7,9 mln złotych – tyle otrzyma Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Nad Białą Przemszą” w ciągu najbliższych czterech lat z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stosowną umowę szefowej LGD Małgorzacie Węgrzyn przekazał wicemarszałek Małopolski Marek Sowa.
– Siedem lat temu, gdy dowiedziałam się o programie „Leader”, chciałam, żeby i u nas mógł on funkcjonować. Rozpoczęliśmy współpracę najpierw z gminą Bolesław, po jakimś czasie dołączyły do nas gminy Trzyciąż i Wolbrom. Napisaliśmy strategię, złożyliśmy wniosek i otrzymaliśmy pozytywną ocenę. Osoby w to zaangażowane mocno się napracowały i trud ten został nagrodzony.  Marszałek Nawara zawsze mówił: „uczcie się, piszcie, przygotujcie, bo kiedyś będzie szansa na zdobycie tych pieniędzy”, i nam się to teraz udało. Prawie 8 mln złotych na marzenia – bo właśnie marzenia będzie można realizować poprzez pisanie projektów dotyczących naszych społeczności – mówiła wójt gminy Klucze Małgorzata Węgrzyn.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, ze środków którego korzystać będą Lokalne Grupy Działania, ma na celu m.in. tworzenie nowych miejsc pracy, rozszerzanie oferty kulturalnej, sportowo – rekreacyjnej i edukacyjnej obszarów wiejskich, rozwój turystyki oraz modernizację rolnictwa. W LDG „Nad Biała Przemszą” rozstrzygnięto już konkurs na pracowników biura, którymi zostały Barbara Mossór– Nowakowska i Łucja  Hagno–Rams. Umowę, określającą warunki i sposoby realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju, przekazał wicemarszałek Marek Sowa. – Do działań grup LGD przywiązujemy bardzo dużą wagę. Środki unijne z innych funduszy naprawiają naszą zapaść cywilizacyjną, natomiast te dla lokalnych grup przede wszystkim wzmacniają więzi społeczne, służąc drobnym, ale bardzo istotnym sprawom. Od pieniędzy na te cele jest coś ważniejszego – zyskujemy partnerów do współpracy. Te środki są do Państwa dyspozycji i to wy zdecydujecie, na co zostaną przeznaczone. Na początku 2014 roku zobaczymy, jak dzięki LGD zmieniły się Wasze obiekty, otoczenie i jak Was to zmieniło – mówił wicemarszałek Małopolski Marek Sowa.
W Stowarzyszeniu ustalono, że środki na odnowę wsi rozdzielane będą proporcjonalnie do liczby mieszkańców. W przypadku zadań dotyczących turystyki poza poprawą infrastruktury zaplanowano kilka działań związanych z Pustynią Błędowską. Planuje się m.in.  realizację projektu przeznaczonego dla kobiet, a polegającego na hodowli pustynnych kwiatów i wytwarzaniu pamiątek, a także stworzenia Centrum Informacji o Pustyniach Świata ze stałą ekspozycją. W Lokalnej Strategii Działania zapisano również takie zadania, jak organizacja imprez kulturalnych, ochrona środowiska naturalnego oraz organizacja zajęć dla mieszkańców czterech gmin.
Wiola Woźniczko

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze