W przeciągu ostatnich kilku tygodni na terenie powiatu olkuskiego doszło do kilku włamań. Złodzieje włamywali się do samochodów, piwnic,  garaży czy mieszkań i kradli cenne przedmioty.

8 lipca br. w Olkuszu na ulicy Korczaka złodziej włamał się do zaparkowanego audi i skradł wiertarkę, podnośnik mechaniczny oraz zestaw kluczy. Tego samego dnia na ulicy Polnej w Olkuszu włamano się do renault clio. Złodziej ukradł akumulator oraz uchwyt do telefonu. 11 lipca w Bolesławiu włamano się do pakamery, skąd skradziono m.in. akumulator samochodowy oraz inny sprzęt będący na wyposażeniu ciągnika rolniczego. W poniedziałek na ulicy Legionów Polskich włamano się do piwnicy i skradziono leżak.

Złodzieje kradną wszystko, co ma wartość – nie tylko pieniądze i telefony, ale również narzędzia czy drobny sprzęt.  Często sami pozostawiamy w samochodach przedmioty, nie zdając sobie sprawy, że mogą one stać się łupem dla przestępców. Wystarczy wtedy chwila nieuwagi, by stać się ofiarą kradzieży.

Policjanci apelują, aby zwrócić szczególną uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub obserwują nasze samochody, domy czy  mieszkania. Szczególną uwagę powinny również zwrócić pojazdy o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Często bywa, że złodzieje przed dokonaniem włamania pod pretekstem sprzedaży różnego rodzaju artykułów czy roznoszenia ulotek rozpoznają wcześniej teren. Zainteresujmy się tymi osobami, przyjrzyjmy się im i starajmy się zapamiętać wygląd oraz cechy charakterystyczne np. tatuaże, blizny, fryzury czy ubiór. Marka oraz numer rejestracyjny pojazdu również może być przydatny.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy bezzwłocznie powiadomić policję dzwoniąc na nr 112.

Radzimy jak nie dopuścić do tego typu sytuacji oraz jak chronić swoją własność:  

– Dokładne zabezpiecz pomieszczenia: mieszkania, budynków gospodarczych, piwnic.

– Pamiętaj  o zamknięciu okien, balkonów, drzwi.

– Zamontuj dodatkowe zabezpieczenie np. systemy antywłamaniowe, dodatkowe zamki, rolety antywłamaniowe lub kraty w szczególności w dolnych partiach budynków, takich jak piwnice. Pamiętaj, że  dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić.

– Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, na parapecie czy pod doniczką.

– Pomyśl o odpowiednim oświetleniu w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych.

– Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność osób obcych, przychodzących do mieszkania, oferujących różne przedmioty np. złoto, dywany, sprzęt AGD i RTV oraz osób oferujących różne usługi typu nowy telefon czy abonament telewizyjny.

– Kiedy wyjeżdżasz na wakacje, nie sygnalizuj swej nieobecności. Poproś zaprzyjaźnionych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na twój dobytek, by podlewali kwiaty, otwierali na krótko okna, wieczorem, co jakiś czas włączali światło w którymś z pokoi, tak by dać otoczeniu sygnał, że ktoś jest w mieszkaniu.

– W samochodzie nie pozostawiaj cennych przedmiotów. Złodzieje kradną wszystko co ma wartość.

Kiedy dojdzie do włamania czy kradzieży w domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykaj niczego,  opuść pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformuj Policję. Nie utrudniaj  pracę policjantów i nie zacieraj śladów! Zadzwoń pod nr 112.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o