Klucze

Jeszcze przed końcem lata powinien być gotowy modernizowany właśnie plac pomiędzy zabytkowym Dworkiem Dietla a budynkiem tzw. „starej gminy” w Kluczach. Trwające tam prace to bowiem ostatni etap obecnej rewitalizacji.

Największe zainteresowanie wzbudza budowla na środku placu: powstaje tu fontanna, która będzie mieć kształt amonitu, jako nawiązania do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W znacznej części gotowy jest już natomiast stylowy mur od strony ulicy Rabsztyńskiej, a zwieńczeniem prac przy nim będzie montaż stalowej bramy, otwieranej przy okazji organizowanych tam uroczystości. Pojawi się również nowa wiata na pobliskim przystanku, cały plac pokryją granitowe jasnoszare płyty, z kolei całości dopełnią parkowe ławki, stylowe oświetlenie oraz kosze na śmieci. Miejsce to sporo zyska także po zmroku, gdyż w planach jest również iluminacja Dworku.

„Cieszymy się, że rewitalizacja dobiega końca. Plac przy Dworku Dietla wkrótce stanie się pięknym zakątkiem, gdzie mieszkańcy i odwiedzający naszą gminę będą mogli odpocząć. Mam nadzieję, że to miejsce przypadnie do gustu wszystkim i wkomponuje się w sąsiednie, zrewitalizowane już tereny parku.” – mówi Wójt Gminy Klucze Norbert Bień.  

Przypomnijmy, że teren, na którym znajdują się Dworek Dietla, tzw. „stara gmina” oraz park górny i dolny zostały wpisane do Gminnego Programu Rewitalizacji. Takie programy samorządy tworzyły kilka lat temu: podstawą było wyznaczanie miejsc obszarów zdegradowanych oraz obszaru rewitalizacji na terenie danych gmin. W Kluczach na opisywanym terenie kilka lat temu w górnej części parku wybudowano alejki, wzdłuż których zainstalowano oświetlenie parkowe, a także drewnianą altanę, plac zabaw, stoliki do gier planszowych oraz obiekty małej architektury – ławki, kosze, stojaki na rowery. Prace przeprowadzono również w tzw. parku dolnym, gdzie powstała drewniana altana, odtworzono amfiteatr (którego fragmenty schodów znajdują się za obeliskiem upamiętniającym Ludwika Mauve), a przy alejkach zamontowano ławki, kosze na śmieci i nowe oświetlenie. Rewitalizacji poddano ponadto zabytkowy Dworek Dietla oraz budynek tzw. „starej gminy”, w którym teraz mieści się Dzienny Dom Seniora i samorządowy żłobek.


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze