Olkusz

Słowacko-czeski fundusz inwestycyjny Penta Hospitals International (PHI) przejmuje Grupę Nowy Szpital Holding S.A. (GNS), która od 2010 roku zarządza lecznicą w naszym mieście. Oznacza to, że placówka w Olkuszu stanie się częścią największej grupy medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Wielu mieszkańców pyta, czy przy okazji przejęcia Powiat Olkuski mógł odkupić swoje udziały w spółce. Zdaniem Starostwa Powiatowego w Olkuszu, przepisy nie dają jednak takiej możliwości.

Grupa Nowy Szpital Holding S.A. poinformowała niedawno o rozpoczęciu procesu pozyskania inwestora strategicznego poprzez sprzedaż pakietu kontrolnego swoich akcji. Ich nabywcą ma być międzynarodowy holding Penta Hospitals International, a zawarcie umowy ma nastąpić po spełnieniu wymogów ustawy o Ochronie Konkurencji i Konsumentów. Po ogłoszeniu tej wiadomości, wśród mieszkańców rozgorzała gorąca dyskusja na temat możliwości pierwokupu przez Powiat Olkuski udziałów w spółce Nowy Szpital w Olkuszu, dzięki czemu samorząd odzyskałby kontrolę nad naszą lecznicą.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i wyjaśnić mieszkańcom meandry regulacji prawnych dotyczących funkcjonowania spółek prawa handlowego, poprosiliśmy zatem o komentarz władze Powiatu Olkuskiego: na prośbę naszych Czytelników zapytaliśmy, czy to prawda, że większościowy wspólnik, czyli Grupa Nowy Szpital, zbył swoje udziały w placówce, jakie było stanowisko Powiatu Olkuskiego w tej sprawie i czy miał on możliwość skorzystania z prawa pierwszeństwa nabycia tych akcji.

Czy powiat może odkupić udziały w olkuskim szpitalu?

Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że GNS nie wystawił na sprzedaż swoich udziałów: Należy wyraźnie rozróżnić udziały w spółce Nowy Szpital w Olkuszu Sp. z o.o. od akcji spółki Grupa Nowy Szpital Holding S.A. w Szczecinie. To akcje GNSH S.A. zostały wystawione na sprzedaż i właściciel, będący jedynym akcjonariuszem spółki, ma prawo do ich zbycia. Zgromadzenie Wspólników olkuskiej spółki nie ma w tym przypadku prawa ingerencji. Jest to tylko i wyłącznie sprawa właściciela spółki GNSH S.A w Szczecinie, która po ewentualnej zmianie właściciela pozostaje nadal współudziałowcem olkuskiego szpitala z pakietem 70% udziałów – tłumaczy Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk.

Starosta dodał również, że Powiat Olkuski nie posiada prawa pierwszeństwa wykupu akcji w spółce GNSH S.A. w Szczecinie, gdyż sprzedaż akcji odbywa się zgodnie z właściwymi przepisami kodeksu spółek handlowych: „Wszyscy Radni Rady Powiatu w Olkuszu otrzymali komunikat Grupy Nowy Szpital Holding S.A. w Szczecinie, w którym jasno wskazano, że Grupa Nowy Szpital Holding S.A rozpoczęła proces pozyskania inwestora strategicznego poprzez sprzedaż kontrolnego pakietu akcji. Zmiana w strukturze właścicielskiej na poziomie Grupy Nowy Szpital Holding nie powoduje zmian w zasadach współpracy i obowiązujących umowach z partnerami powiatowymi i gminnymi. Podobnie jak z pracownikami na poziomie szpitala” – przekonuje Starosta Sobczyk.

Międzynarodowa inwestycja

Grupa Nowy Szpital Holding S.A. prowadzi jedną z największych w Polsce sieci szpitali świadczących usługi medyczne w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego: GNS zarządza 10 szpitalami powiatowymi zlokalizowanymi w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim oraz małopolskim – jednym z nich jest placówka w Olkuszu. Szpitale GNSH udzieliły w 2021 r. ponad 73 tys. hospitalizacji oraz ponad 550 tys. ambulatoryjnych usług medycznych, a łączne zatrudnienie we wszystkich placówkach grupy wynosi ponad 3,4 tys. osób.

Penta Hospitals International to z kolei największa międzynarodowa sieć szpitali i przychodni w Europie Środkowo-Wschodniej. Obejmuje ona bowiem 34 szpitale, 31 przychodni oraz 26 placówek dla długotrwale chorych, zlokalizowanych na terenie Czech, Polski i Słowacji: „Dołączenie szpitali Grupy Nowy Szpital Holding do Grupy Penta Hospitals International zapewnia szpitalom GNS stabilny rozwój usług medycznych, zwiększanie ilości i jakości leczenia stacjonarnego, ambulatoryjnego i diagnostyki oferowanej pacjentom. Po połączeniu powstanie jedna z największych grup medycznych w Polsce, która będzie również dużym i atrakcyjnym pracodawcą w obszarach szpitali i przychodni. Nowa grupa będzie zarządzała w Polsce 20 szpitalami, co pozwoli na zwiększenie dostępności i jakości leczenia i zapewni pacjentom lepszy dostęp do usług medycznych” – podkreślają przedstawiciele GNS.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze