Powiat

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność na drogach podczas jesieni.

Jesienią gwałtownie zmieniają się warunki atmosferyczne, które mają wpływ na kierowanie pojazdem. Z tego powodu należy zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu, a przed skrzyżowaniem wcześniej niż zwykle rozpocząć hamowanie i sygnalizowanie manewrów.  Ciemne i zimne poranki, szybszy zmierzch, poranne mgły, mokra i śliska jezdnia często pokryta liśćmi, zwiększona ilość opadów – to czynniki powodujące ograniczenie widoczności i wydłużenie drogi hamowania. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości jazdy do panujących warunków na drodze, czyli o tzw. PRĘDKOŚCI BEZPIECZNEJ, która w trudnych warunkach pogodowych często jest prędkością niższą niż wynika to ze znaków drogowych. 

Aby bezpiecznie podróżować warto odpowiednio przygotować pojazd do trudnych warunków jesienno – zimowych. Nie zapomnijmy o:

– Skorygowaniu ciśnienia powietrza w oponach, które wraz ze spadkiem temperatury otoczenia zmniejsza się – co znacząco wpływa na ich przyczepność do drogi.

– Zaplanowaniu zmiany opon letnich na zimowe. Zalecane jest aby wymianę wykonać gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 7°C. Opona letnia w takich temperaturach istotnie traci swoje właściwości i staje się dużo bardziej podatna na poślizg.

– Wymianie zużytych piór wycieraczek. Kierujący musi mieć dobrą widoczność, co jest bardzo ważne szczególnie podczas trudnych warunków atmosferycznych. Dlatego należy również dbać o czystość szyb. Przy dużej wilgoci, gdy szyby często pokrywają się parą bardzo ważna jest czystość ich wewnętrznej strony.

Uwaga piesi. Szczególny apel kierujemy również do pieszych, którzy są najbardziej narażeni    na niebezpieczeństwo na drogach. Należy pamiętać, że mimo nowelizacji przepisów 1 czerwca 2021 roku nadal nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować, a na mokrej śliskiej nawierzchni droga zatrzymania pojazdu jest znacznie dłuższa. Widoczny pieszy to bezpieczny pieszy.  Każdy pieszy powinien wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla kierującego.  Elementami odblaskowymi mogą być opaski, kamizelki oraz przedmioty doczepiane do ubrania. Należy je umieszczać na wysokości kolan, łokci, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze  widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój – bez odblasku jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

 Kierujący pojazdami muszą bacznie obserwować drogę i zwracać szczególną uwagę zwłaszcza na pieszych, którzy w okresie ciemnych poranków i wcześnie zapadającego zmroku, a nie posiadający elementu odblaskowego, są słabo widoczni.  

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze