Kolejne kilometry gruntownie zmodernizowanych dróg, nowe chodniki, oświetlone przejścia dla pieszych, a przede wszystkim znaczna poprawa bezpieczeństwa – to efekty decyzji Premiera Mateusza Morawieckiego, który zatwierdził listę zadań finansowanych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Samorządy z Małopolski otrzymały ogromny „zastrzyk gotówki” z pieniędzy rządowych. Małopolskie drogi w najbliższym czasie staną się wielkimi placami budowy.

Olkusz jest przykładem samorządu, który realizuje zadania inwestycyjne przy znacznym wsparciu środków rządowych. Należą do nich m.in. inwestycje polegające na przebudowie ul. Francesco Nullo, ul. Juliusza Słowackiego, łącznika ul. Króla Kazimierza Wielkiego i ul. Świętokrzyskiej (obok „Skarbka”).

Przez wiele lat samorząd Olkusza nie pozyskiwał dofinansowań na modernizację dróg. Obecnie Srebrne Miasto realizuje aż trzy zadania drogowe ze wsparciem rządowym. Już niebawem Mieszkańcy będą mogli korzystać ze zmodernizowanej infrastruktury drogowej. Ale to nie koniec dobrych informacji. W ramach ogłoszonego ostatnio rozstrzygnięcia Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg kolejne miliony złotych trafiły na ziemię olkuską. Nowa infrastruktura będzie służyć kierowcom i Mieszkańcom, a także z pewnością poprawi bezpieczeństwo – podkreśla Jacek Osuch, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

W środę popołudniu wojewoda małopolski Łukasz Kmita opublikował listę zadań, które mogą liczyć na znaczne dofinansowanie. Powiat Olkuski z rządowej pomocy otrzymał ponad 1 mln zł na przebudowę ul. Długiej w Olkuszu (od skrzyżowania z DK94 w kierunku osiedla Pomorzany). Starosta uzyskał na wykonanie tego zadania dofinansowanie w wysokości aż 70 proc. wartości inwestycji. Premier zwiększył także wsparcie dla dwóch zadań już realizowanych z 50 do 70 proc. Gmina Olkusz otrzymała znaczącą pomoc, która umożliwi realizację prac inwestycyjnych. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego przeznaczył na przebudowy: ul. Przemysłowej (ostatni odcinek) – ponad 2 mln zł oraz ul. Orzeszkowej – ponad 1 mln zł.

Gmina Olkusz i powiat olkuski otrzymały dofinansowania na wszystkie złożone projekty i to w najwyższym dotychczas wymiarze – 70 proc. – zaznacza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Z realizacji inwestycji cieszą się nie tylko Mieszkańcy, ale także radni miejscy.

Gdyby nie rządowa pomoc, nasza gmina z pewnością nie mogłaby tak szybko realizować tylu zadań drogowych jednocześnie. Wiemy jednak, że jeszcze wiele wyzwań przed nami. Będziemy chcieli, aby w kolejnym naborze Olkusz złożył trzy projekty do wojewody w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W tym miejscu trzeba podkreślić dobrą współpracę wiceministra Jacka Osucha i wojewody Łukasza Kmity ze starostą olkuskim Bogumiłem Sobczykiem oraz włodarzami gmin z naszego terenu. Także jako radni spotykamy się często z wiceministrem Osuchem oraz wojewodą i rozmawiamy o dalszych możliwościach pozyskiwania środków – podkreśla Wojciech Panek, radny Olkusza.

Na rządową pomoc może liczyć także Bukowno, które złożyło projekt na przebudowę ul. Ogrodowej. Tu dofinansowanie rządu Premiera Mateusza Morawieckiego wynosi prawie 1,5 mln zł. Beneficjentem wsparcia jest również gmina Klucze, która zgłosiła przebudowę drogi gminnej w Rodakach. Na to zadanie ze środków rządowych gmina pozyskała 588 tys. zł.

Wsparcie dla olkuskiego szpitala i Mieszkańców

Rządowa pomoc w czasie epidemii nie skupia się wyłącznie na inwestycjach w infrastrukturę. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz jego służby regularnie wspierają małopolskie szpitale, zapewniając placówkom sprzęt służący ratowaniu zdrowia i życia Mieszkańców w czasie epidemii. O skali pomocy świadczą liczby. Tylko do Nowego Szpitala w Olkuszu trafiło dotychczas z magazynu rządowych rezerw: 24 kardiomonitory oraz 12 respiratorów o łącznej wartości ponad 1 mln zł. Olkuski szpital został także wsparty sześcioma nowoczesnymi aparatami do terapii wysokoprzepływowej o wartości 112 tys. zł, oraz 31 pompami infuzyjnymi o wartości ok. 60 tys. zł. Szpital doposażono również nowymi 30 łóżkami o wartości 78 tys. zł. W ubiegłym tygodniu do Olkusza przekazano wysokospecjalistyczne urządzenie: aparat do terapii nerkozastępczej warty ponad 110 tys. zł.

Wiceminister Jacek Osuch

Wojewoda Kmita poinformował także, że w ten weekend do powiatu olkuskiego dostarczonych zostanie prawie 200 tys. maseczek z rządowych rezerw. Starosta rozdysponuje je do poszczególnych samorządów. Wojewoda zaproponował, aby maseczki trafiły do osób najbardziej potrzebujących.

Administracja rządowa w Małopolsce działa bardzo sprawnie. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego walczy z epidemią na wielu frontach. Cieszę się, że także Mieszkańcy powiatu olkuskiego są dobrze zabezpieczeni, jeśli chodzi o sprzęt i środki ochrony osobistej – dodaje wiceminister Jacek Osuch.

OGŁOSZENIE MAŁOPOLSKIEGO URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO