zalew1

Głosy o potrzebie lepszego wykorzystania potencjału pięknego wolbromskiego zalewu słychać od dawna, ale dotąd w tej kwestii zrobiono stosunkowo niewiele. W ostatnich latach nadzieję na zagospodarowanie tego zakątka rozbudziło pozyskanie środków unijnych, które zostały przeznaczone na przygotowanie placu zabaw z elementami zewnętrznej siłowni i małej architektury do wypoczynku po południowej stronie zbiornika. Niedawno powstała nowa koncepcja, obejmująca zagospodarowanie terenu wokół całego akwenu.

W ramach przeprowadzonych z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 „Odnowa i Rozwój wsi” – „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, kosztem 540.584 zł od strony południowej akwenu wykonano w 2014 r. park wypoczynkowy podzielony na  trzy strefy. Znalazły tam miejsce ogrodzony plac zabaw dla dzieci oraz elementy zewnętrznej siłowni, a także wiaty ze stolikami i ławkami, gdzie można usiąść. Dodatkowo powstała ścieżka dla pieszych wzdłuż jezdni od strony południowej i zachodniej zalewu. Całość została oświetlona i objęta monitoringiem. Chociaż inwestycja ucieszyła mieszkańców, to wykonane prace nie do końca satysfakcjonują użytkowników, oczekujących na całościowe rozwiązania. Ostatnio pojawiła się nadzieja na kontynuację działań. Zostało bowiem zlecone przygotowanie projektu obejmującego zagospodarowanie ponad 40 tys. m. kw. terenu, który ma szanse stać się perełką rekreacyjną okolicy. Plan przewiduje, że nad Zalewem Wolbromskim znajdzie się miejsce dla każdego: będzie gdzie pobiegać, pojeździć na rolkach, a także odpocząć. 
 
Zgodnie z koncepcją zagospodarowania zalewu i jego otoczenia przygotowanego przez Biuro Projektowe „MAM projekt” ze Skały, teren o  powierzchni 41990 m2 został podzielony na trzy obszary. Na pierwszym z nich, określonym jako strefa aktywności pasywnej, miałaby powstać taras nadwodny, „zielona” plaża z wydzielonymi miejscami na paleniska, wiaty, altany z ławkami piknikowymi i elementami sezonowej małej gastronomii. W strefie aktywności lądowej zaplanowano powstanie ok. 2,4 km trasy dla wrotkarzy, 3 km ścieżki do biegania z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu (nierówności, korzenie itp.) i trasę spacerową. Ponieważ część otoczenia akwenu stanowią mokradła, nad nimi powstałby pomost widokowy. Nowe elementy zostaną połączone z już istniejącą infrastrukturą. W części związanej bezpośrednio z wodą powstaną stanowiska i pomost dla wędkarzy oraz przystań z wypożyczalnią sprzętu wodnego.
 
Projektanci nie zapomnieli o ławkach i koszach na śmieci oraz oświetleniu, zwiększającym komfort użytkowania parku po zmierzchu, z zastosowaniem ulicznych opraw energooszczędnych, przy czym w części zielonej plaży oraz wzdłuż ciągu pieszo-jezdnego zamontowane będą bardziej dekoracyjne oprawy parkowe. Cały obszar miałby być objęty monitoringiem i strefą bezpłatnego Internetu WiFi.

Jak zaznaczono na stronie internetowej Wolbromia, gdzie zaprezentowano koncepcję, pomysł nie jest do końca zamknięty, a władze są otwarte na propozycje społeczne. Można je zgłaszać za pomocą poczty internetowej pod adres: info@umigwolbrom.pl. Plan zagospodarowania terenów wokół zalewu wiąże się jeszcze z załatwieniem kwestii własności gruntów, bowiem nie cały teren należy do majątku gminy.

Ogłoszone przez burmistrza plany są optymistyczne, ale zapewne nie uda się ich zrealizować szybko. Wymagają bowiem znacznych nakładów finansowych, o które gmina zamierza dopiero zabiegać na zewnątrz, aby nie finansować wszystkiego z własnego budżetu. Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej zdecydowano o przeznaczeniu środków na przygotowywanie projektów i kosztorysów na liczne działania, których realizacja, nawet wobec wyjątkowo dobrego obecnie stanu finansów gminy, będzie wymagała ogromnego wysiłku, nie lada operatywności i sporo czasu. Wiele z tych zadań, jak np. modernizacja oczyszczalni ścieków nie może czekać. Inne, może mniej pilne, z pewnością poprawią jakość życia mieszkańców, ale wszystkich raczej nie da się zrealizować równocześnie.

Projekt zagospodarowania terenu wokół zalewu powinien np. wiązać się z poprawą  jakości wody w akwenie, dlatego jednocześnie prowadzone są prace planistyczne nad skanalizowaniem zlewni wód dopływających do zbiornika z okolicznych pól i domostw. Sieć kanalizacyjna biegnie już przez Starą Wieś w Łobzowie, Wymysłów, ul. Kościuszki i ul. Wiśniową w Wolbromiu, odprowadzając ścieki z zabudowań po wschodniej części zalewu. Gmina posiada już także prawomocne pozwolenie na budowę kanalizacji w Zabagniu – Hektarach, a dokumentacja projektowa kanalizacji  Zaogrodzia w Łobzowie oraz Starej Wsi, Nowej Łąki oraz Radochy na Zabagniu są w przygotowaniu. Na realizację tych projektów znów potrzebne są duże pieniądze, itd… Marzenia – piękna rzecz, więc trzeba je mieć. Oby udało się je zrealizować!

zalew

zalew2

zalew3

19
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
19 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Tom2kabaretobserwator11111WeneraKol1 Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tom2
Tom2

[quote name=”kabaret”]Ludziska, słyszeliście? burmistrz Wolbromia powołał sobie „społecznego doradcę”. Blondi i tak cały czas okupuje jego gabinet, ale oficjalne mianowanie jej na jakieś dziwne „doradcze ciało” to już cyrk. Jakie ona ma kompetencje i jakie umiejętności? Chociaż… prawda jest taka – jaki burmistrz taki doradca :)[/quote]
Wyborcy ocenią Burmistrza. Wybory za 2 lata.
Ciekawe czy Pan Kołodziej będzie startował. Będzie Dyrektorem, ale to nie przeszkadza, bo zawsze można zrezygnować.

kabaret
kabaret

Ludziska, słyszeliście? burmistrz Wolbromia powołał sobie „społecznego doradcę”. Blondi i tak cały czas okupuje jego gabinet, ale oficjalne mianowanie jej na jakieś dziwne „doradcze ciało” to już cyrk. Jakie ona ma kompetencje i jakie umiejętności? Chociaż… prawda jest taka – jaki burmistrz taki doradca 🙂

obserwator11111
obserwator11111

[quote name=”Wenera”]A tak zapytam się z czystej ciekawości: co wieczorami dzieje się w samochodach parkujących na parkingu przy zalewie? Ciekawość mnie zżera;-) Może ktoś wie?[/quote]
Robią to czego Ty im zazdrościsz

Wenera
Wenera

A tak zapytam się z czystej ciekawości: co wieczorami dzieje się w samochodach parkujących na parkingu przy zalewie? Ciekawość mnie zżera;-) Może ktoś wie?

Kol1
Kol1

A czy dla projektów architektonicznych, które mają zmieniać przestrzeń, szczególnie ją poprawiać, nie powinno się rozpisywać konkursów architektonicznych, tak aby powstały wartościowe rozwiązania?! W Wolbromiu jest z tym duży problem. Powstająca nowa architektura jest „byle jaka”. Centrum miasta jest zdegradowane. Sklepy wielkopowierzchniowe zabiły drobny handel. Mój ulubiony sklep rodem z Portugalii szpeci zabytkową przestrzeń. Ponadto jego architektura jest koszmarna. Nie lepiej jest z zabytkową tkanką. Dawna architektura znika poprzez nieprzemyślane działania i ignorancję właścicieli. Jak teraz wygląda zabytkowy budynek „starej poczty” na ul. Krakowskiej? A przecież mógłby być perełką architektury, a jest teraz ruiną. Tyle się mówi o rewitalizacji, ale… Czytaj więcej »

perz
perz

[quote name=”Piątek”]Na moje oko to kasy starczy tylko na projekty, czyli skorzystają ci, którzy wykonają papiery. Jak można się zorientować zgarną całkiem niezłą kasę choć nie wszystkie umowy są ujawniane w bipie. Swoją drogą ciekawe dlaczego jedne umowy są ujawniane a o innych przypadkiem się zapomina ;). Czy to przypadek, że te zlecenia dostają wciąż te same firmy? Zapewne tak… 8)[/quote]
Aczkolwiek, zasadniczo to taki sam przypadek jak zapłata za nie swoje długi z dotacji 8)

Piątek
Piątek

Na moje oko to kasy starczy tylko na projekty, czyli skorzystają ci, którzy wykonają papiery. Jak można się zorientować zgarną całkiem niezłą kasę choć nie wszystkie umowy są ujawniane w bipie. Swoją drogą ciekawe dlaczego jedne umowy są ujawniane a o innych przypadkiem się zapomina ;). Czy to przypadek, że te zlecenia dostają wciąż te same firmy? Zapewne tak… 8)

piotr
piotr

Czy to pada ze powstaje tam w tym roku plaża naturystjow

DO MAGLA
DO MAGLA

widze ze czytasz z papierow gminnych i wiesz co piszesz.Przygladam sie bo place podatki ,Czy sa rozlokowane pieniadze wlasciwie gdzie potrzeba wymaga.Dawna zast.burm.zrobila drogi przy swojej posesji.

wszystko dobrze
wszystko dobrze

tak klaszcze obywatel wolbr.zrobcie mu jeszcze skate park.ulice tam gdzie mieszka i nie tylko odrobione, oswietlone itd.podatki placa wszyscy mieszkancy i nie stynkaja w gminie..nie atakuja nikogo.przgladamy sie bacznie.

hustawka
hustawka

a ja prosze aby jedna hustawa miala zabezpieczenie z kazdej strony bo male dzieci z tych spadaja .dziekuje.Widzialam jak 2latki i trzy latki upadly.

świadek
świadek

[quote name=”Magiel”]Trzeba o pomoc poprosić Daria G. On ma bogate doświadczenie w pomaganiu z Zalewem. W 2000 – 2002 r. tak pomagał, że Gmina przestała być właścicielem wody i jest nim od tamtej pory skarb państwa. I jeszcze jest dumny z tego. Taki rodowity Wolbromiak, dzięki któremu Zalew Wolbromski tak naprawdę nie jest wolbromski. Ważne, że Dario postawił na swoim.[/quote]
To jest fenomen na skalę calego kraju. Facet robił wszystko, żeby jego miasto straciło taki obiekt. Byle zrobic komuś na złość. 🙁

zalew
zalew

spedze tam urlop wyp.jak dawno temu plywanie i nagrzewanie kosci na plytach PILICA TAKA MIESCINA A FAJNIE NAD ZALWEM

szok
szok

[quote name=”były radny”][quote name=”Magiel”]Trzeba o pomoc poprosić Daria G. On ma bogate doświadczenie w pomaganiu z Zalewem. W 2000 – 2002 r. tak pomagał, że Gmina przestała być właścicielem wody i jest nim od tamtej pory skarb państwa. I jeszcze jest dumny z tego. Taki rodowity Wolbromiak, dzięki któremu Zalew Wolbromski tak naprawdę nie jest wolbromski. Ważne, że Dario postawił na swoim.[/quote]
A tak, tak. Było tak. Górnicki skomunalizował, załatwił, że Zalew był gminy, a Łysy załatwił, że zalew przestał być gminy. Dobrze, że się chociaż brzegi udało uratować, bo Łysy chciał całość uwalić.[/quote]
I ktoś taki jest przewodniczącym naszej rady?

BRUK-OSŁY-propaganda
BRUK-OSŁY-propaganda

[quote name=”BRUK-OSŁY-propaganda”]:P 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛… Czytaj więcej »

PAN BURMISTRZ
PAN BURMISTRZ

kilka razy mnie nie przyjal ok. Nie lubie przepychu i blyskotek. Mam spostrzezenia…Wiecej nie bede przszkadzac. . Wez pan arcitekta i bedzie ladnie.Fachowiec w swojej dziedzinie ma inne spojrzenie.TE betony asfalty przerazaja.Prosze spojrzec jak gustownie kawalek ziemi jest zagospodaowany przy cmentarzu a obok avity

były radny
były radny

[quote name=”Magiel”]Trzeba o pomoc poprosić Daria G. On ma bogate doświadczenie w pomaganiu z Zalewem. W 2000 – 2002 r. tak pomagał, że Gmina przestała być właścicielem wody i jest nim od tamtej pory skarb państwa. I jeszcze jest dumny z tego. Taki rodowity Wolbromiak, dzięki któremu Zalew Wolbromski tak naprawdę nie jest wolbromski. Ważne, że Dario postawił na swoim.[/quote]
A tak, tak. Było tak. Górnicki skomunalizował, załatwił, że Zalew był gminy, a Łysy załatwił, że zalew przestał być gminy. Dobrze, że się chociaż brzegi udało uratować, bo Łysy chciał całość uwalić.

BRUK-OSŁY-propaganda
BRUK-OSŁY-propaganda

😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛… Czytaj więcej »

Magiel
Magiel

Trzeba o pomoc poprosić Daria G. On ma bogate doświadczenie w pomaganiu z Zalewem. W 2000 – 2002 r. tak pomagał, że Gmina przestała być właścicielem wody i jest nim od tamtej pory skarb państwa. I jeszcze jest dumny z tego. Taki rodowity Wolbromiak, dzięki któremu Zalew Wolbromski tak naprawdę nie jest wolbromski. Ważne, że Dario postawił na swoim.