Swoistą podróżą w czasie stało się Variété pt. „O Kobiecie i Róży Kwiecie”, czyli spotkanie z muzyką i poezją zaprezentowane na scenie wolbromskiego Domu Kultury przez profesor Barbarę Motowidlak wraz z aktorami-amatorami z okazji Dnia Kobiet. Urokliwy klimat scenicznej „Kawiarenki pod różą”, nostalgiczne melodie, stare, piękne wiersze i mnóstwo kwiatów okazały się pożegnaniem „Teatru dla Was”, działającego od dziesięcioleci pod skrzydłami tej niestrudzonej seniorki wolbromskich animatorów kultury.
– To już koniec! – oznajmiła zawsze aktywna twórczyni i animatorka życia kulturalnego Wolbromia profesor Barbara Motowidlak na zakończenie niedzielnego spektaklu, zdecydowanie zarzekając się, że było to ostatnie przygotowane pod jej kierownictwem przedstawienie. – Na scenie zaprezentowali się dziś przedstawiciele trzech, a może nawet czterech pokoleń, zapraszanych przeze mnie na przestrzeni lat do wspólnych artystycznych działań – podkreśliła z dumą i satysfakcją nestorka wolbromskiej kultury, która – choć kobiecie wieku wypominać nie wypada – regularną działalność zawodową skończyła ponad 20 lat temu…
Przybyli na spektakl słowno-muzyczny widzowie zostali zatem po raz ostatni zabrani w podróż po różanym ogrodzie, gdzie wśród pięknych kolorów, kształtów, dźwięków i słów, napisanych przez najlepszych poetów prawie czuć było zapach kwiatów i mnóstwo emocji. Klimatu dopełniła, znakomicie wyczuwalna, przyjacielska, niemal rodzinna atmosfera, która wytworzyła się wśród członków występującego na scenie zespołu i zaprosiła widzów do wspólnego przeżywania sztuki, przez blisko dwie godziny uwodząc i odrywając ich od szarej rzeczywistości dnia powszedniego.
Największe wzruszenie okazywali najstarsi członkowie grupy teatralnej – dziś już seniorzy, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dla których wspomnienia pierwszych spektakli to także pamięć o młodości. To ludzie o szczególnej wrażliwości, którzy, wyłamując się z prozaicznego nurtu codziennych zmagań z życiem, na przestrzeni lat znajdowali czas i energię, by tworzyć, pociągając za sobą kolejne pokolenia artystycznie uzdolnionej i wrażliwej młodzieży.
Ze smutkiem można spostrzec, że ludzi podobnych do profesor Barbary Motowidlak jest dziś coraz mniej. Czasy się zmieniły, wszyscy gonią za lepszym materialnie życiem, trochę zapominając o duchu – jakże ważnym elemencie naszej egzystencji. Tym większy szacunek należy oddać tej wspaniałej seniorce – Damie wolbromskiej kultury, która nie szczędząc sił i czasu przez całe lata twórczej pracy otwierała na świat ducha swoich wychowanków, a potem – nie będzie to chyba nadużyciem – jeśli określę ich mianem przyjaciół. Nie mniejszy ukłon należy się licznie uczestniczącym w spektaklu pozostałym artystom – w różnym wieku, przedstawicieli różnych stanów i zawodów. Z foteli widowni obserwowaliśmy, jak znakomicie bawicie się w swoim towarzystwie i ile radości daje wam obcowanie ze sztuką. Dziękujemy za tę ucztę, po cichu mając nadzieję, że może jednak to nie koniec…
Variété „O Kobiecie i Róży Kwiecie” przygotowali:
Scenariusz i reżyseria – Barbara Motowidlak, scenografia – Bogusław Gwiazda, Małgorzata Krężel i Andrzej Habryń, asystent reżysera – Teresa Flakiewicz. Opracowanie muzyczne – Neonila Piekarz. Opracowanie choreograficzne – Katarzyna Gałązka- Biedul. Opracowanie graficzne – Gabriela Kałwa.
Na scenie zaprezentowali się, m.in: Andrzej Habryń, Aleksander Zielnik, Olgierd Motowidlak, Katarzyna Gałązka-Biedul, Iwona Sopel, Piotr Grojec, Teresa Flakiewicz, Kazimierz Pacia, Jan Pajda, Monika Piechulska, Julia Cios, Nikola Tabor, Agnieszka Wójcikowska, Nikola Habryń, Dawid Pacia, Karol Zyś, Kajetan Urbański, Krystian Myca, Alicja Kundzierewicz, Albert i Dorota Goncerzowie oraz Chór UTW Nowe Horyzonty.
Koordynatorem spektaklu, nad którym patronat przyjął dyrektor Domu Kultury w Wolbromiu Piotr Gamrot, była Maria Grzywa.