img 1982

Prawie 500 przeszkolonych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, 800 ochotników zakwalifikowanych na szkolenia, ponad 1200 wniosków złożonych w Wojskowych Komendach Uzupełnień w całym województwie – to bilans pierwszego roku funkcjonowania 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej formowane są w Małopolsce od roku. W etacie każdej nowo formowanej jednostki pierwszym żołnierzem jest jej dowódca, na którym spoczywa odpowiedzialność zorganizowania całego procesu jej utworzenia.

img 7692

Na dowódcę 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w styczniu 2018 r. wyznaczony został płk Krzysztof Goncerz, który ze swojej wcześniejszej służby w Wojskach Powietrznodesantowych i Wojskach Specjalnych wyniósł ogromne doświadczenie oraz cenną umiejętność wykraczania poza rutynowy sposób działania i rozumowania. W ciągu dwunastu pracowitych miesięcy brygada przeprowadziła trzy szkolenia podstawowe, pięć wyrównawczych oraz sześć rotacyjnych, wszystkie z użyciem najnowocześniejszego sprzętu i uzbrojenia, w tym polskich karabinków MSBS Grot (5,56 mm). W trakcie szkoleń oraz uroczystości żołnierze mieli okazję spotykać się z weteranami Armii Krajowej, których tradycje, idee i umiłowanie Ojczyzny są dla nich inspiracją.

img 8596

W ocenie Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej utrzymane zostało zakładane tempo rozwoju brygady. Gdyby pokusić się o wskazanie źródeł powodzenia, to jednym z najważniejszych byliby ludzie. Tempo osiągnięcia gotowości szkoleniowej przez jednostkę oraz wykonywanie przez nią zadań, uzależnione są w znacznej mierze od osobowości dowódcy, od jego charyzmy, a także umiejętności współpracy i zarządzania. Nie mniej istotna wydaje się odpowiedź społeczności lokalnej, przejawiająca się w rosnącym zainteresowaniu służbą w 11 MBOT oraz życzliwym wsparciu dla ważnych przedsięwzięć brygady.

img 8680

W tym roku małopolscy Terytorialsi nie zamierzają zmniejszać tempa. Zaplanowano przeprowadzenie sześciu szkoleń podstawowych i tyluż wyrównawczych, ponad trzydziestu szkoleń rotacyjnych oraz dwóch szkoleń zintegrowanych. Instruktorów 11MBOT będą szkolić byli żołnierze Wojsk Specjalnych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, co jest nowatorskim rozwiązaniem, nie stosowanym dotychczas w innych rodzajach Sił Zbrojnych. Do końca roku brygada planuje zwiększenie liczebności o 750 przeszkolonych żołnierzy OT.

img 1357

12 stycznia b.r. 11MBOT zainaugurowała drugi etap kampanii rekrutacyjnej „Zostań Żołnierzem RP” pod auspicjami Ministra Obrony Narodowej. Punkt promocyjny Terytorialsów przyciągnął rzesze odwiedzających, którzy oglądali uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy, w większości polskiej produkcji. Szczególnym zainteresowaniem tradycyjnie cieszyły się Groty, jak również zmodernizowana wersja UKM-2000P, celownik termowizyjny Rubin i celownik holograficzny HWS. Na kolejne spotkania w ramach tej kampanii żołnierze OT zapraszają w lutym do ośrodków sportowych w Szczawnicy, Limanowej, Tyliczu i Krynicy. Każdy zainteresowany będzie mógł urozmaicić swój aktywny zimowy wypoczynek poznając zalety służby
w Wojskach Obrony Terytorialnej.

mjr Bartosz Kubal oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze