Powiat

Wczoraj (08.06. br.)  policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu prowadzili działania prewencyjno – kontrolne „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas akcji policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy, a także na  zgodne z przepisami poruszanie się pieszych.

Akcja „Pieszy”, prowadzona jest na drogach powiatu olkuskiego i odbywa się cyklicznie. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi oraz podniesienie ich świadomości w zakresie zagrożeń występujących na drodze. W ciągu dnia policjanci zwracali uwagę na pieszych popełniających wykroczenia drogowe, szczególnie na przechodzących przez ulice w miejscach niedozwolonych, czy przechodzących przez przejście dla pieszych z telefonem komórkowym. W tym dniu  odnotowano 9 wykroczeń popełnianych przez pieszych. Policjanci reagowali  również na wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych. Takich wykroczeń było 58,w tym 49 dotyczących  nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych.

Policjanci przypominają, że droga jest dla wszystkich, a przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez każdego uczestnika jest obowiązkiem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami:

-pieszy wchodzący na przejście dla pieszych  ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych,

-zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

-pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność,

-zabronione jest korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechłodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych – w sposób który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany do:

-zachowania szczególnej ostrożności,

-zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Kierowca zobowiązany jest do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

KPP Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
19 dni temu

Proszę o wyjaśnienie na czym polega nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejście dla pieszych?