Olkusz

Multimedialne trasy – w podziemiach ratusza i dawnego starostwa – otworzyły swe podwoje dla zwiedzających. Na pierwszy weekend (22-23 maja) bilety wyprzedały się w trzy dni. W piątek, 21 maja, odbyło się uroczyste otwarcie, będące jednocześnie podsumowaniem projektu „Podziemny Olkusz”, na którym spotkały się osoby związane z realizacją tego unijnego projektu.

-Olkusz zyskuje niezwykle ciekawą ekspozycję multimedialną, która łączy historię ze współczesnością, pokazując wielowiekowe dzieje Srebrnego Miasta w nowoczesny, atrakcyjny dla różnych grup odbiorców sposób. Wszystkie bilety na otwarcie trasy multimedialnej zostały wyprzedane w trzy dni. To pokazuje, że olkuskie podziemia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Do teraz skrywały one tajemnicę, pobudzając wyobraźnię mieszkańców oraz turystów odwiedzających Olkusz. Jestem przekonany, że dzisiejsze historyczne otwarcie sprawi, że Olkusz stanie się mocnym punktem na mapie turystycznej Małopolski. Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu za sukces tej inwestycji. Doskonale wiem, jak dużo pracy włożyli Państwo, by osiągnąć tak znakomite efekty – mówił podczas otwarcia olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

Goście wysłuchali kilku prelekcji: miejskiej konserwator zabytków Agnieszki Kaczmarczyk o adaptacji reliktów dawnej zabudowy do celów muzealnych w świetle decyzji konserwatorskich i inwestorskich; dra hab. inż. arch., prof. Politechniki Śląskiej Grzegorza Nawrota o decyzjach kierunkowych Projektu Renowacji Zespołu Dawnego Starostwa oraz średniowiecznych piwnic w Olkuszu; wiceprezesa zarządu wykonawcy – firmy TRIAS AVI Marcina Wojczyńskiego o powstaniu stałej ekspozycji Podziemny Olkusz, a także zastępcy Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dr inż. arch. Dominiki Długosz i dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu Marcina Wierciocha.

Potem nadszedł czas na zwiedzanie. Zabytkowe mury, szereg ciekawych ekspozycji, historia opowiedziana przy pomocy multimediów – w taki sposób poznaje się dzieje ziemi olkuskiej. – Z jednej strony wielki ekran prezentujący obraz z wysokiej klasy rzutników multimedialnych, a z drugiej wyeksponowane zabytkowe kamienne ściany podziemi ratusza. Czy chociażby nowoczesne ekrany LED obite grubymi na kilkanaście centymetrów drewnianymi belkami – wymienia Marcin Wojczyński, wiceprezes zarządu Trias AVI, spółki odpowiedzialnej za przygotowanie i zrealizowanie ekspozycji stałej Podziemnego Olkusza.

W podziemiach ratusza zaprezentowano pradzieje naszego regionu, etymologię nazwy i herbu miasta. Przygotowano także ciekawe projekcje filmowe – jedna z nich wyświetlana jest w pomieszczeniu „pod gwiazdami”. Zwiedzający obejrzą również makietę Olkusza z czasów największej świetności, przypadających na koniec XVI wieku. Zaprezentowano także najciekawsze przedmioty znalezione podczas prac archeologicznych oraz replikę astrolabium, czyli przyrządu astronomicznego służącego do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem. Zwiedzając podziemia ratusza nie sposób nie poznać historii siedziby władz miasta i miejskiego więzienia – to również część ekspozycji. 

Z kolei w podziemiach dawnego starostwa prym wiedzie historia olkuskiego górnictwa oraz mennicy królewskiej. Przy pomocy makiet, interaktywnych modeli oraz instalacji można poznać warunki pracy w dawnej kopalni, a także narzędzia i artefakty górnicze. Kierat, płuczka, paternoster (dźwig okrężny) – to tylko niektóre z dawnych urządzeń udostępnione dla zwiedzających. Ważnym elementem jest ekspozycja poświęcona pochodzeniu ołowiu, łącznie z mitami i legendami na jego temat. Spore wrażenie robi piwnica, w której znajduje się replika Krzyża Gwarków Olkuskich – oryginał, udostępniony do wykonania kopii przez ks. proboszcza Mieczysława Miarkę, znajduje się w Bazylice pw. Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Nie lada gratką dla zwiedzających będą z pewnością repliki olkuskiego trojaka, które będzie można wybić w specjalnej prasie. To w ramach ekspozycji o historii mennicy królewskiej.

Ekspozycje można zwiedzać korzystając z audioprzewodnika.

Wszystko to w ramach unijnego projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wszelkie informacje, ceny biletów, godziny otwarcia, itp. znajdziecie na www.podziemnyolkusz.pl. Zainteresowanych odsyłamy do filmu dokumentalnego z realizacji inwestycji dostępnego na kanale YouTube Podziemny Olkusz: https://www.youtube.com/watch?v=79M2HUgxtiI.

Wiola Woźniczko

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
3 lat temu

Co te ludzie mają na twarzach? Co to za ścierki?