debata KOD 2019 01

W miniony poniedziałek, 2 września 2019 r., w hotelu Victoria odbyło się pierwsze spotkanie z kandydatami do sejmu i senatu organizowane przez olkuski Komitet Obrony Demokracji. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz lewicy, skupionej w nadchodzących wyborach wokół SLD. Tematem przewodnim wydarzenia były zagadnienia dotyczące ochrony środowiska.

 – Zbliżają się najważniejsze od 1989 r. wybory do krajowego parlamentu. Zdecydujemy w nich, czy Polska powróci do rodziny krajów demokratycznych a rządzący będą się stosować do cywilizowanych standardów w nich obowiązujących. Aby zachęcić obywateli do głosowania i ułatwić dokonanie wyboru, rozpoczynamy cykl olkuskich debat z kandydatami – takimi słowami olkuscy działacze KOD starali się zachęcić mieszkańców naszego miasta do udziału w organizowanym przez nich wydarzeniu.

Spotkanie, które w zamyśle miało odbyć się w poniedziałkowe popołudnie na płycie olkuskiego rynku, ze względu na niesprzyjającą aurę przeniesione zostało do pobliskiego hotelu Victoria. W dyskusji na temat ekologii udział wzięli: posłowie Lidia Gądek, Józef Lassota i Jerzy Meysztowicz, były Senator Janusz Bargieł, radna Rady Miejskiej w Bukownie Magdalena Kubańska, była kandydatka na Prezydenta Krakowa Daria Gosek-Popiołek oraz działacz „Zielonych” Artur Mazur.

Mimo że wydarzenie promowane było jako debata, nie brali w nim udziału m.in. reprezentanci aktualnie rządzącej partii. Jak tłumaczą członkowie KOD, kluczem do doboru uczestników był bowiem ich stosunek do praworządności. – Zaprosiliśmy kandydatów z różnych partii na listach ugrupowań demokratycznych, podzielających podstawowe wartości demokratyczne. KOD sformułował 8-punktowy kanon zasad, które są absolutnie niezbędne i wynikają z konstytucji oraz prawa Unii Europejskiej – mówią organizatorzy, którzy w ten sposób argumentują nieobecność lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości oraz posłanki klubu Kukiz’15 Agnieszki Ścigaj.

W trakcie rozmowy debatowano m.in. o zmianie klimatu, ochronie lokalnego ekosystemu i przeciwdziałaniu skutkom globalnego ocieplenia. – Zbyt duża emisja dwutlenku węgla to ogromny problem, z jakim boryka się nasz kraj i jego gospodarka. Chociaż w tej chwili kwestia ta traktowana jest po macoszemu, brak działania w tej materii może skończyć się dla nas bardzo tragicznie. Dlatego konieczne jest stopniowe odchodzenie od węgla na rzecz alternatywnych źródeł energii takich jak np. fotowoltanika – przekonywali członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Magdalena Kubańska i Janusz Bargieł.

Problem niedoboru wód powierzchniowych w naszym kraju poruszyła Daria Gosek-Popiołek. – Polska jest w grupie państw, którym grozi trwały deficyt wody. Już teraz na jednego Polaka przypada 1,6 tys. metrów sześciennych wody. Przeciętna w Europie to 4 tys. metrów sześciennych. Jeśli nie zaczniemy działać, ta statystyka będzie jeszcze gorsza – alarmowała krakowska aktywistka.

Sporo uwagi poświęcono również segregacji i przetwarzaniu odpadów – Nie możemy być śmietniskiem Europy. Należy jak najszybciej zakazać importu aut z silnikiem diesla starszych niż 10 lat, gdyż nie spełniają one podstawowych norm emisji spalin obowiązujących na zachodzie – grzmiał poseł Jerzy Meysztowicz. – Trzeba uniemożliwić sprowadzanie do Polski odpadów komunalnych i rozwinąć system recyclingu tak, aby możliwe było odzyskiwanie nawet do 80% plastiku – wtórował mu Artur Mazur.W dalszej części swojej wypowiedzi działacz partii Zieloni wskazywał na konieczność wprowadzenia kompleksowych regulacji prawnych związanych z ochroną środowiska. – Małopolska wprowadziła uchwałę antysmogową. W Krakowie nie można palić już w piecach. Cała Polska powinna czerpać z tych doświadczeń – tłumaczył Mazur.

Zakaz importu fatalnej jakości węgla zza wschodniej granicy, ochrona zasobów leśnych oraz zakaz postoju aut na włączonym silniku – to cześć pomysłów Lidii Gadek na walkę z postępującymi zmianami klimatycznymi. – Trzeba z jednej strony chronić środowisko, z drugiej zaś dbać o rolników. Musimy więc inwestować w rozwiązania, które ograniczą emisję gazów cieplarnianych w produkcji rolnej. Konieczne jest też stworzenie kompleksowego systemu nawadniania i wykorzystania wody deszczowej – mówiła posłanka pochodząca z Lgoty Wolbromskiej

Wiele do powiedzenia na temat zjawiska ubóstwa energetycznego miał zaś poseł Józef Lassota. – Zanieczyszczenie środowiska ma podłoże ekonomiczne. Ludziom taniej jest bowiem palić w piecu śmieciami niż węglem czy gazem. Same zakazy nie rozwiążą więc problemu. Potrzebny jest program zachęt i rekompensat. Trzeba dofinansowywać wymianę kotłów i termomodernizację budynków. Bez pomocy państwa nie da się tego osiągnąć – podkreślał były prezydent Krakowa.

Wszyscy obecni na sali zgodnie przyznali, że fundamentalne znaczenie dla przyszłości naszego kraju i świata ma edukacja ekologiczna młodego pokolenia. Wskazywano także na potrzebę wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. – Energia odnawialna to coś, od czego nie uciekniemy – to jedno z najczęściej powtarzanych zdań w trakcie debaty. – „Lepsze są wiatraki, niż węgiel byle jaki!” Ten rząd wybrał się na walkę z wiatrakami, przez którą wszyscy cierpimy – podsumował dyskusję poseł Lassota.

 A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Totalny
Totalny
4 lat temu

A gdzie byli Totalitaryści z PO wczoraj gdy trzeba było wspomóc chore dziecko? Czemu Grab…k nie przyszedł, czemu nie ustalił tego jakże chcianego terminu Debaty z posłem O ??? Dlaczego Grab…k nie brał udziału w tej debacie?

olek
olek
4 lat temu

„Zakaz importu fatalnej jakości węgla zza wschodniej granicy, ochrona zasobów leśnych oraz zakaz postoju aut na włączonym silniku – to cześć pomysłów Lidii Gadek na walkę z postępującymi zmianami klimatycznymi. -„

Baju baj :-*
W 80% źródłem smogu są piece węglowe a nie gazy w produkcji rolnej i samochody 😆
węgiel ze wschodu to tylko 20% spalanego węgla w PL.
A zakaz postoju aut na włączonym silniku już istnieje 😆 Art. 60 ust. 2 Ustawy o ruchu drogowym, który mówi, że kierowcom zabrania się pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na dłużej niż jedną minutę 😀 8) 😆

curyk1
curyk1
4 lat temu

NIEZATAPIALNI!!! Do końca świata i o jeden dzień dłużej. A w dyskusjach wszyscy stawiają na młodych. Kasa, kasa i jeszcze raz kasa. Niech wszyscy Ci niezatapialni rozliczą się, co do tej pory zrobili oprócz kasy dla siebie.

theon
theon
4 lat temu

Jeśli chodzi o plastik, to niech ktoś wreszcie coś zrobi z tym całym koszmarnym badziewiem zanoszonym na cmentarze – od plastikowych wkładów po obrzydliwe plastikowe pseudoozdoby 🙂

Tomek.W
Tomek.W
4 lat temu

[quote]Trzeba uniemożliwić sprowadzanie do Polski odpadów komunalnych i rozwinąć system recyclingu tak, aby możliwe było odzyskiwanie nawet do 80% plastiku[/quote]
Zgoda, ale może jeszcze więcej butelek z kaucją?
Kiedyś prawie wszystkie butelki były zwrotne. Po mleku, śmietanie, piwie, wódce, winie.
Jaki problem teraz? Wprowadzić kaucje nawet na małpki i obowiązek przyjęcia. A może użycie opakowań z plastiku ograniczyć do minimum. Niby teraz odbierają odpady segregowane, ale i tak pełno takich opakowań się poniewiera. gdyby była kaucja to by było żal wyrzucić.

Druga sprawa to smog. Niestety gaz jest drogi gdyby tak gaz do centralnego był tańszy(wstawia się drugi licznik) i dodatkowo (np.. bez Vatu) . To wielu by się przerzuciło, a piec na węgiel zawsze można zostawić. No ale cena za gaz jest taka jaka jest.

theon
theon
4 lat temu

Świetne zdjęcie, widać Moc i Przyszłość 😆 😆

lulek
lulek
4 lat temu

[quote] Już teraz na jednego Polaka przypada [b]1,6 metrów sześciennych wody. [/b]
Przeciętna w Europie to[b] 4 tys. metrów sześciennych.[/b] [/quote]
Naprawdę na pewno tak jest?