Olkusz A.N.Q.A.

W miniony wtorek odbyły się ogólnopolskie protesty w obronie wolnych mediów. Przeciwko tzw. ”lex TVN” protestowali również olkuszanie. Z inicjatywy lokalnych działaczy KOD na rynku odbyła się manifestacja z udziałem kilkudziesięciu osób.

„Wolne media, Wolni ludzie, Wolna Polska” – pod takim hasłem odbyła się manifestacja, zorganizowana w Olkuszu, w miniony wtorek, o godzinie 18:00. Stanowiła ona część ogólnopolskiej akcji, której organizatorem był Komitet Obrony Demokracji. Protesty odbyły się jednocześnie w kilkudziesięciu miastach na terenie całego kraju.  – Stajemy razem, by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce – takimi słowami członkowie KOD nawoływali do udziału w protestach. A czego one dotyczą?

Przypomnijmy, że obecnie w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, które mają na celu zmianę zasad udzielenia koncesji w przypadku mediów z zagranicznym kapitałem. Inicjatorzy zmian twierdzą, że mają one przeciwdziałać przejęciu kontroli nad nadawcami telewizyjnymi przez „dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”. Środowiska dziennikarskie, działacze społeczni, prawnicy oraz opozycyjni politycy przekonują, że zmiany te mają być wymierzone w Grupę TVN, której właścicielem jest amerykańska korporacja. Nie bez znaczenia ma być przy tym fakt, że materiały przez nią emitowane są mocno krytyczne wobec obozu rządzącego.

– Dla społeczeństwa demokratycznego warunkiem przetrwania jest prawda. O to dziś toczy się spór, i dlatego jest on tak zajadły. My obywatele Rzeczpospolitej musimy wyjść na ulice, aby bronić prawa do prawdy przez całą dobę – mówił na początku spotkania Grzegorz Wiśniowski, lider olkuskich struktur KOD. W trakcie manifestacji nie zabrakło odwołań do minionej epoki. – Mieliśmy już w Polsce taki stan, gdy funkcjonowała jedna telewizja, jedno radio, jedna gazeta i jeden pogląd na świat. Nie możemy dopuścić, żeby to wróciło. Zwłaszcza że kolejnym krokiem może być cenzura Internetu – przekonywała Magdalena Kubańska, radna Rady Miejskiej w Bukownie i lewicowa aktywistka.

Nie obyło się również bez odwołań do Konstytucji RP, która w jednym ze swoich artykułów mówi, że w naszym kraju każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. – Media są czwartą władzą i mają za zadanie kontrolować władzę: uchwałodawczą, wykonawczą i sądowniczą. O tym, jakie błędy popełniają obecnie rządzący, nie dowiemy się z telewizji publicznej czy publicznego radia. Mamy prawo wiedzieć, na co wydawane są pieniądze z naszych podatków. To powiedzą nam tylko niezależne media. Dlatego nie możemy dopuścić, aby w naszym kraju zapanowała taka sytuacja, jaka ma miejsce obecnie na Węgrzech – podkreślała Anna Barczyk.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Czy podzielacie zdanie organizatorów wydarzenia? Jak zawsze zachęcamy do dyskusji w Internecie!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
2 lat temu

TVN24 nie jest stacją opozycyjną bo wciąż popiera szczypawki a ponadto dostępna jest tylko poprzez satelitę czyli może nadawać na dowolnej koncesji wydanej przez dowolny kraj na świecie. Ten kto ma satelitę wie o co chodzi. 571466 kanałów w dziwnych językach jest tam nadawanych.
O co ta walka?

Adam Kieltyka
2 lat temu

Słuszny protest w słusznej sprawie. Przyszło by 100 x więcej ludzi,gdyby nie ,, działacze ” ze swoimi chorągiewkami i politycznymi szyldami.