Heap of coal as background, top view

W niektórych gminach naszego powiatu ruszyła już sprzedaż węgla. W pozostałych rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych dni.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Gmina Klucze rozpoczęła w poniedziałek 28 listopada sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach. – „Wystartowaliśmy z dostawą węgla dla mieszkańców naszej gminy, cena brutto za tonę 1790 PLN. Na tę chwilę mamy w sprzedaży kostkę z kopalni Wesoła w Mysłowicach oraz ekogroszek z kopalni Ziemowit Lędziny, oczywiście w tej samej preferencyjnej cenie. Kwalifikowanym dostawcą węgla jest firmą z Trzebini Tresko, a węgiel wydawany jest przez lokalny skład węglowy Rodaki Rzeka. Koszty sprzedaży zostały skalkulowane po uwzględnieniu ceny zakupu na kopalni, kosztów transportu na skład i koszty składowania, załadunku i ważenia. Transport ze składu do miejsca zamieszkania pokrywa kupujący” – informuje Wójt Gminy Klucze Norbert Bień.

Pracownicy gminy informują telefonicznie oraz mailowo osoby, które złożyły stosowne wnioski o zakup, o sposobie dokonania transakcji i odbiorze węgla ze składu.

Sprzedaż trwa już w gminie Trzyciąż. – Urząd Gminy Trzyciąż informuje, że mieszkańcy którzy złożyli wnioski o preferencyjny zakup węgla zostaną poinformowani przez SMS o gotowych do odbioru danych o płatności za węgiel w Urzędzie Gminy, pok. nr 16 w godzinach pracy. Wiadomość zostanie wysłana z numeru: 519-644-892. UWAGA! Prosimy nie odpowiadać na ten numer! Prosimy o niedokonywanie wcześniejszych wpłat przed otrzymaniem SMS lub kontaktu z pracownikami referatu Rolnictwa, Środowiska i Zarządzania Kryzysowego. Preferencyjna cena za jedną tonę węgla wynosi 1 850,00 zł z transportem do ostatecznego odbiorcy. Gmina Trzyciąż posiada podpisaną umowę ze spółką Tauron Wydobycie S.A., a węgiel zgodnie z deklaracją dostawcy pochodzi z Zakładów Górniczych Sobieski. Dystrybucją węgla zajmuje się Firma Handlowo-Usługowa ROMEX w Wielmoży przy ul. Szkolnej 31, 32-045 Sułoszowa – taki komunikat widnieje na stronie Urzędu Gminy Trzyciąż.

Preferencyjna cena za jedną tonę węgla wynosi 1 750,00 złotych – to informacja ze strony Urzędu Miasta i Gminy w Wolbromiu.

– Gmina Wolbrom podpisała umowę ze spółką Tauron Wydobycie S.A., a węgiel zgodnie z deklaracją dostawcy pochodził będzie z Zakładów Górniczych Sobieski i Janina. Dystrybucją węgla zajmować się będzie Agencja 1 M. Barczyk Spółka Jawna, 32-340 Wolbrom, ul. Garbarska 41. Odbiór węgla ze składu we własnym zakresie. Gmina nie ma wpływu na jakość sprzedawanego węgla w związku z tym nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne roszczenia z tytułu jego użytkowania. Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Urzędu pod nr telefonu 32 70 65 320 oraz 32 70 65 328 – to informacja wolbromskiego UMiG-u.

Ważne – osoby, które złożyły wnioski o zakup węgla, powinny poczekać na informacje od pracowników danego urzędu, którzy skontaktują się z każdym wnioskodawcą! Warto zaznaczyć, że wciąż można składać wnioski na zakup węgla po preferencyjnych cenach.

Niebawem powinna ponadto ruszyć sprzedaż w pozostałych gminach powiatu olkuskiego. O szczegółach mającej rozpocząć się sprzedaży poinformowała gmina Olkusz.

– Z powodu wysokich cen węgla oraz jego braków w składach węglowych w ostatnich miesiącach wielu z nas z obawą spoglądało w przyszłość i zbliżający się sezon grzewczy. Dlatego nie miałem żadnych wątpliwości i – po wejściu w życie stosownych przepisów – zdecydowałem o przystąpieniu naszej gminy do programu umożliwiającego zakup węgla na preferencyjnych warunkach. W Olkuszu węgiel będzie dostępny w cenie 1750 złotych za tonę. Zachęcam osoby uprawnione do składania wniosków – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Jak informowaliśmy wcześniej, węgiel po preferencyjnej cenie może kupić osoba, której wypłacono lub przyznano dodatek węglowy lub która wpisała lub zgłosiła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Ciepła źródło węglowe jako główne źródło ciepła. Zgodnie z ustawą, mieszkańcy będą mogli dokonywać zakupów węgla w dwóch etapach: pierwszą półtoratonową transzę można nabyć do końca bieżącego roku, a drugą do końca kwietnia.

O sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach będziemy informować na bieżąco na naszych łamach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze