osiecka zima

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy osiedla Pakuska w końcu doczekają się budowy nowych przystanków autobusowych na ul. Osieckiej. Niedawno odbyło się w tej sprawie specjalne spotkanie w terenie z udziałem mieszkańców, przedstawicieli gminy, powiatu oraz podległych im instytucji. Zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami, inwestycja ma zostać zrealizowana w 2019 roku.

Na temat budowy nowych przystanków autobusowych w tej części miasta mówi się od kilku lat. Problem podnoszony był w szczególności przez starszych mieszkańców okolicznych bloków, którzy muszą pokonywać pieszo długą drogę, aby móc skorzystać z komunikacji gminnej. Zarząd osiedla Pakuska już w 2015 roku zwracał się do burmistrza z prośbą o podjęcie działań mających na celu zrealizowanie tego postulatu. Stosowne pisma kierowane były także do zarządcy drogi, czyli do służb powiatowych.

– Zaproponowaliśmy wtedy, aby zlokalizować przystanek w pobliżu bloku TBS na ul. Osieckiej. Dzięki temu mógłby on obsługiwać m.in. busy jeżdżące na trasie z Osieka, Zawady i Krakowa. W znacznym stopniu ułatwiłoby to mieszkańcom dojazd do miasta – tłumaczy Artur Rosołek, przewodniczący Zarządu Osiedla Pakuska.

Na drodze do realizacji inwestycji stały jednak problemy formalne oraz kwestie finansowe. Po kilku latach bezskutecznych działań, pod koniec ubiegłego roku nastąpił długo oczekiwany przełom. W dniu 2 października 2018 roku Rada Miejska w Olkuszu podjęła uchwałę dotyczącą wstępnej lokalizacji przystanku komunikacyjnego przy drodze powiatowej nr 1078k. Mając na uwadze zaspokojenie potrzeb mieszkańców Gminy Olkusz w zakresie zapewnienia bezpiecznej komunikacji zbiorowej, radni dali zielone światło Burmistrzowi w kwestii przygotowania projektu inwestycji.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli: Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, Zarządu Osiedla, Zarządu Drogowego w Olkuszu, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz zainteresowanych mieszkańców. Podczas wizyty w terenie określono wstępną koncepcję usytuowania obiektów.

– Spotkanie zakończyło się spisaniem protokołu, w którym ustalono, że przystanek w kierunku alei 1000-lecia będzie zlokalizowany naprzeciw bloku TBS nieopodal przejścia dla pieszych prowadzącego do garaży. Będzie miał on formę tzw. „zygzaka” na jezdni. Przystanek w kierunku Osieka będzie mieścić się naprzeciwko firmy imperial. Początkowo on także będzie miał formę „zygzaka”, przy czym docelowo wybudowana ma zostać tam zatoka autobusowa – wyjaśnia Artur Rosołek.

Do obu przystanków mają prowadzić nowe chodniki. Według wstępnych deklaracji inwestycja ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku. Z racji tego, że obejmuje ona tereny należące zarówno do Gminy Olkusz, jak i do powiatu olkuskiego, konieczne będzie jednak ustalenie warunków współfinansowania tego zadania.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze