Niemiła niespodzianka czekała za wycieraczką na wielu kierowców, którzy zaparkowali samochody na płatnych parkingach przy Starym Cmentarzu i galerii BWA w Olkuszu. Brak zakupienia biletu w parkomacie skutkuje mandatem w wysokości 100 zł.

Od 1 stycznia 2020 r. strefa płatnego parkowania obejmuje parkingi przy Starym Cmentarzu (obok poczty na ul. Króla Kazimierza Wielkiego) oraz przy galerii BWA na ul. Szpitalnej. Konieczne jest nabycie biletu w parkomacie. Każda rozpoczęta godzina parkowania kosztuje 2 zł. Zakup biletu obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00. W soboty, niedziele i święta parkowanie jest bezpłatne.

100 zł za brak biletu

Wielu mieszkańców nie przyzwyczaiło się jeszcze do nowych rozwiązań. Za brak biletu lub przekroczenie czasu parkowania kontrolerzy wystawiają zawiadomienia o nałożeniu opłaty dodatkowej. Stuzłotową opłatę uiszcza się w kasie Urzędu Miasta i Gminy Olkusz lub przelewem. W przypadku płatności w dniu otrzymania mandatu lub następnym dniu roboczym, stawka jest niższa i wynosi 50 zł.

– Co mam teraz z tym zrobić? Jak to anulować? Powinno być wyraźniej oznaczone, że teraz płaci się w parkomacie – gorączkuje się kierowca stojący przy Starym Cmentarzu z mandatem w ręce.

– Wczoraj pierwszy raz opłacałam parkowanie w tym urządzeniu, jeszcze niedawno go tu nie było. Mandatów tak dużo wpisują, bo pewnie chcą nauczyć kierowców, żeby pamiętali o bilecie – komentuje nasza czytelniczka, oczekująca w kolejce do parkomatu.

Jak działa parkomat?

Parkomaty są przystosowane do płatności zarówno monetami, jak i kartą (zbliżeniowo). Urządzenia nie wydają reszty. Po wprowadzeniu kwoty odpowiadającej planowanemu czasowi parkowania, należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Wydrukowany bilet musi być umieszczony wewnątrz samochodu, za przednią szybą, tak aby był widoczny dla kontrolera.

Istnieje możliwość wykupienia kart abonamentowych, czyli biletów miesięcznych, półrocznych i rocznych. Więcej informacji można uzyskać w Punkcie Obsługi Strefy Płatnego Parkowania. Mieści się on w Urzędzie Miasta i Gminy Olkusz (ul. Rynek 1, pokój 211).

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
ktosiu Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ktosiu
ktosiu

Zgodnie ze znakami przy starym cmentarzu wjeżdżając od ul. Nullo płatne są tylko miejsca wzdłuż ul. Nullo i przy murze cmentarza.