Olkusz

W miniony poniedziałek w całej Polsce obchodzona była 102 rocznica Bitwy Warszawskiej. Na znak tego zwycięstwa dzień 15 sierpnia ustanowiony został Świętem Wojska Polskiego. Olkuskie władze uczciły to wydarzenie mszą święta za Ojczyznę, odznaczeniem kombatantów oraz złożeniem kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko – bolszewickiej. Ustanowiono je, aby uczcić chwałę oręża polskiego i pamięć żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. 

Olkuskie uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej za Ojczyznę, która odbyła się w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli na rynek, pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Tam delegacje przedstawicieli olkuskich parlamentarzystów, władz miasta i powiatu, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, przedstawicieli szkół, instytucji oraz stowarzyszeń, złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

Bitwa Warszawska, stoczona w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku, była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej i jednym z decydujących wydarzeń w dziejach Polski, Europy i świata. Ten fakt nie funkcjonuje jednak w świadomości historycznej mieszkańców krajów europejskich. – Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń mających takie znaczenia jak bitwa pod Warszawą 1920 r. Nie zna zaś ani jednego, które byłoby tak mało doceniane – te słowa brytyjskiego dyplomaty, lorda Edgara Vincenta d’Abernon przypomniał w trakcie swojego wystąpienia Bogumił Sobczyk, Starosta Powiatu Olkuskiego.

Jeżeli cuda się zdarzają, to ten zdarzył się w Polsce 102 lata temu. Dzięki wysiłkowi i męstwu polskiego żołnierza udało się odeprzeć ofensywę wojska radzieckich, a Cud nad Wisłą stał się faktem. Po raz kolejny w historii Polacy pokazali, że pomimo różnych zapatrywań politycznych potrafią się zjednoczyć w dążeniu ku dobru ojczyzny. Dziś dziękujemy obrońcom ojczyzny i ich rodzinom – mówił w okolicznościowym przemówieniu olkuski starosta.

W trakcie jego wystąpienia nie zabrakło również odniesień do bieżących wydarzeń. – Mówienie o spokoju i pokoju nabiera szczególnego znaczenia w tym miejscu i w tym czasie. Wojna na Ukrainie pokazała, jak wielka odpowiedzialność ciąży na siłach zbrojnych. Polskim żołnierzom trzeba zatem życzyć, aby swego bohaterstwa i męstwa nie musieli dowodzić podczas działań zbrojnych oraz tego, aby ich służba była zawsze szanowana i doceniana – podkreślał Bogumił Sobczyk.

Uroczystościom na rynku towarzyszyła Reprezentacyjna Olkuska Orkiestra Dęta. Wartę przy pomniku Józefa Piłsudskiego pełnili funkcjonariusze Straży Miejskiej w Olkuszu oraz harcerze Hufca ZHP Olkusz. Podczas powiatowych obchodów Święta Wojska Polskiego odznaczenia państwowe i organizacyjne odebrali weterani walk o niepodległość z powiatu olkuskiego. Z inicjatywą uhonorowania kombatantów wystąpiło olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości zostali odznaczeni: Józef Francik, Lucjan Kita, Ryszard Kowal, Anna Piłka, Edmund Rogalski i Stefania Wernik. Odznaką „Kolumbowie Rocznik 20” został uhonorowany Czesław Grzanka. Medal „Wierni Akowskiej Przysiędze” otrzymali Stefan Kosiór i Marian Wójcik.

W miniony poniedziałek w całej Polsce obchodzona była 102 rocznica Bitwy Warszawskiej. Na znak tego zwycięstwa dzień 15 sierpnia ustanowiony został Świętem Wojska Polskiego. Olkuskie władze uczciły to wydarzenie mszą święta za Ojczyznę, odznaczeniem kombatantów oraz składaniem kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.
« 1 z 4 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze