W miniony poniedziałek zakończyła się podróż pierwszego pociągu towarowego, który dotarł z Chin do Euroterminalu w Sławkowie. Tego typu połączenia realizowane będą teraz regularnie przy wykorzystaniu szerokotorowej linii kolejowej biegnącej przez powiat olkuski. Tej samej, którą jeszcze w latach 90-tych kursowały pasażerskie pociągi m.in. do Moskwy.

Na początku tygodnia do terminala w Sławkowie dotarł pierwszy intermodalny pociąg ze stacji Xi`an w Chinach. Pociąg wiozący naczepy i kontenery wyruszył w swoją dziewiczą podróż 24 grudnia ubiegłego roku. Trasa wiodła przez Chiny, Kazachstan, Rosję i Ukrainę. Pokonanie 9 477 km trwało niespełna dwa tygodnie.

– To pierwszy przewóz Nowym Jedwabnym Szlakiem do Europy z wykorzystaniem linii LHS oraz Euroterminala Sławków. W projekt zaangażowana jest spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, Xian Free Trade Port Construction and Operation oraz partnerzy z Kazachstanu – poinformowała na swojej stronie internetowej spółka PKP LHS.

Nowy Jedwabny Szlak to koncepcja drogi handlowej łączącej Azję z Europą. Jej głównym założeniem jest wykorzystanie do tego celu transportu kolejowego. Ma on być trzy razy szybszy niż przewóz towarów drogą morską i znacznie tańszy oraz bardziej ekologiczny niż samolot.

Linia nr 65 to najdłuższa na terenie Polski kolejowa linia szerokotorowa (o rozstawie szyn 1520 mm) przeznaczona do transportu towarowego. Jest jednocześnie najdalej na zachód wysuniętą trasą szerokotorową w Europie. Od 2001 roku jest ona zarządzana przez spółkę PKP LHS. Obecnie wykorzystuje się ją jedynie do celów logistyczno-spedycyjnych. W przeszłości jednak kursowały tędy także pociągi pasażerskie. W czasach PRL oraz na początku lat 90-tych ubiegłego wieku z Olkusza można było dojechać pociągiem m.in. do Moskwy i Kijowa.

fot: PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
2 lat temu

Towary z Ali przyjechały!

Jan Curyło
Jan Curyło
2 lat temu

Przepraszam; -w 1989 r; -źle wcisnąłem klawisz.

Jan Curyło
Jan Curyło
2 lat temu

Osobiście w 1980 r przyjechałem tym pociągiem do Olkusza z Magnitogorska. Podróż trwała 76 godzin.