7

Park w Kluczach czeka prawdziwa rewolucja. Na modernizację czeka zabytkowy Dworek Dietla, a przyległy teren mocno zmieni dotychczasowe oblicze. W pierwszej kolejności prace ruszą w tzw. parku górnym.

Rekreacja i rozrywka
Park górny, czyli teren położony za dawną siedzibą urzędu gminy, całkowicie zmieni swe oblicze. Zaplanowano tam budowę ścieżek rekreacyjnych, placu zabaw, siłowni „pod chmurką”, toalety oraz oświetlenia. 

Całość ma kosztować około 500 tys. złotych. W kwocie tej mieści się 228 tys. złotych, jakie pozyskano z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Nad Białą Przemszą”. Wszelkie prace zaplanowano na przyszły rok, natomiast przetargi zostaną ogłoszone prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

3

Spacery w historycznym klimacie
Znacznie większy zakres prac przewidziano w tzw. parku dolnym. Dokumentacja jest gotowa, ale biorąc pod uwagę szacunkową wartość inwestycji (ok. 1 mln 800 tys. złotych) konieczne będzie aplikowanie o zewnętrzne środki. Zgodnie z założeniami plac pomiędzy byłym urzędem gminy a zabytkowym Dworkiem Dietla zostanie całkowicie wyłączony z ruchu kołowego. Dojazd do ul. Partyzantów będzie zlokalizowany zaraz za byłym urzędem gminy.

1

Od strony ul. Rabsztyńskiej ma powstać stylowy murek (który nie zasłoni parku) z bramą wjazdową, otwieraną tylko w przypadku różnego rodzaju uroczystości. Wymianie ulegnie pobliska wiata przystankowa. Na środku placu stanie fontanna w kształcie amonitu, nawiązująca do Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

4

W parku, na miejscu obecnego placu zabaw (przeniesionego do parku górnego), znajdzie się altana stylem nawiązująca do dworku. W planach jest także odtworzenie amfiteatru, którego fragmenty schodów znajdują się za obeliskiem upamiętniającym Ludwika Mauve. Całości dopełnią ławki oraz oświetlenie.

11

-Realizacja tej inwestycji w dużej mierze zależy oczywiście od finansów gminy i wstępnie jest przewidziana na lata 2019 – 2020. Na pewno będziemy ubiegać się o zewnętrzne dofinansowanie – zapowiada wójt gminy Klucze Norbert Bień.

2

Dworek dla mieszkańców i turystów
Gmina Klucze złożyła wniosek o dofinansowanie rewitalizacji Dworku Dietla w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – działanie „Odnowa obszarów wiejskich”. Przedsięwzięcie zostało wpisane do Gminnego Programu Rewitalizacji. Wniosek na razie przeszedł pozytywnie ocenę formalną.

8

Władze Klucz chcą chcą zmienić sposób użytkowania budynku, ale zachowując architekturę zewnętrzną obiektu. Konieczna będzie modernizacja stropów i więźby dachowej, a także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykonanie instalacji: c.o. wraz z kotłownią, elektrycznej, gazowej, wodno – kanalizacyjnej. Przebudowane zostaną ciągi komunikacyjne, pojawi się również winda dla osób niepełnosprawnych. Projekt został sporządzony zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków. 

5

W odnowionym budynku będzie sala konferencyjna, pomieszczenia gościnne, sala wystawiennicza, mini centrum rehabilitacji. Zaplanowano tam również miejsca do pracy biurowej dla przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz młodych przedsiębiorców (tzw. coworking- stoły do pracy indywidualnej, podstawowy sprzęt biurowy, dostęp do internetu). Niewykluczone, że swoją siedzibę znajdzie tam Pustynne Centrum Informacji.
Gmina dysponuje pozwoleniem na budowę. Unijna dotacja może wynieść do 75 proc. Szacunkowa wartość inwestycji to około 5 mln 700 złotych.

Fot. UG Klucze

9

6

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
antonina
antonina
4 lat temu

Projekt ogólnie zimny, pusty,mało przytulny, do starej zabudowy nie pasuje mi ta kostka brukowa a fontanna przypomina mi pomnik rakietę CCCP, która była na osadzie, nie pasuje do zabytkowej architektury. Altanka w parku nie ma żadnej ławeczki,stolika, więc jaką ma rolę spełniać? Bardzo się cieszę, że taki projekt powstał nie mogę się doczekać kiedy ruszy,ale wymaga jeszcze modyfikacji i przemyśleń.

Majkaa
Majkaa
4 lat temu

A kto jest autorem tego projektu? Dlaczego został przedstawiony anonimowo, bez podawania autora/autorów opracowania?

Meg
Meg
4 lat temu

[quote name=”Romuald”]Szkoda tylko, że przez kilkanaście (prawie dziesiąt) lat panowania w Kluczach Pani Wójt, obiekt nie doczekał się żadnego remontu-modernizacji-odbudowy, a możliwości w tym temacie były większe.[/quote]
Na razie to budynek doczekał się ładnego rysunku w internecie. Pogadajmy na ten temat za kilka lat. Przypomnę się na pewno

Młody
Młody
4 lat temu

[quote name=”meg”][quote name=”Młody”]Wyremontować a potem Pana i Władcę tam ulokować i pospólstwu przedstawić niech pokłony składa i dziesięcinę płaci bo dokumenty na „prawowitego właściciela czy nabywcy” na pewno się znajdą …[/quote]
to co, wolicie zeby nie remontowac, zeby niszczalo, straszylo, zeby nie bylo ani jednego zabytku w Kluczach?[/quote]

Oczywiście że remontować tylko później nie reprywatyzować – lokalnemu niech społeczeństwu służy …

meg
meg
4 lat temu

[quote name=”Młody”]Wyremontować a potem Pana i Władcę tam ulokować i pospólstwu przedstawić niech pokłony składa i dziesięcinę płaci bo dokumenty na „prawowitego właściciela czy nabywcy” na pewno się znajdą …[/quote]
to co, wolicie zeby nie remontowac, zeby niszczalo, straszylo, zeby nie bylo ani jednego zabytku w Kluczach?

Młody
Młody
4 lat temu

Wyremontować a potem Pana i Władcę tam ulokować i pospólstwu przedstawić niech pokłony składa i dziesięcinę płaci bo dokumenty na „prawowitego właściciela czy nabywcy” na pewno się znajdą …

Ann
Ann
4 lat temu

Bardzo to ładne, ale gratulacje bedziemy skladac dopiero, jak faktycznie stanie sie to w realu. Oby nie skonczylo sie na wizualizacji

doo
doo
4 lat temu

Drogi po wsiach dziurawe a biorą się za ruiny.zburzyć i kropka.będątam tylko pijoki i gowniarze przesiadywac.

n/n
n/n
4 lat temu

Najważniejsza inwestycja w Kluczach to OBWODNICA – Mieszkańcy mają już dosyć obietnic.
Kolejna kiełbasa Wyborcza.

WojtekOlkusz
WojtekOlkusz
4 lat temu

Czepianie sie byłej Pani Wójt uważam za niestosowne po tym wszystkim co zrobiła dla Kluczy.Była bardzo dobrą gospodynią.I nie zwracała uwagi na przynaleznosc partyjną kogokolwiek.Nie wiem czy zjawi sie kiedykolwiek taki gospodarz jak ona.Postawiła zapyziale miasteczko na nogi wykorzystując z głową niezbyt duże finanse.

KIENGA WIETRZYSTA
KIENGA WIETRZYSTA
4 lat temu

[quote name=”wer”]Ciekawe kto się po to zgłosi jak już będzie wyremontowane.[/quote]
Czy mnie już sprawdzili?
Zapewne tak
8)

wer
wer
4 lat temu

Ciekawe kto się po to zgłosi jak już będzie wyremontowane.

Palin
Palin
4 lat temu

Nareszcie ktoś pomyślał o lokalnych menelach. Będą mogli spożywać w pięknym otoczeniu, pod dachem altanki na nowych wygodnych ławkach. A w ciepłe dni korzystać z kąpieli w fontannie.

rodowity1964
rodowity1964
4 lat temu

[quote name=”Meg”]Gdyby nie pani Wojt, budynek nie bylby wlasnoscia Gminy. Odkupila go od Spoldzielni, mimo przeszkod organizacyjnych i administracyjnych. Za spore pieniadze. Bardzo dobrze, ze ktos kontynuuje jej pomysl, bo zalezalo jej na Dworku Dietla. Poza tym od 7 lat nie jest Wojtem, a prze ten czas dworek niszczal. Nawet teraz , na schodach zwaly lisci, gruz sie sypie, a przeciez zeby posprzatac, ne trzeba pieniedzy, wystarczy miotla. Poza tym, pozyjemy, zobaczymy. Narysowac to mozna wiele. Oby rzeczywiscie sie udalo, nie tylko na rysunku.[/quote]
Pani Wójt miała wystarczająco czasu żeby ogarnąć temat dworku,a w Kluczach kompletna klapa,za pustynie też się zabierała jak jeż za kasztany hahaha. Dopiero za pana Ściążki zaczęto karczować Pustynie.28 lat kadencji w Kluczach i brak mi słów na zmarnowane szansy….

kompustelnik
kompustelnik
4 lat temu

Doskonale, trzymam kciuki!
Mam nadzieję, że znajdzie się również miejsce dla kamery, aby murki od ulicy rabsztyńskiej
jak i oba budynki nie stały się tablicą dla amatorów graffiti, a altanka w parku nie została zdewastowana
jak jeszcze nie tak dawno piękna zabudowa na górze Czubatka.

Tak trzymać!

Pozdrawiam!

Meg
Meg
4 lat temu

Gdyby nie pani Wojt, budynek nie bylby wlasnoscia Gminy. Odkupila go od Spoldzielni, mimo przeszkod organizacyjnych i administracyjnych. Za spore pieniadze. Bardzo dobrze, ze ktos kontynuuje jej pomysl, bo zalezalo jej na Dworku Dietla. Poza tym od 7 lat nie jest Wojtem, a prze ten czas dworek niszczal. Nawet teraz , na schodach zwaly lisci, gruz sie sypie, a przeciez zeby posprzatac, ne trzeba pieniedzy, wystarczy miotla. Poza tym, pozyjemy, zobaczymy. Narysowac to mozna wiele. Oby rzeczywiscie sie udalo, nie tylko na rysunku.

Consiliore
Consiliore
4 lat temu

Brawo Panie Wojcie. Okazuje, ze poprzedniczka wojtowa Węgrzynowa nie wszystko zrobiła dla Klucz. Ze były pewne obszary w gminie, które nie zostały przez tą panią dotkniętne, a przecież nie były ukryte i można było je zauważyć. Dziś można powiedzieć że kiedy ich realizacja się powiedzie miejscowości Klucze przybędzie perelka, która zachwycać będzie nie tylko samych mieszkańców ale także tych, którzy tam, z różnych powodów przybędą.

Romuald
Romuald
4 lat temu

Szkoda tylko, że przez kilkanaście (prawie dziesiąt) lat panowania w Kluczach Pani Wójt, obiekt nie doczekał się żadnego remontu-modernizacji-odbudowy, a możliwości w tym temacie były większe.

klucznik
klucznik
4 lat temu

Jak to ma wyglądać tak,jak na fotkach
to już lepiej nie róbcie aż takiej przebudowy.