Powiat

Do końca października studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, powinni dostarczyć do ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Jeśli się spóźnią stracą świadczenie.

W tym roku ostatni dzień października przypada w niedzielę, a w poniedziałek jest święto, dlatego studenci mają czas na potwierdzenie kontynuowania nauki do najbliższego wtorku – 2 listopada.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16 roku życia. Dziecko, które nadal się kształci, dostanie rentę aż do zakończenia nauki, lecz nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat. Chyba, że urodziny przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego.

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki wydaje placówka, w której dziecko studiuje. Jeżeli student nie złoży go w terminie w ZUS, renta zostanie wstrzymana. Nie trzeba co roku przedstawiać informacji o dalszej nauce, jeśli uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wpisze jej całkowity czas.

Ważne jest również, żeby student uprawniony do renty powiadomił ZUS, gdy przestanie się uczyć. Jeśli tego nie zrobi, to ZUS dalej będzie wypłacał świadczenie. A nienależnie pobrane pieniądze trzeba będzie oddać razem z odsetkami.

Link do materiału audio: https://drive.google.com/file/d/1BznETGSzC7ptGjzzeDNeVwXqkoG2LIZL/view?usp=sharing

Anna Szaniawska regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze