Od pół wieku zaszczytną funkcję pedagoga pełni pani Stanisława Półtorak. Od prawie dwóch dekad naucza młodzież w powiecie olkuskim. Urodziła się w Zasępcu, w gminie Wolbrom. Pracę pedagogiczną zaczęła jednak w powiecie miechowskim – w Mostku (gmina Gołcza) 15 sierpnia 1960 roku, ucząc języka polskiego. O umiejętnościach pedagogicznych pani Stanisławy świadczą liczne sukcesy jej uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Jednocześnie pracowała również jako kierownik Powiatowego Ośrodka Metodycznego Języka Polskiego w Miechowie.

Pani Stanisława była instruktorem; udzielała instruktażu polonistom, zwłaszcza młodym, ze szkół w całym ówczesnym powiecie miechowskim, a także kierowała kółkiem samokształceniowym dla nauczycieli języka polskiego w gminie Gołcza i prowadziła konferencje rejonowe Związku Nauczycielstwa Polskiego w tej gminie. Zasiadała też w komisji kwalifikacyjnej oceniającej umiejętności młodych nauczycieli i uczestniczyła w komisji egzaminacyjnej kwalifikującej uczniów do Technikum Mechanicznego w Miechowie. W latach 1971 – 1989 była dyrektorką Szkoły Podstawowej w Mostku. W latach 1989 – 91 pracowała w Szkole Podstawowej w Gołczy jako polonistka, w ramach koła zainteresowań nauczając także języka niemieckiego.
Nieco później życie zawodowe pani Stanisławy przeniosło się na teren jej rodzinnego powiatu. Od 1 września 1991 do 1996 roku nauczała w Szkole Podstawowej w Zagórowej. W tym samym czasie podjęła pracę nauczycielki języka niemieckiego w Zespole Szkół Mechaniczno – Samochodowych (obecnym Zespole Szkół nr 1) przy ul. Górniczej w Olkuszu. W roku 1997 przeniosła się (jako polonistka i germanistka) do Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Krakowie, zarazem kontynuując nauczanie języka niemieckiego w Srebrnym Mieście. Od roku 2000 do chwili obecnej miejscem pracy naszej dostojnej jubilatki jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Od 2003 roku, jako emerytka, uczy tam języka niemieckiego społecznie, w niepełnym wymiarze godzin.
Przez całe zawodowe życie pani Stanisława poświęca się pracy społecznej – m.in. przyczyniła się do elektryfikacji i gazyfikacji wsi Mostek, działała aktywnie w ZHP, zasiadała jako ławnik w Sądzie Okręgowym i Rejonowym w Krakowie i Olkuszu. Do dziś jest społecznym kuratorem ds. nieletnich w Sądzie Rodzinnym i Nieletnich. Za swą działalność nauczycielską i społeczną otrzymała liczne odznaczenia – najważniejsze z nich to: Brązowy i Złoty Krzyż Zasługi oraz odznaka „Przyjaciel Dziecka”. W ubiegłym roku Minister Edukacji Narodowej nagrodził ją Medal Komisji Edukacji Narodowej – najwyższe odznaczenie w oświacie. W roku obecnym obchodzi 50-lecie swej pracy pedagogicznej.
Źródło: www.sp.olkusz.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze