Bydlin

W tym roku mija 109 lat od bitwy stoczonej na polach Krzywopłot, Bydlina i Załęża przez legionistów z oddziałami rosyjskimi: uroczyste obchody rocznicowe, połączone ze Świętem Niepodległości, tradycyjnie odbyły się na cmentarzu w Bydlinie, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła 46 bohaterskich żołnierzy.

Jak co roku, uczestnicy obchodów zebrali się na placu szkolnym, skąd w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali na cmentarz: „Ta bitwa jest symbolem heroizmu i niezłomności narodu polskiego, które przetrwały we wszystkich trudnych momentach naszej historii. Czasy, w których żyjemy, przynoszą nam nowe wyzwania i zagrożenia, ale duch walki i odwaga naszych przodków wciąż powinny stanowić dla nas inspirację. Musimy brać przykład z ich bohaterstwa i wspólnie dążyć do budowania naszej ojczyzny, opartej na wolności, sprawiedliwości i solidarności. W obliczu współczesnych problemów społeczno-politycznych, musimy pamiętać, że jedność i współpraca są kluczowymi czynnikami, które umożliwią nam pokonanie wszelkich przeciwności. Musimy stawić czoła podziałom w społeczeństwie i dążyć do zbliżenia i porozumienia. Wartością, którą dzisiaj musimy pielęgnować jest empatia – zdolność do zrozumienia i współczucia wobec drugiego człowieka. Powinniśmy wykorzystać tę rocznicę, aby zjednoczyć wszystkich Polaków i na nowo umocnić więzy solidarności, które były fundamentem naszej niepodległości. Bitwa pod Bydlinem, Krzywopłotami i Załężem była dla 46 legionistów spoczywających w tej mogile ostatnią lekcją patriotyzmu i walką o naszą wolność. Dzięki tym żołnierzom możemy dzisiaj cieszyć się wolnością. Dzisiaj, w sto dziewiątą rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, oddajemy hołd wszystkim bohaterom minionych czasów, ale jednocześnie patrzymy w przyszłość, zdeterminowani, aby budować ojczyznę, której godnym będzie ich poświęcenie. Pamiętajmy, że wszyscy, niezależnie od naszych przekonań czy pochodzenia, mamy obowiązek pielęgnować te same dobre wartości i wspólnie tworzyć lepsze jutro.” – mówił Wójt Gminy Klucze Norbert Bień. 

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny, odprawioną przez arcybiskupa Adriana Galbasa. Po apelu poległych i salwie honorowej reprezentanci parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych, organizacji społecznych, stowarzyszeń, służb mundurowych oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości złożyli natomiast kwiaty pod mogiłą legionistów. O uroczystą oprawę zadbali z kolei żołnierze Wojska Polskiego. 

Druga część obchodów odbyła się w pobliskiej szkole, gdzie uczniowie przedstawili słowno-muzyczny spektakl: przed publicznością wystąpił również chór „Ziemia Kluczewska” pod kierunkiem Magdaleny Nowak.  

Organizatorem uroczystości była Gmina Klucze we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kluczach, Szkołą Podstawową im. Józefa Piłsudskiego w Bydlinie oraz Stowarzyszeniem „Otwarci” z Bydlina.

W tym roku mija 109 lat od bitwy stoczonej na polach Krzywopłot, Bydlina i Załęża przez legionistów z oddziałami rosyjskimi: uroczyste obchody rocznicowe, połączone ze Świętem Niepodległości, tradycyjnie odbyły się na cmentarzu w Bydlinie, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła 46 bohaterskich żołnierzy.
« 1 z 4 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze