Olkuscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w nawiązywaniu kontaktów w sieci. Zwłaszcza  gdy nowo poznana osoba prosi nas o pomoc i oczekuje wpłacenia pieniędzy na konto. Nie dajmy się zwieść pozorom. Pamiętajmy, że oszuści podczas korespondencji wykorzystują nasze uczucia i tylko „grają”   na emocjach ludzkich

Pod koniec ubiegłego tygodnia 63-letnia mieszkanka powiatu olkuskiego padła ofiarą oszustów. Kobieta zawarła znajomość z dwoma mężczyznami na portalu społecznościowym. Jeden z nich przedstawiał się jako lekarz, który pracuje w Syrii. Drugi podawał się za inżyniera, pracującego na statkach. Znajomość zawarta w sieci przebiega bardzo dynamicznie.  Zaledwie po kilkunastu dniach korespondowania, oszust – inżynier,  poprosił  o pomoc finansową. Mężczyzna oświadczył, że otrzymał spore wynagrodzenie za pracę, ale pieniądze te zostały na granicy w Belgii i nie może ich odzyskać. Prosił więc, aby kobieta przesłała mu gotówkę, ponieważ dzięki temu będzie mógł  dokonać opłat na granicy. Podał numery kont bankowych, a 63-latka przelała swoje oszczędności. Ponad 100 tysięcy złotych!

Historie, które opowiadają oszuści czy to pod legendą na lekarza pracującego w Syrii lub Iraku, czy na żołnierza będącego na misji,  są wytworem ich wyobraźni i nie polegają na prawdzie. Ten proceder trwa od wielu lat i wciąż jest doskonalony przez oszustów. Każdy z nich próbuje uzyskać swój cel, by zdobyć w łatwy i szybki sposób pieniądze i inne kosztowności. Nie dajmy się więc oszukać. W kontaktach z osobami poznanymi w sieci zachowujmy szczególną ostrożność.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze