Podczas minionego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w samym tylko powiecie olkuskim zebrano ponad 288 tys. zł. Pieniądze te tradycyjnie przeznaczone zostaną na zakup urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci. W beczce miodu zawsze znajdzie się jednak łyżka dziegciu. Jak trafnie zauważa jeden z naszych Czytelników, z zakupionego w tym roku sprzętu w głównej mierze skorzystają olkuszanie leczący się w szpitalach w Krakowie lub na Śląsku.
„Wiatr w żagle” – takim zawołaniem Jurek Owsiak namawiał w tym roku Polaków do udziału w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Mieszkańcy naszego powiatu ochoczo odpowiedzieli na to wezwanie, nie szczędząc swoich pieniędzy wkładanych do puszek wolontariuszy. Kiedy mija początkowa euforia, przychodzi jednak czas na refleksję. Jak co roku wśród części mieszkańców pojawia się pytanie, ile z tych środków zostanie przeznaczonych na zakup sprzętu dla olkuskiego szpitala.
– WOŚP to szczytna i potrzebna akcja. To swoiste „pospolite ruszenie” organizowane przez Polaków na rzecz potrzebujących dzieci i chorej w naszym kraju służby zdrowia. Cieszę się, że nasze miasto ochoczo włącza się w tą inicjatywę, ale czy Olkusz pomagając, sam korzysta z pomocy Orkiestry? – pyta nasz Czytelnik.
Ile sprzętu przekazano do olkuskiego szpitala?
Na stronie internetowej Fundacji WOŚP odnaleźć można informacje dotyczące darowizn udzielonych poszczególnym placówkom przez tę organizację. Z wykazu można dowiedzieć się, że do olkuskiej powiatowej lecznicy przez wszystkie lata działalności Orkiestry przekazano urządzenia za łączną sumę ponad 127 tys. zł. Kwota ta nie stanowi nawet połowy środków, które zebrano na terenie powiatu olkuskiego podczas tegorocznego finału.
Olkuski szpital otrzymywał od Orkiestry wsparcie sześciokrotnie – podczas: 8, 9, 12, 17, 21 i 25 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sprzęt trafił na oddziały, na których leczeni są najmłodsi pacjenci – Oddział Dziecięcy oraz Oddział Neonatologiczny. Ostatni raz WOŚP zaopatrzył tę placówkę w 2017 roku. Wtedy na Oddział Neonatologiczny dostarczono nowy komputer oraz urządzenie do screeningowego badania słuchu OTOREAD.
Na jakich zasadach fundacja przyznaje darowizny?
Sprzęt, który trafia do szpitali, przekazywany jest na podstawie ustalonych procedur. Przede wszystkim, to władze danej palcówki muszą zwrócić się z wnioskiem do fundacji z prośbą o wsparcie. Prośbę należy uzasadnić opisując sytuację danego oddziału szpitalnego poprzez wskazanie posiadanej aparatury i sprzętu oraz jego potrzeby. Następnie jest ona weryfikowana przez pracowników fundacji.
Po pozytywnym zakwalifikowaniu prośby szpitala do zakupu, Dział Medyczny WOŚP zawiadamia Dyrekcję lub Zarząd szpitala o zamiarze przekazania w darze konkretnych urządzeń. Podmiot, który chce przyjąć sprzęt musi zobowiązać się m.in. do ciągłego i niekomercyjnego używania aparatury oraz do niezmieniania jej miejsca przeznaczenia, które ustala z góry fundacja.
Kiedy pojawią się nowe urządzenia z logo WOŚP?
Przedstawiciele Nowego Szpitala w Olkuszu zapewniają, że regularnie zwracają się z prośbami do Orkiestry o nowy sprzęt. Dlaczego więc innym placówkom częściej udaje się otrzymać wsparcie? Kluczową kwestią w tym przypadku jest forma organizacyjna podmiotu medycznego. Podczas rozpatrywania zgłoszeń w pierwszej kolejności brane są bowiem pod uwagę wnioski państwowych szpitali. – Fundacja WOŚP przyjęła naczelną zasadę, zgodnie z którą doposaża szpitale i inne jednostki świadczące usługi zdrowotne, które są publiczne lub w których większościowym udziałowcem jest organ samorządowy – czytamy w komunikacie fundacji WOŚP.
Po raz kolejny okazuje się więc, że decyzja o prywatyzacji lecznicy podjęta dekadę temu bardziej przyczyniła się do zamknięcia dla placówki wielu drzwi, niż do polepszenia jej perspektyw. Odkąd bowiem szpital został przekształcony, trudniej jest mu starać się o dotacje i wsparcie organizacji dobroczynnych. – A może mieszkańcy powiatu olkuskiego powinni zorganizować własną zbiórkę na zakup sprzętu tak, aby sami mogli z niego korzystać? – proponuje mieszkaniec naszego miasta, który zainspirował nas do napisania tego artykułu.
A jakie jest zdanie innych Czytelników na ten temat? – Czy taka zbiórka byłaby możliwa i czy mieszkańcy naszego powiatu chcieliby wziąć w niej udział? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl oraz na naszej stronie na Facebooku!