Zostało już tylko kilka dni, by wymienić „stare pieniądze”, które były w obiegu przed denominacją w 1995 roku. Według szacunków Narodowego Banku Polskiego w naszych domach jest jeszcze ponad 8 miliardów starych monet i banknotów o wartości około 175 milionów nowych złotych!
Ostateczny termin wymiany został wyznaczony w ustawie z 1994 roku. „Stare pieniądze” były w obiegu przed denominacją 1 stycznia 1995 roku, a także przez dwuletni okres przejściowy, do końca 1996 roku.
Wymiany można dokonać w Oddziałach Okręgowych Narodowego Banku Polskiego oraz kasach wszystkich banków krajowych.
Zgodnie z ustawą z 1994 roku tylko banknoty z lat 1974-1993 i monety wyemitowane między 1949 a 1994 rokiem mogą zostać wymienione. Jeśli chcemy sprawdzić, ile pieniędzy nam się należy, możemy skorzystać ze specjalnego kalkulatora umieszczonego na stronie NBP.
Najmniejszą kwotą podlegającą wymianie jest 100 starych złotych. Nie da się zatem wymienić w kasie pojedynczej monety 5 złotowej sprzed denominacji. Należy mieć 20 monet o nominale 5 złotych, by otrzymać 1 grosz nowej emisji.
Pieniądze można też przekazać organizacji Caritas Polska, która wymieni je w Narodowym Banku Polskim. Środki zostaną przekazane na prowadzony przez Caritas program „Skrzydła”, która skupia się na pomocy uczniom w trudnej sytuacji materialnej.
„Skrzydła” to program długoterminowej pomocy skierowany do dzieci – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy z powodu złej sytuacji materialnej w rodzinie wymagają pomocy w formie dożywiania w szkole, zakupu wyprawek z artykułami szkolnymi, dofinansowania do wycieczek szkolnych. Program proponuje objęcie opieki finansowej nad dzieckiem przez firmy i osoby prywatne, które poprzez deklaracje zobowiążą się do wsparcia finansowego ucznia przez okres przynajmniej jednego semestru szkolnego. Obecnie Caritas w Polsce obejmuje opieką 3000 dzieci.
Źródło: www.nbp.pl