policja

W ubiegłym tygodniu olkuska policja przyjęła kilka zgłoszeń o oszustwach metodą na BLIKa. Osoby podszywające się pod znajomych, wykorzystywali płatność Blikiem, po to, by wyłudzić pieniądze. Tym sposobem oszuści wyłudzili kilka tysięcy złotych.

Ofiarą oszusta może być każdy, kto posiada profil w mediach społecznościowych. Kiedy ktoś pisze przez internetowy komunikator, że potrzebuje szybkiej pomocy finansowej i prosi o podanie kodu do płatności mobilnych (BLIK), to powinno zwrócić naszą uwagę. W takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność.
Osoby podszywające się za znajomych w sieci celowo wprowadzają w błąd osoby. Przestępcy przejmują konta w serwisach społecznościowych i próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy. Zwykle uzasadniają to nagłą i trudną sytuacją życiową. Często proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Nieświadoma podstępu ofiara podaje kod, a następnie potwierdza transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze. Kwoty, które wyłudzają oszuści, sięgają od tysiąca do kilku tysięcy złotych.

Oszustwo na BLIKa jest dość popularne w naszym kraju. Zaledwie pod koniec ubiegłego tygodnia olkuska policja odnotowała 6 takich zgłoszeń. Na szczęście nie we wszystkich przypadkach oszust osiągnął swój cel.

Jak nie dać się oszukać?
Osoby korzystające z płatności BLIKiem, w żadnym wypadku nie powinny udostępniać nikomu wygenerowanych kodów. Jeśli już ktoś prosi o pomoc i przekazanie kodu, należy zweryfikować tożsamość tej osoby. Wystarczy wtedy zadzwonić do tej osoby, by upewnić się, że mamy do czynieniu ze znajomym, a nie oszustem. Pamiętaj również, by chronić swój telefon, a szczególnie pin do aplikacji mobilnej banku.

KPP Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze