jak bezcenny skarb, którym przecież jest, wyruszył w dwudniową podróż na „leczenie” za granicą.

Części metalowe i drewniane trafiły do różnych warsztatów, przy czym części drewniane, uszkodzone przez szkodniki, dwa i pół miesiąca spędziły w pomieszczeniu opróżnionym z powietrza, co fatalnie wpływa na większość organizmów żywych, w tym drewnojady.

W sobotę na organach zagrali: Piotr Arseniuk z Warszawy i Michael Bennett z Amsterdamu.

Niedziela, po przemówieniach ks. prałata Mieczysława Miarki i Lidii Kalecińskiej, Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla, należała do Maurizio Crociego z Fryburga.

Po koncercie Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, podziękował wybitnym artystom i organizatorom za wysiłek włożony w rozsławianie dźwięku naszych wspaniałych organów.

Letni Festiwal Organowy „Organy Srebrnego Miasta 2023” jest organizowany przez parafię św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu i Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu. Współorganizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a partnerami Województwo Małopolskie, Gmina Olkusz oraz Powiat Olkuski.

Fot. Joanna Szarras

MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze