Olkusz

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna, XIV edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, którą u nas organizuje Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu. Inicjatywie patronuje redakcja „Przeglądu Olkuskiego”.

Ogólnopolski Tydzień Kariery to wydarzenie organizowane od 2009 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Akcja ukierunkowana jest na promocję rozwoju zawodowego i przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, aby mogli dokonać jak najlepszych wyborów edukacyjnych i zawodowych.

Wydarzenie rozpoczęto w hali olkuskiego MOSiR-u Powiatowym Festiwalem Zawodów. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół średnich z naszego powiatu i nie tylko: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu, II LO w Olkuszu, Zespół Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu, Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu, Zespół Szkół w Wolbromiu, ZS w Sławkowie, Zespół Szkół w Olkuszu ZDZ w Katowicach. Swoje stoiska przygotowały także uczelnie wyższe: Akademia WSB Dąbrowa Górnicza, WCR Kraków, Regionalne Centrum Informatyki Kraków, Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Politechnika Krakowska, Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Akademia Ignatianum w Krakowie, Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie 2020 (Pierwszaki), Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Wojskowa Akademia Techniczna, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Festiwal uświetniły występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Tańca „Wena”. Młodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olkuszu pod okiem Eweliny Liwochy – Barczyk świetnie sprawdzili się w roli dziennikarzy i na specjalnej konferencji prasowej zadawali pytania zaproszonym gościom, reprezentującym różne zawodowe środowiska. Byli to: Starosta Bogumił Sobczyk, stomatolog Joanna Zappa-Gawłowska, Z-ca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Mirosław Synowiec, notariusz Andrzej Chmielewski, fotograf Karolina Chmielewska, kosmetolog Aleksandra Trepka i nauczyciel Anna Porada-Kozieł.

Kolejny dzień przyniósł rozstrzygnięcie konkursu filmowego „Spektakularna kariera powiatowego ziomka”. Uczestnicy w swoich materiałach przedstawiali osoby, które odniosły zawodowy sukces. Zwycięzcy otrzymali „Powiatowe Oscarki”. W kategorii „Najlepszy film” I miejsce zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu: Klaudia Kulig i Michał Gorajczyk za film „Pan Łukasz Szlęzak – człowiek orkiestra”. Drugie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu: Weronika Dyda i Kamil Struzik (film „Marta Aleksandrowicz”, a trzecie – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu: Julia Dybek, Mikołaj Wcisło, Szymon Budzowski (film „Jak zostałem kolarzem – historia prawdziwa”).

Wyróżnienie w kategorii „Animacja” przyznano Karolinie Sapiechowskiej z II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu za film „Spektakularna Kariera Powiatowego Ziomka – Antoni Kocjan”. Julia Szlęzak z  I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu zdobyła wyróżnienie w kategorii „Dokument” (film „Człowiek z żelaza”).

„Zawodowe Koło Fortuny” dla najmłodszych uczestników – przedszkolaków zorganizowano w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu. Dzieci świetnie poradziły sobie z odgadywaniem haseł dotyczących różnych zawodów.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji OTK było „Powołanie rezerwistów”, czyli pokaz musztry i mini poligon. To wydarzenie zrealizowano przy współpracy z Domem Dziecka „Dworek Marzeń”, Zespołem Szkół w Olkuszu ZDZ w Katowicach, 112. Batalionem Lekkiej Piechoty w Oświęcimiu oraz olkuskim Zespołem Szkół ZDZ w Katowicach.

– Tegoroczna edycja OTK odbyła się pod hasłem “Złap za stery swojej kariery”. Mam nadzieję, że wydarzenia zorganizowane pod przewodnictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu pozwolą osobom młodym obrać odpowiedni kurs na swojej ścieżce kariery zawodowej, która będzie obfitowała w liczne sukcesy oraz da wiele satysfakcji. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym osobom, które przyczyniły się do organizacji XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery – mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu Piotr Polak.

Organizatorem Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu przy współpracy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu, Domu Dziecka w Olkuszu oraz szkół z powiatu olkuskiego. Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk oraz Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu pragnie podziękować za wsparcie przy organizacji OTK: MOSiR w Olkuszu, Dom Dziecka „Dworek Marzeń” w Olkuszu, P.P.U.H. Patrycja & Paweł s. c. Z. K. R. Rydzyk, Społem PSS w Olkuszu, Stowarzyszenie Produkt Lokalny Nad Białą Przemszą, Szkoła Tańca Wena, Zespół Szkół w Olkuszu ZDZ w Katowicach, 112 Batalion Lekkiej Piechoty w Oświęcimiu.

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna, XIV edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który u nas organizuje Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu. Inicjatywie patronuje redakcja "Przeglądu Olkuskiego".
« 1 z 3 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze