Powiat

Zapadający coraz szybciej zmrok, deszcze, jesienna słotna pogoda – to wszystko powoduje pogorszenie widoczności na drogach. Za nieco ponad dwa tygodnie zmienimy czas na zimowy i ciemno będzie jeszcze wcześniej. W takich warunkach zarówno kierowcy, jak i piesi muszą bacznie uważać, bo o wypadek nietrudno. Newralgiczne miejsca to przejścia dla pieszych, które w niektórych lokalizacjach wymagają zdecydowanej poprawy.

Uważajmy wszyscy!

-Każde przejście dla pieszych powinno być naprawdę solidnie oświetlone. Nieraz po zmroku pieszego widać dopiero wtedy, gdy wchodzi na pasy, zwłaszcza jeśli dojście do przejścia jest nieoświetlone czy rosną przy nim drzewa. Jak kierowca ma go zobaczyć wcześniej, gdy jest jeszcze na chodniku czy poboczu? A zdarzają się i takie sytuacje, że pieszy nagle wchodzi na jezdnię, a przecież żadne auto nie zahamuje w miejscu – opowiadają kierowcy.

Wielokrotnie pisaliśmy o drogowych problemach dotyczących i pieszych, i kierowców. Piesi skarżą się na kierowców niekoniecznie zatrzymujących się przed pasami, jeżdżącymi z nadmierną prędkością. Kierowcy z kolei interweniują w naszej redakcji w sprawie pieszych, dla których „zebra” to po prostu przedłużenie chodnika i nie widzą potrzeby, aby nawet rozejrzeć się przed wejściem na pasy. Uważać na drodze muszą wszyscy, a nieodpowiednia infrastruktura w postaci niedoświetlonych przejść dla pieszych znacznie zmniejsza bezpieczeństwo na drodze. O tym chyba nikogo przekonywać nie trzeba.

Będzie jaśniej i bezpieczniej

Porządne oświetlenie i wyraźne wymalowane pasy – to podstawa, aby przejścia były bezpieczne. Na drogach w naszym powiecie kilka takich miejsc zostanie gruntownie zmodernizowanych – przede wszystkim chodzi o oświetlenie i odpowiednie oznakowanie poziome i pionowe. Samorządy pozyskały na ten cel środki z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, W gminie Olkusz rozstrzygnięto przetargi na przebudowę przejścia dla pieszych w rejonie skrzyżowania tzw. drogi chrzanowskiej z ul. Kamyk, a także na budowę przejścia w Rabsztynie.

Gmina zmodernizuje jeszcze dwa przejścia. Pierwsze z nich zlokalizowane jest na wiadukcie 29 Listopada, nieopodal zejścia na basen i park na Czarnej Górze. Druga inwestycja zostanie wykonana w pobliżu połączenia ul. Pakuska z ul. Witosa.

Bezpieczne przejścia powstaną także w ramach powiatowych inwestycji: na ul. Ks. Gajewskiego w Olkuszu, na skrzyżowaniu ul. Kolejowej z ul. Nową w Bukownie oraz w obrębie skrzyżowania dróg powiatowych w Bydlinie nieopodal remizy, a także w Kwaśniowie Dolnym, w obrębie skrzyżowania ulic Kolejowej i Leśnej z ulicą Starczynowską w Bukownie oraz w Zawadzie.

Bukowno z kolei zmodernizuje przejścia na skrzyżowaniu ul. 1 Maja z ul. Pocztową, przy ul. Niepodległości obok wyjścia z targowiska oraz przy ul. 1 Maja naprzeciw wyjścia z tunelu PKP.

Gdzie jeszcze?

Przejść dla pieszych jest sporo. Niestety, nie do wszystkich prowadzą oświetlone chodniki; nie wszędzie pasy są widoczne z odpowiedniej odległości. Jednym słowem – wiele z nich wymaga jeszcze poprawy. Niektóre są szczególnie uczęszczane (jak te w okolicach szkół, marketów, kościołów), ale i te na mniej ruchliwych drogach po prostu muszą być bezpieczne. Oczywiście nawet najlepiej oświetlone przejście nie pomoże, gdy piesi i kierowcy nie będą zachowywać należytej ostrożności.    

Które przejścia dla pieszych wymagają poprawy, przede wszystkim pod kątem oświetlenia i wyraźnie wymalowanych pasów? Jak zawsze ciekawi jesteśmy Waszych opinii. Piszcie do nas, a my na pewno wrócimy do tematu, opisując wskazane przez Was przejścia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
kolo
2 lat temu

Na skrzyżowaniu 29Listopada/Kamyk to przejście jest znikąd do nikąd.. nie ma chodników po żadnej stronie, co widac na fotce.. miasto poza rynkiem i ul. Sosnową to jedna wielka porażka #burmistrza..