Około 25 centymetrów – taką wysokość ma w tej chwili ławka dla pasażerów na przystanku autobusowym obok olkuskiego szpitala. Z wiaty korzysta codziennie co najmniej kilkaset osób, pacjentów lecznicy i znajdujących się nieopodal poradni specjalistycznych. Wiele z nich to osoby starsze i schorowane, które po remoncie drogi nie mają gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus czy busa.
Remont alei Tysiąclecia to część potężnej inwestycji z udziałem funduszy unijnych, realizowanej przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu. W projekcie technicznym zadania założono podniesienie poziomu jezdni i chodników w okolicach szpitala, i tak się stało. Tyle że wykonawca zapomniał o podniesieniu poziomu pozostałej infrastruktury drogowej, a więc również wiat przystankowych.

Miejsce, w którym ludzie czekają na autobus, wygląda jakby zapadło się kilkanaście centymetrów w ziemię. Siedzenia dzieli od nowej kostki brukowej, którą już wyłożono przystanek, zaledwie 25 centymetrów.
– Tu nie da się usiąść, bo człowiek nie będzie potem w stanie sam wstać. Jak ktoś jest schorowany czy starszy, to musi stać, co najwyżej siatki sobie tu położy. W takim miejscu jak przystanek pod szpitalem takie rzeczy trzeba załatwiać od razu – denerwuje się pani Zofia.
Uczennice Kamila i Paulina na przystanku usiadły, ale o jakimkolwiek komforcie odpoczynku na plastikowej ławce mówić nie sposób.  – Na pewno nie powinno tak być. Z tego przystanku korzysta bardzo dużo osób starszych, niepełnosprawnych. Tu na autobus czekają osoby oddające krew, więc trzeba im zapewnić jakieś warunki – ocenia Paulina.
– Wstyd to nazywać inwestycją unijną. To po prostu lekceważenie potrzeb mieszkańców. Co to w ogóle ma być? Unia normuje długość zielonego ogórka, to może też siedzeń na przystankach? Tylko czy w Brukseli mieszkają krasnoludki? – pyta z przekąsem pracownica szpitala, która poprosiła nas o interwencję w tej sprawie.
Z pytaniem: co dalej z przystankiem przy szpitalu zwróciliśmy się do olkuskiego Starostwa. – Przystanki, nawet przy powiatowej drodze, nie leżą w gestii Starostwa, ich administratorem jest Urząd Gminy – odpowiada starosta Leszek Konarski.
– Administrujemy przystankami, ale jeśli Starostwo prowadzi tam inwestycje, to ono odpowiada za to, by po zakończeniu remontu przywrócić przystanek do poprzedniego stanu – utrzymuje Artur Kocjan, naczelnik Wydziału Drogowego Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.
Mieszkańcom pozostaje mieć nadzieję, że „odbijanie piłeczki” pomiędzy urzędami nie potrwa długo i któryś z nich naprawi to, co zepsuto przy realizacji inwestycji mającej poprawić komfort życia olkuszan.

7
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
7 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Olkuszanin 2obiektywnyCierpliwaBacawyborca Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
przystankowy
przystankowy

co za polityka w tych urzedach…jedni zwalają odpowiedzialność na drugich…trzeba polityków rozliczyć przy urnie wyborczej…wybierzmy nowych i lepszych

wyborca
wyborca

A mnie się wydaje, że gdyby ci którzy wykonywali te robotę myśleli przy niej, to nie doszłoby to takiego kretyńskiego efektu. Urzędnicy tego chyba nie robili ? Niestety u nas często jest tak , że każdy ma w d… wszystki co sie tylko da. Jeden zrobi przystanek z ławeczką, drugi kładzie bruk ale jak to się ma jedno do drugiego – a kogo to obchodzi???
Ale potem narzekać na wszystko – a do tego każdy pierwszy..

Baca
Baca

Przystanek został zaprojektowany dla Kaczyńskich i tak ma zostać na cześć i chwałę. To jest obiecywany przez PIS użyteczny pomnik w każdym mieście.

Cierpliwa
Cierpliwa

Takie to mi się wydaje jakby latanie z wywieszonym językiem po Olkuszu za tanią sensacją. Przecież wszyscy wiedzą, że droga jest w remoncie a asfalt kładli dwa dni temu. Nie popadajmy w przesadę, Polska to taka dziwna kraj, która na siłę szuka dziury w całym!

obiektywny
obiektywny

„Lecznicy” … hah, tam leczy dr Queen czy jak?!
na prawdę bezsensu macie formę realizacji tych materiałów..

Cierpliwa
Cierpliwa

[quote name=”obiektywny”]”Lecznicy” … hah, tam leczy dr Queen czy jak?!
na prawdę bezsensu macie formę realizacji tych materiałów..[/quote]

Nie, no nie jest aż tak źle, ogólnie pisząc bardzo dobrze, że PO bywa wszędzie, jest wielce prawdopodobne, że i za rok ta ławka będzie taka sama. Pożyjemy, zobaczymy, Pani Alu, pozdrawiam.

Olkuszanin 2
Olkuszanin 2

Proszę się nie denerwować. Ławeczki będą poprawione przed następnymi wyborami samorządowymi w 2014r.