mechanik 2

Olkuski Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica był gospodarzem wojewódzkiego rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020. Uroczysta gala związana z powrotem do szkoły była pierwszym punktem obchodów 120-lecia istnienia „Mechanika”.

Ranga wydarzenia sprawiła, że w szkole przy ul. Górniczej zjawiły się znane osobistości, na czele z Ministrem Andrzejem Adamczykiem i Małopolską Kurator Oświaty Barbarą Nowak. Z zaproszenia skorzystali także m.in. Jarosław Szarek – prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Tegoroczne otwarcie roku szkolnego 2019/2020 zbiegło się w czasie z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Dlatego też ważnym punktem poniedziałkowej gali było upamiętnienie wciąż żyjących „Dzieci Wojny”, a więc naocznych świadków wydarzeń z września 1939 roku w osobach porucznika Czesława Grzanki, podporucznika Brunona Piekarskiego i harcmistrza Ryszarda Kowala.

mechanik 3

Małopolska Kurator Oświaty podkreślała wagę wydarzeń sprzed lat i fakt, że to od młodego pokolenia zależy jaka przyszłość czeka naszą Ojczyznę. Starosta Bogumił Sobczyk odwołał się natomiast do słów Alberta Einsteina, obok ważności wiedzy stawiając wyobraźnię, która jest nieograniczona i pozwala dążyć do wyznaczonych przez siebie celów. Ważny i mocno wzruszający głos w sprawie zabrali również weterani wojenni. – Bądźcie zawsze piękni jak dzisiaj, mądrze mówcie i szanujcie swoich wykładowców. Dbajcie o to co macie, bo macie naprawdę wielkie możliwości – mówił por. Czesław Grzanka, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Kluczach.

mechanik 1

Stałym punktem szkolnych akademii jest część artystyczna. Tym razem młodzież ZS Nr 1 dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Przerwany marsz…”, polegającej na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch wojny marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Program nawiązywał do dat i wydarzeń z historii szkoły, która w czasach niemieckiej okupacji została tymczasowo zamknięta. Wcześniej, szkolna społeczność oraz wszyscy goście wzięli udział w mszy świętej odprawionej przez biskupa Piotra Skuchę w bazylice św. Andrzeja Apostoła.

Rozpoczęty w poniedziałek rok szkolny 2019/2020 jest rokiem jubileuszu ZS Nr 1. Z tego powodu nie mogło zabraknąć wspomnień i nawiązań do początków istnienia placówki. – Pierwsi absolwenci to wykształceni w Srebrnym rodzie młodzi ludzie przygotowani do życia, pracy i walki o niepodległą Polskę w rozpoczynającym się wówczas burzliwym XX wieku. Ludzie gotowi do wyzwań wyznaczonych przez dynamiczną epokę przemysłową. Szanse rozwojowe miasto otrzymało z chwilę podjęcia wielkiej carskiej inwestycji: budowy linii kolejowej zwanej Iwangradzko – Dąbrowską. Ale plany prosperity należało skorelować z budową mieszczańsko-rzemieślniczego Olkusza, miasta ludzi wykształconych i fachowców. Nakazem chwili było więc powołanie ponadpodstawowej placówki oświatowej – wspominała decyzje sprzed 120 lat Aldona Nowicka, obecna dyrektor „Mechanika”.

W 1900 roku przez władze carskie do życia została powołana szkoła pod nazwą „Remiestiennoje Ucziliszcze” o czteroletnim kursie nauczania z językiem wykładowym rosyjskim. Miejska Szkoła Rzemieślnicza w następnym roku otrzymała okazały gmach. Warto pamiętać, że była to jedna z trzech szkół w Królestwie. W szkole przy ul. Górniczej nauczano wówczas na dwóch kierunkach: ślusarsko-kowalskim i stolarsko-tokarskim. – Ciekawostką jest, że w jednej ze szkolnych sal mieściła się cerkiew prawosławna. Pierwsi absolwenci naszej szkoły znaleźli zatrudnienie w powstających na początku XX wieku zakładach przemysłowych, głównie w fabryce Westena w Olkuszu, kopalniach Bolesławia oraz zakładach przemysłowych Sławkowa i Wolbromia – dodała dyrektor Nowicka.

W 1914 roku działalność szkolna po raz pierwszy została przerwana. Pracę dydaktyczno-wychowawczą wznowiono w roku 1916. W tym samym roku szkołę odwiedził Marszałek Józef Piłsudski.

– Dzisiaj cała nasza uwaga kieruje się w stronę 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wtedy nie było takiej uroczystości jak ta dzisiejsza, a rok szkolny zaczął się dopiero 25 września. Już w styczniu 1940 r. szkołę okupant zamknął, budynek przeznaczono na biura niemieckie i szpital dla wojska, a warsztaty szkolne wykorzystywano do produkcji sprzętu wojennego. Słynne słowa Marszałka Piłsudskiego zapisane w kronikach szkoły: „Sztuka łamania przeszkód najczęściej jest sztuką nieuważania tego czy owego za przeszkodę” stają się dla całej społeczności szkolnej mottem i wyzwaniem do działania – zakończyła dyrektor Nowicka, zapewniając o kolejnych wydarzeniach w ramach jubileuszu 120-lecia istnienia ZS Nr 1. Pierwsze z nich zaplanowano w ramach obchodów Święta Niepodległości.

mechanik4

{joomplu:89482}{joomplu:89472}{joomplu:89445}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze