– Kto śpiewa modli się podwójnie, a kto dobrze śpiewa – potrójnie. – tak zwykł rozwijać znany cytat ks. Robert Żwirek. 6 stycznia, dzięki dyrygowanym przez niego muzykom, olkuska bazylika pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła rozbrzmiała kolędami. Ponad dwustuosobowej publiczności zaprezentowali się chórzyści z Cantores Minores Basilica Sancti Andreae.

Liczącemu osiemnastu wykonawców chórowi towarzyszył akompaniament organów, skrzypiec, altówki, wiolonczeli i fagotu. Nie zabrakło także partii solowych w wykonaniu Izabeli Byczek (sopran) i ks. Roberta Żwirka (tenor). Ponad godzinny występ muzyków w charakterystycznych chabrowo-srebrnych strojach, publiczność nagrodziła owacją na stojąco.

– Śpiewałem przed laty jako ksiądz-student w znakomitym chórze akademickim KUL w Lublinie. Potem pracowałem z chórem kleryków w naszym sosnowieckim seminarium. W międzyczasie było jeszcze profesjonalne przygotowanie w Ogólnopolskim Studium Chórmistrzowskim przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Przez cały ten czas nosiłem w sercu marzenie, by kiedyś prowadzić swój własny chór. Olkusz okazał się miejscem, gdzie to marzenie mogło się ziścić. Moja pasja, będąca dla mnie cudownym darem Boga, zapaliła kilkanaście osób i 17 grudnia 2017 r. się zaczęło… I tak oto mam wspaniałych,  zaangażowanych chórzystów, dla których chóralny śpiew jest piękną ekspresją wiary. Jestem tym szlachetnym ludziom ogromnie wdzięczny, że możemy coś wspólnie tworzyć – mówi dyrygent chóru ks. Robert Żwirek.

Koncertowy maraton

Śpiewaków Mniejszych Bazyliki Świętego Andrzeja coraz częściej może podziwiać nie tylko lokalna widownia:

– Ostatnie dni były dla nas prawdziwym maratonem koncertowym. Wybraliśmy się z kolędowaniem do Zakopanego, gdzie przy okazji uradowaliśmy się wspaniałą, śnieżną zimą. 4 stycznia śpiewaliśmy w Sanktuarium Świętej Rodziny na Krupówkach, w niedzielę najpierw w kościele Świętego Krzyża, a wieczorem w kościele Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach. Słuchaczy zachwycała m.in. nasza solistka Izabela Byczek, obdarzona sopranem o wyjątkowo rzadkiej i pięknej barwie – zaznacza ks. Robert.

Olkuski koncert był czwartym występem w ciągu trzech dni. Wydarzenie podsumował proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła ks. Mieczysław Miarka:

– Na pewno wiadomość o koncercie rozchodzi się szeroko po niebie mocą takich autorytetów, jak św. Jan Paweł II i św. Jan Kanty, którzy znali naszą świątynię. Bóg zapłać księdzu Robertowi, który powołał do istnienia ten chór i bardzo się troszczy o jego rozwój. Dziękuję wszystkim licznie zgromadzonym, nie często się zdarza, żeby koncerty w naszej bazylice miały aż tak wspaniałą, pełną skupienia widownię.

Gdzie i kiedy kolejne występy?

Okazji do wysłuchania chóru w najbliższych miesiącach nie zabraknie. Już 19 stycznia powalczy on o nagrodę na Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek w Miechowie. Następnie chórzyści będą szlifować repertuar pasyjny, który zaprezentują w Wielki Piątek. Z kolei 17 maja olkuska bazylika będzie gospodarzem Koncertu Maryjnego w stulecie urodzin św. Jana Pawła II. W planach jest także założenie Olkuskiego Stowarzyszenia Muzycznego „Auctores Nobiles” (Szlachetnie Działający).

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o